Haapsalu rannapromenaad: puhkuseretk mere ja kuurortmaastiku vahel

Haapsalu piiskopiloss.

Haapsalu toob promenaadil jalutajale kätte Põhja-Euroopa väikelinnade õhustiku. Retk algab Lossi platsi pargist, kuhu saab minna peale Haapsalu piiskopilossi külastust - hoovi ja ümber lossi jalutama pääseb niisama, sisehoovi minekuks peab tipphooajal lunastama pileti. Haapsalu Valge Daami legendi kuulsa akna, millele augusti täiskuuöödel ilmub valge naisekuju, leiab üles Toomkriku lõunaküljelt, kus on ümara müüri sees gootilik teravatipuline aken. Valge daam tekib kuu poolt valgustatud aknakontuuri langemisel kabeli kumerale seinale, mis annabki kokku naisekujule sarnaneva valguslaigu. Kuu paistab õige nurga alt aknast sisse just augustis.

Haapsalu piiskopilossi juurest saab edasi rännata mööda allolevat träkki põhja poole, mere äärde. Teel on Iloni Imedemaa - muuseum lastele, kes on Astrid Lindgreni raamatuid lugenud. Suvel on Iloni Imedemaa hoovis põnevaid meistriklasse, muul ajal samuti, aga harvem.

Iloni Imedemaa.

Väikesed tänavad viivad ranna poole, väikelinna idüllilistes hoovides saab näha rahulikku kuurordielu: paljud majad tegutsevad külalismajadena, lisaks traditsioonilisele kodumajutusele võib mitmetesse puumajakestesse endale öömaja leida ka näiteks AirBnB keskkonna kaudu.

Meri, mille äärde kitsad teed välja jõuavad, on Tagalaht. Selles madalas lahesopis peatuvad rändlinnud nii sügisel kui kevadel. Tagalahe 15 meetri kõrgusest linnuvaatlustornist saab rändlinde jälgida:

Sfäär - 360 kraadi pilt

Järgmised atraktsioonid on jälle kõige põnevamad lastele: Aafrika rand, kus on kitsas rannariba ja madal ujumiskoht ning suur mänguväljak. Nagu muudelgi mänguväljakutel, on ka seal mereteemalisi atraktsioone. Ronida saab laeval näiteks ja vaadata kaptenisillalt Noarootsi poole.

Rannapromendaad renoveeriti 2010. aastal, kuid tööd jätkuvad sujuvalt siiamaani. Näiteks on hiljuti lisandunud promenaadimajake, mille keskel avaneb põrandas auk Tagalahe vette. Vees näeb kalaparvesid kulgemas.

Kui on soov kohvikus peatuda, siis esimene hea võimalus avaneb Kuursaalis, mis on kõige esinduslikum promenaadihoone sellel teekonnal. Kuursaali kõrval asub kõlakoda, vabaõhukontsertide toimumispaik.

Haapsalu kuursaal.

Edasi jätkub retk kalda ja puhkeasutuste vahel. On paadilaenutus, veel mõned rannakohvikud, Tšaikovski pink. Sellel istudes saab kuulda Tšaikovski palasid ja tuletada meelde, et tsaariajal oli Haapsalu vene kõrgseltskonna populaarne puhkekoht.

Tagasi pöördudes võib teha põike "sisemaale", kus tüüpilised Haapsalu vanalinna puumajakesed, kuni tee toob tagasi Lossi platsi juurde. 

Tegelikult on rannapromenaad ka Haapsalu teisel poolel - omapärase nimega tänav Õhtu Kallas kulgeb õhtupäikesest valgustatud rannas Paralepa pool. Sealt saab jalutada piki vana raudteetammi Haapsalu populaarseimasse ja Eesti ilmselt kõige soojema veega randa - Paralepa randa. Ja tagasi tulla juba Haapsalu ajaloolise raudteejaama kaudu.

Sfäär - 360 kraadi pilt

Haapsalu rannamaastik on Eesti Vabariik 100 matkaradade seas ühel lihtsal põhjusel - promenaadiretk kulgeb Tagalahe ja Haapsalu piiril, ühel pool linnud, madal Lääne-Eesti lahesopp kõrkjamaastikuga ja teisel pool idülliline rannakuurort. Hea on niimoodi piiri peal jalutada.

Vaata kaarti suuremalt:

Vaat Street View vaadet lähemalt (Reisijutud tegi selle esimesena Google Street View Trusted Photographerina - läheb ka Google´i kaardile):

Asukoht

58.9485253903, 23.5401793309

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.