Vene süst tuleb tagasi

Äripäev, Puhkepäev, 14.05.2004
Kaido Einama

Linke:

Vahepeal veekogudelt kadunud Vene süstad tulevad tagasi – neid leiab juba poest ja esimesed julged leotavad nende presenti ka Eesti jõgedel ja järvedel.

Proovime värskelt ostetud kahekohalist süsta Taimen varakevadisel Pirita jõel, ja nagu vene tehnikale kohane, on enne asja töökorda saamist hulk pusimist. Nimelt ei taha presentkate keskmise koorma-augu peal kuidagi püsima saada. Istumiskoht on ka kõva ja plastmassist, aga pehme magamisalusega saab selle muuta mugavaks tugitooliks.

Kui alumiiniumtorudest, kummeeritud presendist ja nööridest-klambritest koosnev sõiduk vette saab, on juba lihtsam. Istume sisse, kiire suurvesi kannab meid kärmelt allavoolu Kose-Lükati silla poole Pirita jõel. Sillalt vaatavad süstamatkajaid pühapäevajalutajad kui surmapõlgureid. Tõepoolest, vaid mõne nädala on pirita jõgi nagu ehtne mägioja kuskil mägedes. Siis aga taandub veenireks, millest mõnes kohas kivilt kivile hüpates üle saab.

Süst liigub edasi üsna hoogsalt, kuid kanuu tempot siiski kätte ei saa. Asi polegi mõeldud tempo tegemiseks, pigem ikka rahulikuks matkaks. Kui veel mitme päeva varustus kaasas oleks, istuks ta üsna servani vees. Kuid vaatamata kergele koormale tunneme allavoolu sõites siiski vastu põhja kriipivaid kive. Enne veeleminekut on süstaomanik ettenägelikult alumiiniumsõrestiku vastu puutuvad presendi kohad ära kummeerinud – nii ei rebi iga kivi kohe presendi sisse auku.

Peale Botaanikaaia rippsilda sõidame täie hooga kivide vahele. Vett ei leki, järelikult suuremad purustused jäid ära. Võrreldes kanuuga on kerge süstaga hea manööverdada ka vastuvoolu, saame kivide vahelt paari aerutõmbega minema. Poolel teel selgub, et kindad oleks tulnud ikka kaasa võtta, sest alumiiniumvarrega aerud muudavad sõrmed kangeks arvatavasti ka soojema ilmaga. Siiski saab kärestikes vehkides keha sooja ja kaetud avaga süstas istudes on jalgadel üsna soe.

Taimeni matkasüstad olid vene ajal üsna tuntud ja praegugi võib leida mõnelt nõukogudeaegselt pööningult või keldrist nn. taimeni raami ehk alumiiniumsõrestiku, millele tõmmati ümber presendist kummeeritud kate ja veesõiduk oligi valmis. Uuemad mudelid on varustatud ka küljeujuki ja mastiga, millesse saab tõmmata purje, et süstaga suuremaid veekogusid ületada. Kuna matkasüst on ka pealt kaetud, siis julgemad käivad sellega isegi merel. Ligi 5000krooniseid matkasüstasid võib leida juba üsna mitmest matkakauplusest ja Vene kaupu maale toovatest firmadest. Vahepeal kadunud huvi nende vastu on tagasi tulnud, sest lääne poolt tulevad analoogid on veel tunduvalt kallimad.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.