Miks seigelda Eestis?

Milleks koguda aasta otsa raha sukasäärde ning see siis talvel ühe korraga soojal maal ära laristada? Vedeleda basseini serval, mis ei erine Eesti omadest? Igavleda ööklubi ukse ees, kui taskuraha kulutatud? Jalutada ekskursioonigrupiga mööda tolmuseid tänavaid ning lõpuks tõdeda, et midagi ei nähtudki? Teha fotosid, mille mõte seisneb vaid sõprade ees uhkeldamises? Tulla tagasi Eestisse – päikesest ära põletatud ja vaimselt rahulolematu?

Samas on siinsamas, meie oma kodude ümber, tohutult võimalusi vaba aja veetmiseks. Nii pikniku pidamiseks, nädalavahetuse veetmiseks kui ka enese proovile panemiseks metsikus looduses. Eestis on arvukalt avastamata paikasid, kasutamata ressursse. On palju selliseid kohtasid, millest enamus ei tea, kuid mis annavad silmad ette igale puhkusele lõunas.

KODUÜMBRUSE TURISMI VÕLUD...

Eestis puhkuse veetmine on mitmeski mõttes väga kasulik. Seigeldes siin, säästab suuri summasid, mis muidu mõttetult kuluksid. Näitena on võimalik veeta terve nädalavahetus metsas vaid paari dringi hinnaga Hispaania ööklubis. Samas siin saab selle raha eest söönuks, joonuks ning ka ringi sõita looduskaunites kohtades.

Kogeda asju, mis maksimaalse turvalisusega kuurortides iial ei juhtuks. Suruda käppa isakarul, supelda soolaugastes, eksida põlislaantesse, lõdiseda saunajärgselt jääaugus, näha kummitusi... Sellistest vahejuhtumitest on sõpradele jutustades rohkem menu, kui püramiidide jalamil kaamelitati sisse istumisest.

Lisaks muule pakub siseturism rakendust erisuguste huvidega inimestele. Nii neile, kes tahavad ülimat luksust looduskaunis kohas; neile, kes lepivad vähemaga ja asetavad rohkem rõhku looduslähedusele; kui ka neile, kel soov end maksimaalselt rakendada ja metsikus looduses proovile panna.

Seiklusi on alati võimalik vürtsitada ka ise. Näiteks dzhiipidega järskudel nõlvadel turnides, hobustel läbi põlismetsade kapates, süstade või kanuudega kärestikest laskudes, jahile minnes, kiirevoolulisi jõgesid täisvarustuses ületades, matkaradadel seigeldes...

Ka uute sõprade, tuttavate ning matkakaaslaste leidmisel on sellisest seiklemisest kasu. Sagedasti satud mõnda avatud majakesse, kus juba rühm inimesi sees, kel soe toit laual ja hubane sumin ümber laua kõlamas. Iial ei aeta uusi tulijaid ära vaid võetakse nad ikka avasüli vastu. Pakutakse süüa, uuritakse seikluste kohta, vahetatakse kogemusi ja muljeid. Mõni tuleb õhtul ja läheb hommikul, ilma et tulevikus enam kohtutaks. Tihti aga saavad sedasi alguse tutvused, mis viivad ühistele matkadele, seiklustele, seovad terveks eluks.

...JA VALUD

Loomulikult ei ole head ilma ebameeldivata. Äpardusi ei pruugi juhtuda nendega, kes lähevad nautima luksust ja turvalisust, ent seda võib osaks saada neile, kes ka tõeliselt seigelda tahavad.

Väikene suplus soolaukas tekitab nohuse nina; terav oksake torkab jala katki; seakintsu pussnoaga nüsides lõikad näpu katki; öine uluk ehmatab välikemmergusse minnes juuksed turri; hiired söövad ööseks lauale ununenud toiduvaru... Vahel ebameeldiv ent mitte kunagi tappev.

Sellised juhtumised toovad aga vürtsi ja erutust veelgi juurde, ajavad naha põnevusest võdisema, panevad julguse proovile. Kuni ei hakata mõttetult riskima, on oht endale tõsiselt viga teha imeväike.

Palju vastikum on aga see, kui satud kohta, kus vandaalid käinud. Olgu need siis metsavargad või metsafirmad, kes looduse ära rüüstanud. Või hoopis pätid, kes ära lõhkunud mõne matkamajakese või maha põletanud atraktsioone. Sellised vaatepildid tekitavad viha ning ajavad kurvaks – rikutud on teiste töö ja vaev.

KUHU MINNA?

Eesti on rikas puhkekohtade ning vaba aja veetmise võimaluste poolest. Pilku kaardile heites näeb vaid kümnendikku olemasolevast, palju tuleb uurida sõprade käest, tihtipeale satub aga mõni koht puhtjuhuslikult teele.

Nii luksuse kui ka maaläheduse nautijatele on palju turismitalusid, puhkekeskusi, matkamajasid ning puhkekohti. On selliseid, mis maksavad tuhandeid ning pakuvad maksimaalset teenindust; aga ka majakesi, mis suisa tasuta metsade rüpes külalisi ootavad. Viimaseid on palju üles pandud Riigimetsa Majandamise Keskuse initsiatiivil. Need on majad, kuhu igaüks võib sisse astuda, seljakoti nurka visata ning puhata. Tihtipeale on taoliste majakestega koos ka saun, kus ihu küürida. Potid-pannid, küttepuud, magamisalused – kõik see on enamasti samas juba ootamas.

Mõistliku hinnaga võib endale ka üürida sarnase majakese. Paarsada krooni ühe öö eest välja käia ei ole ülejõu ka väiksematele seltskondadele. Ka selliseid kohti on Eestimaal rohkesti. Tihtipeale pakuvad sarnaseid võimalusi ka suuremad turismitalud muude teenuste kõrvalt.

Ning viimaks kallimad, enamnõudlikele turistidele mõeldud majad. Seal on elekter, tihtipeale ka soe vesi jms. Vahelduseks on mõnus ka taolises kohas ööbida, ent põnevust ja seiklusi jääb siis vajaka.

Kuid on ka neid, kel majakeses magamine vastukarva. Neid, kes tahavad vaba loodust, värsket õhku, tähti pea kohal. Selliste jaoks on terve Eestimaa valla. Pakuks välja vaid mõned põnevad ööbimise variandid: koobastes, vaatetorni tipul, püstkojas, lumeonnis, rippsillal...
Ülejäänutest aga pikemalt juba edaspidi.

Lähemalt seiklemisest kodumail: http://www.ida-viru.ee/seiklus

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.