EL käivitab 2022. aasta Euroopa targa turismi pealinna konkursi

Turistid. (CC) Pixabay

Täna kuulutab Euroopa Komisjon välja 2022. aasta Euroopa targa turismi pealinna konkursi. Selle algatusega tunnustatakse Euroopa linnu silmapaistvate, uuenduslike ja säästvate turismitavade eest.

Turismisektoril on ELi majanduskasvu ja töökohtade loomise seisukohast tähtis roll ning see peidab endas kasutamata potentsiaali – eriti targa turismi valdkonnas. COVID-19 pandeemia on turismi ökosüsteemi üsna ära lõhkunud. Kuna paljud linnad ja sihtkohad püüavad taastuda ja saada tugevamaks, tahetakse nüüd arendada ja rakendada rohe- ja digiüleminekuga kooskõlas olevaid targa turismi tavasid.

Euroopa targa turismi pealinna konkurss on ELi algatus, mida rahastatakse hetkel COSME programmist. Konkursil saavad osaleda ELi liikmesriikide ja COSME programmis osalevate mitteliikmesriikide linnad. Algatuse eesmärk on tugevdada turismil põhinevat uuenduslikku arengut Euroopa linnades ja nende ümbruses, suurendada nende atraktiivsust ning toetada majanduskasvu ja töökohtade loomist.

Samuti on selle eesmärk luua võrgustik parimate tavade jagamiseks konkursil osalevate linnade vahel ning luua võimalusi koostööks ja uuteks partnerlussuheteks.

2022. aasta Euroopa targa turismi pealinna konkursil osalemiseks peavad linnad näitama oma uuenduslikke turismitavasid neljas valdkonnas: ligipääsetavus, säästvus, digitaliseerimine, kultuuripärand ja loovus. Avalduste esmase hindamise viib läbi sõltumatute ekspertide komisjon. Teises etapis palutakse seitsmel finalistil esitleda oma linna Euroopa žüriile. Euroopa žürii valib välja kaks võitjat, 2022. aasta Euroopa targa turismi pealinnad, mis kuulutatakse välja 2021. aasta novembris. 

Mõlemad võitjad saavad kogu 2022. aasta jooksul asjatundlikku kommunikatsiooni- ja turustusalast tuge. See sisaldab reklaamvideo valmistamist, silmapaistvasse kohta paigaldatavat suurt teemaviitekujulist skulptuuri, mitmesuguseid reklaamtegevusi ja nähtavuse parandamist ELi tasandil.

Siiani on see konkurss osutunud väga edukaks. Euroopa targa turismi pealinna konkurss toimub 2022. aastal kolmandat korda. 2020. aasta Euroopa targa turismi pealinna konkursi võitjateks valiti Göteborg ja Málaga. Kõige esimese, 2019. aastal toimunud Euroopa targa turismi pealinna konkursi võitjad olid Helsingi ja Lyon.

Kandideerimiseks peavad linna esindajad täitma veebiankeedi.

2019. aastal paistsid 35 osalenud ELi linna seas kõige rohkem välja Málaga ja Göteborg, mis valiti 2020. aasta Euroopa targa turismi pealinnadeks. 2018. aastal olid 38 ELi linna seas kõige silmapaistvamad Helsingi ja Lyon, mis pärjati 2019. aasta Euroopa targa turismi pealinna tiitliga.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.