Millistes reisisihtkohtades küsitakse autot rentides rahvusvahelist juhiluba?

Foto: (CC) Thomas Huber / Pixabay

Foto: (CC) Thomas Huber / Pixabay

Euroopast väljapoole reisides tasub meeles pidada, et paljudes riikides ei piisa sõiduki juhtimisõiguse tõendamiseks tavapärasest juhiloast, vaid enne reisi tuleb taotleda rahvusvahelist juhiluba. Eelkõige on see vajalik eestlaste seas järjest populaarsemaks tõusnud reisisihtkohtades nagu Araabia Ühendemiraatides, USA-s, Kanadas jne.

Eesti ja Baltimaade suurima reisibüroo Estraveli andmetel on eeloleva turismihooaja populaarsemateks reisisihtkohtadeks puhkusereisijate hulgas Kanaari saared, USA, Tai ja Araabia Ühendemiraadid, eelkõige Dubai. Ärikliendid reisivad sügistalvisel hooajal enim Saksamaale, Rootsi, Belgiasse, Prantsusmaale ning Suurbritanniasse.

“Kui reisile minnes on plaanis auto rentida, tasub varakult uurida, milline on kohapealne liikluskultuur ja seadused ning milliseid dokumente juhilt nõutakse. Kõige mugavam on auto juba Eestis olles broneerida ning seeläbi ka vajalikud lisadokumendid vormistada -  lisaks on varakult broneerijatel laiem sõidukite valik ja ka soodsamad hinnad,” sõnas Estraveli autorendi tootjasuhete juht Kristi Kukk.

Osades riikides ei piisa tavapärasest juhiloast, vajalik on ka rahvusvaheline juhiluba, mis tuleb aegsasti koduriigis taotleda, ning sõltuvalt riigist võidakse nõuda veel lisanduvaid dokumente.

Rahvusvahelise autorendifirma Budget välisrendi juht Meryl Kärner tõi esile, et rahvusvaheline juhiluba on eelkõige vajalik mootorsõidukite juhtimisõiguse tõendamiseks Euroopa Majanduspiirkonda mittekuuluvates riikides.  “Rahvusvaheline juhiluba on vajalik nii auto rentimiseks kui ka juhtimiseks Araabia Ühendemiraatides, Brasiilias, Kanadas, Indias ja Indoneesias kui ka paljudes Lähis-Ida riikides ning USAs, kuigi viimases küsitakse seda pigem harva,” tõi Kärner näidetena riike esile, soovitades reisile minnes dokumentide korrektsuses juba koduriigis veenduda.

Ta lisas, et rahvusvaheline juhiluba kehtib ainult koos Eesti siseriikliku juhiloaga ning kehtib kuni kolm aastat.

“Mõned riigid nõuavad lisaks kohapeal väljastatavat luba, mis kehtib kas eraldi või koos rahvusvahelise juhiloaga. Näiteks võib tuua Sri Lanka, kus nõutakse turistidelt nii rahvusvahelist juhiluba kui ka Sri Lanka kohalikku juhtimisõigust tõendavad dokumenti. Viimase saab taotleda saareriigi pealinnas, aga mugavam on lasta see autorendifrmal väikse lisatasu eest eelnevalt enda eest ära vormistada - sellisel juhul ei kulu selleks eraldi aega ja dokumendi saab kätte koos autoga,” rõhutas Estraveli esindaja.

Budgeti välisrendi juht lisas, et näiteks Tais tasub valmis olla, et koos juhiloaga tuleb alati esitada ka pass ning riiki sisenemise luba, mida väljastatakse lennujaamas. “Tai liikluskultuuri arvestades tasub samuti kaaluda sõiduki rentimist koos juhiga või vormistada rendisõiduki juhiks pikaajalise kogemusega juht, sõlmides kindlasti ka nii liiklus- kui ka kaskokindlustuse lepingu,” sõnas Kärner, selgitades, et Tais on liiklusõnnetuse puhul tavapärane, et kannatanu küsib õnnetuse põhjustajalt rahalist kompensatsiooni, seda ka juhul, kui liikluskindlustus katab kannatanu ravikulud. Kompensatsiooni maksmisest keeldudes võib kannatanu seda nõuda ka kohtu kaudu.

Eestis väljastab rahvusvahelist juhiluba Maanteeamet, kellele tuleb esitada taotlus koos isikut tõendava dokumendi ning dokumendifotoga. Rahvusvahelise juhiloa väljastamise aluseks on Eestis kehtiv juhiluba. Riike, kus vajatakse rahvusvahelist juhiluba, saab kontrollida Maanteeameti kodulehel.

Maanteeameti eksamiosakonna peaspetsialisti Heikki Käo sõnul väljastati Eestis möödunud aastal 1115 rahvusvahelist juhiluba ning sel aastal antakse välja ilmselt sama palju.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.