Süstaga Vääna suurvetel

Hüüru silla lähedalt sõitsime Vahiküla joani, millest alla sõita ei tahtnud...Praegugi leiab veel Vääna jõe sängist välja voolamas, nädalapäevad tagasi võis aga sõuda õuna- ja kirsipuude vahel, majadest rääkimata.

Sel reedel oli kindel plaan Vahiküla joast alla sõita, aga plaaniks see jäigi - see väike astang oli tõeline märatsev mägijõgi, proovisime Vääna suurvett hoopis ülesvoolu, Hüüru sillast alates.

Kohe silla alt sai korraliku hoo sisse, et siis pügatud muruga kallaste vahele jõuda. Tihedalt asustatud Hüüru külas oli esimene sild veele nii lähedal, et pugesime kalda äärest selle alt läbi. Teine sild oli üht otsa pidi tünnile tõstetud, muidu oleks suurvesi ta minema viinud.

Sildu on jõel veel ja peale kurjade koerte eskorti pöörasime metsikumasse jõekääru, kus terve suuremat sorti puusild risti üle jõe puude vahele kinni triivinud. Kaldale ilmus kohalik naine: "kas te olete ka samast klubist: iga päev kell pool kaheksa jõuab keegi siia jõe peale," imestab ta. Lihtne arvutus näitab, et kui linnast tulema hakata, ollaksegi sealkandis nii umbes poole kaheksa paiku.

Selgus, et olime esimesed, kellel päästevestid, teised on niisama käinud. Tõstsime süsta sillale ja venitasime ta teiselt poolt jälle vette. Ja kohe risusse. Välja rabeleda saab Vääna jõel risust päris mitmes kohas, kuid sirgel põlluvahelisel süvendatud jõel oli asi juba lihtsam. Kuni tõeliselt suure tropini, mille moodustasid äraviidud paadisillad ja rondid. Lükkasime need oma rahmeldamisega lahti allavoolu triivima ja sõüitsime edasi. Üks suuremat sorti parv oli ees, sellegi lükkasime enda ees allavoolu liikuma. Kaldarisus vedeles puuplaadi küljes ka kellegi elektrimootor, arvatavasti oli suurvesi selle kaasa viinud.

Üle kallaste ajanud jõgi oli sama karm kui jäämineku ajal: jää asemel lõhkusid kaldaehitisi üleujutatud aladelt kaasa haaratud asjad. Enamasti küll rondid, aga ka sillad, paadiplatvormid ja muu prahiks muutunud materjal.

Siledas osas kihutas jõgi tohutu kiirusega ja süstaga sai ka korraliku hoo sisse, mis kohati juba jalgrattasõitu kiiruselt meenutas. Enne juga tõmbasime siiski kaldasse, kuigi kohalikud poisid sillal ütlesid, et joast on isegi traktorikummiga alla sõidetud. Ei hakanud seekord proovima.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.