Kohtumine Kambodzaga

China International Travel Martil ei tegelenud me ainult Hiinaga. Lisaks Hiina ettevõtjatele tundsid Eesti vastu huvi ka teised riigid. Muidugi tundsid nad huvi ka oma maa tutvustamise vastu.

Teisel messipäeval astus Reisijututoa boksist läbi Ms. Sok Sophea Kambodza ökoturismi ühenduse moodi organisatsioonist. Ta tõi kaasa ka materjale muu Kambodza kohta, sealhulgas turismiministeeriumi materjalid. Nende abil proovimegi anda ülevaate kogu sellest eksootilisest riigist. Sok Sophea sõnul pole Kambodza ainult Angkor Wat, nagu valdav osa turiste arvab. Kõlab väga sarnaselt Eestile - enamuse turistide jaoks on ju Eesti vaid Tallinna vanalinn. CCBEN ehk Cambodia Community-Based Ecotourism Network kutsub maapiirkondadesse kohaliku eluga tutvuma. Midagi ekstreemset pole, inimesed on lahked.

Aga enne Sok Sophea tutvustust väike ülevaate maast turismiministeeriumi abiga.

Kambodza on kuningriik, valitsejaks Preah Bat Norodom Sihanouk Varman. Turismiriik on Kambodza kuskil alates 2001.-2002. aastast, enne seda oli välismaalastel sinna riiki suhteliselt vähe asja, taastati ja ehitati üles punaste khmeeride kaosest laastatud ühiskonda.

Faktid: Pindala 181 035km2 ehk ligi neli korda suurem kui Eesti. Põhjast piirab Tai ja Laos, idast ja lõunast Vietnam, lõunast ja läänest meri. Pealinnas Phnom Penhis elab 2 miljonit elanikku. Kokku on elanikke riigis üle 13 miljoni (90-95% khmeerid).
Osatakse inglise ja prantsuse keelt vähesel määral. 95% rahvast on Theravada budistid.
Söök: riis ja kala, nuudlisupp.
Kliima poolest on neli aastaaega: novembrist veebruarini jahe ja kuiv, märstist maini kuum ja kuiv, juunist augustini kuum ja niiske, septembrist oktoobrini jahe ja niiske.

Ootamatu fakt on aga see, et juba 12. sajandil eksisteeris Kambodzas Khmeeri impeeriumis miljoni elanikuga linn... Londonis oli sel ajal 30 000 elanikku.

Aeg: GMT+7 (Eestist 4-5 tundi ees)

Raha: RIEL (1 kroon ligi 400 Rieli). USA dollareid võetakse vastu.

Jootraha pole kohustuslik, kuid pole ka keelatud ja hotellides-restodes välismaalased annavad.

Viisa: saab lennujaamast, kehtib 30 päevaks, küsi Phnom Penh International Airportist, Siem Reap International Airportist, Poi Peti, O'Smachi või Cham Yeami piiripunktist Kambodza-Tai piiril või Baveti, Kaam Samnori piiripunktides Kambodza-Vietnami piiril. Maksab ca 20 dollarit (2008).

Transport: lennujaamast kesklinna taksoga 7 dollarit ja 15 minutit, auto rent koos juhiga maksab US$20+ päevas.

Majutus: külalistemajad alates 5 USD/öö.

Ökoturismi soovitused

vt www.ccben.org (allikas on siin meiega kohtunud Ms. Sok Sophea, kes keskendub ökoturismile).

Põhjaosas (Banteay Mean Chey) Ang Trapeang Thmor - Sarus Crane ehk Kambodza "sookure" kaitseala ning Banteay Chhmar - iidne dzunglitempel, mis peaks olema tuttav mõnedest seiklusfilmidest. Seal asub ka Banteay Chhmari kommuun, mille liikmed pakuvad turistidele ehedat külaelu ja saavad turismist laekuva sissetuleku 100% omale teenuste arendamiseks. 2007-2008 külastas unikaalset kohta 512 turisti, 2009 oodatakse juba 1000 turisti. Massiturism pole seda küla veel avastanud ja seda ilmselt ei lubata ka ja hakatakse õigel ajal piirama. 120 külaelanikku tegeleb teadlike ökoturistidega. Turistide tegevused on templi külastamine, ööbimine traditsioonilises puust hütis, jalgratta- ning paadisõit ja siidikeskuse külastamine.

Ramsa märgalad riigi põhjaosas on nagu meie Soomaa.

Virachey Rahvuspark kirdeosas on dzungel selle eheduses.

Yeak Laom (samuti kirdes) on hiiglaslik vulkaaniline järv.

Keset Kambodzat asub suur Tonle Sapi järv, selle põhjakalda lähedal leiab Kompong Phloki ujuvküla, Tonle Sapi järve ääres on teisigi koloriitseid külasid ja sõita saab kohaliku kanuutaolise veesõidukiga.

Lõuna pool leidub suur juga - Chambok, Mekongi jõe ääres asub Irrawaddy delfiinide bassein.

Kambodzas on Aasia suurim metsikute elevantide populatsioon. Nende külastamiseks moodustatakse väikesed grupid, näiteks Phnom Samkoses on võimalik ühineda sellise retkega, mis püüab elevante võimalikult vähge häirida.

Kambodzas elab ka siiami krokodill, kelle arvukus on langenud 250 isendini.

Kuid ei saa siingi ümber Angkor Watist - Kambodza nr 1 vaatamisväärsusest. See on rajatud 12. sajandil, paremini säilinud khmeeri arhitektuuri näide üldse ja maailmapärandi nimekirjas. Suurejooneline tempel asub Siem Reapi provintsis ja seda külastab ligi pool miljonit turisti aastas, mis on 50% kogu Kambodza turistidest. templit ehitasid hinnanguliselt 380 000 ehitustöölist, see on suurejoonelisena säilinud praeguseni.

Kambodza turismiministeerium soovitab siiski külastada ka muid vaatamisväärsusi, nende nimekiri koos tutvustusega on allpool:

Great Angkor Tour pakub ülevaate, mida vaadata pealinnas Phnom Penhis.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.