Selle talve viimane jäämatk - Hobulaiule

Reisijututuba võttis laupäeval ette arvatavasti selle talve viimase jäämatka, sihuks oli kolme kilomeetri kaugusel rannikust asuv Hobulaid.

Lisama peab vist, et läksime jala, mitte autoga, sest autoliiklus oli laupäeval Väinameres veel päris tihe hoolimata 30 cm laiusest jääpraost, kus vesi rahulikult voolas ja lisapragusid tekitas.

Pildid jäämatkast on siin

Video täpselt viis aastat hiljem on siin (11.03.2012)

Pilves ilm kadus, kui jõudsime Pullapääle soomlaste kämpingumajakeste väravasse. Seal on muide ka Vene tsaari kuulipildijatulest täksitud monument. Kohe kui autost välja saime, hiivas end meie külje alla kohalike ehedatest jõmmidest rullnokkade hall Ford Mondeo, mille purjus seltskond nõudis täpset infot meie minekute-tulekute ja tegevuse kohta.

Jääle viisid ka Pullapäält autojäljed, kuigi kalda ääres oli ca 20-sentimeetrise jää sisse altpoolt hoovus või kivid juba auke uuristanud. Jõudsime Pullapäält läände jäävale nimetule poolsaarele, mille otsa kerkib kellegi rookatusega villa ja sealt juba oli napilt alla kolme km üle Väinamere Hobulaiule.

Kuskilt Rohuküla suunast puhus tugevnev tuul veemasse kohale - mingisuguse jäälaamade kokkupuute piiri juures oli ikka päris sügav vesi juba, kuid õnneks vaid paarikümne meetri laiuses. Ja päike tuli välja. Ühe jäämassi serv vajus teise jäämassiivi alla ja selles puutekohas oli vesi kõik üle ujutanud, aga üle sai.

Lõunamajaka juures juba päike küttis nagu külmal suvel, võtsime võileivad välja enne saare avamereküljele minekut. Seal olid jäämäed kokku kuhjatud ja nende taga bussi kaldal ootamas. Selstkond, arvatavasti bussilised, hulkusid Vormsi jäätee kandis väikestel laidudel ja vihane linnuparv tiirles nende kohal. Linnud olidki juba aktsioonis igal pool, nii luiged, varesed kui kajakad.

Hobulaiuga tihedam kokkupuutumine oli meil põhjaosas, kus ragistasime päris pikalt tihedas kadakavõsas. Joped said päris mustaks. Mingi seltskond ronis samal ajal põhjamajaka otsa, nägid arvatavasti kahtlaselt liikuvaid kadakaid läheduses ja kadusid kuhugi saare keskele.

Tagasiteel oli vesi jäält kadunud. Vaid üks hiiglasuur pragu jooksis üle Haapsalu lahe Väinamere poole. See pragu hakkab ilmselt varsti kiiresti laienema ja päästabki jäälaamad liikvele. Vesi voolas piki pragu kiirelt allatuult.

Kokku sai ringi kolatud üle 10 km. Ilmselt jääb see selle talve viimaseks suuremaks jääretkeks, sest lubatud üle 10 kraadi sooja paneb jäämassid liikuma. Kuid siis on peagi põhjust kuhugi poolsaarele jääkuhjatisi vaatama minna.

View Hobulaid, 10.03.07 in a larger map

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.