Fitnessitreener selgitab: kas 10 000 sammu päevas on ikka vajalik?

Nutikell.

Ajal, kui spordisaalid on suletud ja palju inimesi kodutööl, tekib küsimus, kui palju siis peaks ikka kodus istumise kõrvalt end liigutama ja milliste näitajateni püüelda? Kas ja miks peaksid inimesed, eriti istuva tööga, kõndima iga päev 10 000 sammu ja kuidas leida motivatsiooni sellega alustada ning harjuda?

Kõndimine on siiski inimese peamine liikumisviis – regulaarne kõndimine aitab hoida meie keha tervena ka siis, kui oleme kodus ja reisida ei saa. Terve päev istuvas asendis töötades on iga tunni järel soovitatav veidi liigutada, lahkudes oma töökohalt ja näiteks tehes venitusharjutusi. Regulaarne kõndimine parandab enesetunnet ja tagab igapäevase vajaliku liikumise, isegi kui sel päeval polegi kavas muud füüsilist tegevust.

Tervise hoidmiseks ei piisa siiski vaid mõnest sammust päevas. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on soovitatav päevas teha vähemalt 7500 sammu. Kuid Jaapanist pärit uskumus 10 000 sammust päevas tervise tagamiseks on rahva seas endiselt populaarne näitaja. See pole paha tervetel inimestel teha piisava liikumisaktiivsuse tagamiseks iga päev 10 000 sammu ehk läbida ligi 7 km. Mida rohkem samme suudame iga päev teha, seda tugevamaks ja tervemaks muutub keha.

Fitnessitreener Kārlis Vanags selgitab sammude mõju lähemalt: "Inimese keha on loodud liikuma ja see toimib täisväärtuslikult ainult piisava hulga liigutustega. Kõndimine on universaalne liikumisviis, mis parandab kogu tugi- ja liikumiselundkonna tõhusat toimimist, sest selle käigus töötavad kogu keha lihased. Kõndimise ajal jaotub koormus ühtlaselt üle kogu keha – iga sammuga kandub koormus jalgadelt ülakehale ja kätele, sellepärast peaksid käed saama vabalt liikuda, mitte olema taskus või hoidma nutitelefoni. Telefoni kasutamisest päästab liikumisel nutikäevõru või nutikell, mis salvestab iga päev astutud sammude arvu isegi siis, kui telefoni pole käepärast. Nii ei tundu 10 000 sammu üldse palju, sest osa koguneb juba kodus ringi liikudes. Kui aga telefon on laual või diivanil, siis jäävad need sammud fikseerimata. Samuti on paljudes nutikellades ja nende rakendustes erinevaid motiveerivaid elemente, mis innustavad kasutajaid kõndima 10 000 sammu mitte ainult kord nädalas, vaid iga päev. Garmini nutikellad näiteks teavitavad, mitu päeva järjest olete endale igapäevaselt seatud sammude eesmärgi saavutanud. Kui olete seni olnud pigem passiivne, ei peaks eesmärki kohe seadma 10 000 sammule – suurendage läbitud vahemaad järk-järgult."

"Praegusel ajal, mil veedame suurema osa ajast kodus, on eriti oluline pakkuda oma kehale füüsilist aktiivsust, sest see aitab kaitsta keha valu, ebamugavuse ja vigastuste eest, ning mis pole vähem oluline – annab positiivseid emotsioone ja energiat. Samuti parandame iga päev 10 000 sammu astudes oma vaimset tervist, vähendame stressi, parandame füüsilist vormi ning alandame riski haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse, mille näitaja on Eestis üks Euroopa Liidu kõrgemaid. Kõndimine sobib peaaegu kõigile – see ei vaja erivarustust, piisab mugavatest jalatsitest ja ilmastikule vastavast riietusest. Liikumisharjumuse tekkimise soodustamiseks ja enda motiveerimiseks võib alustada näiteks tööle ja tagasi kõndimisega, muuta jalutuskäigud koeraga pikemaks või võtta kõndimist kui iseendaga olemise aega, kuulates näiteks muusikat – kuni kõndimisest saabki igapäevaelu regulaarne lahutamatu osa," rõhutas K. Vanags.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.