Vahiküla-Vääna jõeäärse jalutuskäigu matkarada

Vahikülas on alati hea vahtida, kuidas Vääna jõgi kitsast paekivikraavist pahinal väikesest astangust alla voolab, aga sealt saab ka pikema matka ette võtta. Vääna jõgi sukeldub peale väikest langust kõrgete kallastega kanjonisse ja kulgeb käänuliselt madalate luhtade ja järskude nõlvade vahel. Aeg-ajalt ulatub üle jõe mõni langenud puu, millega saab teekonda lühendada.

2003. aastal kulgesime me seda teed niimoodi.

Nüüd, 2013. aastal, on üht-teist muutunud. Kohe joa alt ei saa suunduda kallasrajale, kui just inimeste elamisse ei taha tungida. T. egema peab väikese ringi. Aga edasi pärast puukooli õnnestub ikka kalda äärde tagasi pöörduda ja kõik kulgeb peaaegu sama metsikus looduses, kui 10 aastat tagasi.

Alloleva teekonna läbimine vajab siiski matkajalanõusid, sest ühes kohas tuleb ületada väike oja, aga enamus teest peaks kulgema tsiviliseeritud teid pidi, kus saab ka rattaga liigelda. 10 km ongi kogu ulatuses ka rattaga läbitav, kui meie tehtud jõnksud jõe äärde sirgeks triikida.

Vaatamisväärsused sellel teekonnal on Vahiküla juga kohe alguses, Tugamanni loss (mis jääb võõraste jaoks siiski suletuks, aga väravast paistab kätte), Vääna ürgorg, Vääna mõis. Ja peale mõisa on kõige igavam osa - mööda sirget 3,6 km tagasi Vahiküla joa juurde. Kui sedasi ei viitsi, siis maksab teine saateauto mõisa juurde parklasse jätta ja esimesega joa juurde silla kõrvale parkida.

Vaata kaarti suuremalt:

 

Vaata Street View´st matka algust:

Vaata videot Väänast ja Keila vallast 2013. aastal:

Asukoht

59.377981, 24.468145999999933

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.