Jalgrattaga ümber Ülemiste, asfalti arvestav pikem tiir

Ümber Ülemiste on Reisijutud.com teinud tiire juba peaaegu kümmekond. Mõned neist said kunagi ka dokumenteeritud: näiteks 2002. aasta matk, 2003. aasta matk Ülemiste ja Harku järvede ümber, 2010. aasta matk põikega Nõmmele jne. 

Seekord oli aga kätte jõudnud aeg marsruuti pikemaks venitada, sest Ülemiste taha on tekkinud uuselamurajoonid, mis varustatud korralike kergliiklusteedega ning ka Järvevana teel on nüüd rattatee avatud (ehkki ühes kohas põikas veel korraks ümbersõiduga majade vahele, aga see oli vaid ehituse ajal).

Alustasime traditsiooniliselt Ülemiste parklast. Kes tahab innovatiivne olla, võib ratta jätta alustuse sisseostude ajaks lukuvabalt ukse taha. Ratta saab mobiiliga Bikeep.ee parklasse valvesse jätta, kus lukuvaba tähendab seda, et oma lukku pole vaja kaasas vedada. Lukustatakse mobiili abiga.

Esialgu kulgeb kõik nii nagu 2002. aastal, siis aga läheb põnevamaks. Tartu maantee on Mõigu kandis üles kaevatud. Kuldala tagumise tee juures on foor, sealt tuleb üle tee põigata. Kuldalast mööda, ristmikust vasakule (sest otse näitab tupikumärk) ja edasi rattateed pidi Peetri kooli juurest läbi vana veski juurde, kus asub ka kõrts. See on esimene võimalus keha kinnitada.

Kõrts asub juba Vana-Tartu maantee ääres, mille kõrval saab veel mõnisada meetrit jalgrattateed tarvitada, kui tuleb sukelduda maanteeliiklusse. Seda aga kuni bussipeatuseni, kust pöördub tee paremale, põllu äärt pidi edasi just niisamuti nagu 2002. aastal, aga nüüd juba asfaldiga.

Väikese külakese juures kurvis on endiselt tupikumärk, selle alt tuleb läbi sõita, eramaa märgi alt ka (päikesetõusust päikeseloojanguni) ja edasi ongi needsamad vesised lodumetsad ja "mangroovivõsad" koos ideaalse konnamaailmaga. Pumbajaam järve taga on jälle natuke madalamaks lõhutud, prahti on, aga suurem rüüstamine paistab selleks korraks läbi olevat. Kanalid voolavad rahus Ülemiste järve poole, ajades kergelt üle kallaste. Koprad on vesise ala ka omaks võtnud ja leppasid langetanud. Gaasitrassi torude kohal olev sild on ammu unustatud ja mädanenud, sellepärast pöörasime kohe heaga lõunasse, Uusküla poole. Sirge tee viib küla taha, sealt küla ette ja edasi algab jalgrattatee uuselamurajooni viiva maantee kõrval kuni Viljandi maanteeni välja.

Sealgi rattatee jätkub, järgmine söögipeatus sobib teha Raudalu kõrtsis (elus kala, head tordid, kohapeal valmistatud) ja nii võib juba veelgi reipamalt jätkata Valdeku teeristini.

Siin lähevad teeolud nigelamaks. Euro-rattatee lõpeb ootamatult. Pöörame paremale ja siis kohe vasakule, elektriliinide alla. Sealt saab liivast teed pidi Järveni välja vändata, hea trenn. Pöörame lõpuks Ülemiste järve ümbritseva tutika piirdeaia äärt pidi ristmikult elektriliinide alt ära paremale, vana raudteetammi peale, mis viib noolsirgelt Järvevana teeni. Ja edasi ongi viimased kilomeetrid võtta Järvevana tee äärest ideaalset rattateed pidi tagasi Ülemistele.

Kes tahab kesklinna, saab Veerenni tunnelisse sukelduda ja väljuda juba Veerenni tänavale ning sealt Liivalaiani põrutada või Tehnikasse pöörata.

Ülemiste parklasse tagasi pöördudes on aga läbitud napilt 24 km. Hooaja alguse jaoks hea küll.

Vaata teekonda Google Mapsil:

 

Vaata Street View´st, kuidas see kõik Ülemistelt algab:

Vaata ka lühikest öövideot ümber Ülemiste kulgemisest:

Asukoht

59.422094, 24.792666000000054

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.