Istu-peal kajaki suur test Männiku karjääris

Reisijututuba testis ära (ja testib edaspidigi) uut tüüpi kajakke - istu-peal ehk sit-on-top süstad on selised veesõidukid, millesse ei pea mitte sisse, vaid peale istuma.

Jalad siiski üle parda vees ei ripu, voolujoonelise kujuga alusel on nii istumis- kui jalalohud ja vaiksel veel õnnestub neis lohkudes istudes isegi kuivaks jääda.

Vaata pilte testist.

Istu-peal kajakk oli Männiku karjääris vette lastes väga kiire. Mugavus sai miinuspunktid esialgu sellepärast, et otse pehme istme all olid veeväljastusaugud, kust paigal seistes vett ka sisse tuli. Istmik sai kohe märjaks. Samas, nagu kohapeal selgus, on veinipudeli kork täpselt õige suurusega, et istmealused augud sulgeda. Perceptioni Scooter Comfort tüüpi mudelil on veeväljastusavad veinipudeli korgi diameetriga istme all ja veidi suurema (nii umbes šampusekorgi) avaga jalatoetuskohtade põhjas. Seega - aukude sulgemiseks läheb vaja 2 pudelit šampanjat ja 2 pudelit veini.

Nüüd aga veetesti juurde. Alustame kohaletoimetamisest.

20 kg raske kajakk on täiesti üksi autokatusele vinnatav ja ka veekogu äärde õnnestub teda seljas kanda mitusada meetrit. 2.95 pikkusega alus paneelmaja rõdule ei mahu (diagonaalis napilt mahub), kuid toa lakke enamasti sobib pikkuse poolest küll. Autokatusel oma voolujoonelise kujuga olulist kütuselisa ei tekita. Küll aga helilisa.

Vees saab sisse istuda igasuguselt kaldalt - nii madalalt kui kõrgelt. Kannatab ka püstiseismist (vaikses vees).

Aerutada on mugav, kuigi iga tõmbega ülikerge paadinina vänderdab paremale-vasakule. Kiirus - esimesel testil saime maksimaalselt 8,5 km/h, keskmine kiirus ligi 5 km/h. Hästi saab edasi, juhtavus super, seega jõgedel arvestatav konkurent kummipaadile ja kanuule. Merekajakist rääkimata - siseveekogudel on merekajakk liiga pikk ja kohmakas, vajab sissepugemist.

Merel ilmselt on sit-on-topis märg. Männiku karjääris oli küll väike laine, mis käepideme sangadest mõnikord sisse käis, kuid merelainesse on üsna kindlalt vaja veekindlaid pükse või (külmema ilmaga) kalipsot. Siis peaks ka merel hästi edasi saama, sest tuuletakistus on Sit-on-topil üsna väike.

Üldiselt soovitakski merel jätta vee väljavooluavad lahtiseks (sest laine käib üle) ja vaiksel veel on hea vähemalt istmealused avad kinni korkida, et saaks kuiva istmikuga istuda.

Aga võtame siis kokku.

PLUSSID

+ Ülihea juhitavus
+ Kerge transportida
+ mugav sisse istuda ja välja ronida igasuguse kaldaga

MIINUSED

- saab märjaks
- mahutab vähe

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.