Finnair ostis 750 tonni Neste MY Sustainable lennukikütust, et vähendada lendude süsinikdioksiidi heitkoguseid

Finnair

Finnair suurendab säästva lennukikütuse kasutamist osana oma eesmärgist vähendada lendamisest tulenevaid süsinikdioksiidi heitkoguseid. Lennufirma on ostnud oma partnerilt Nestelt 750 tonni säästvat lennukikütust SAF kasutamiseks Helsingi lennujaamast väljuvatel lendudel. Lendude süsihappegaasi emissiooni vähendamisega tegelevad ka Finnairi kliendid: iga lennupileti hinnast suunatakse väike osa säästva lennukikütuse kasutamise kuludesse.

Finnairi eesmärk on saavutada 2045. aastaks süsinikuneutraalsus ning säästev lennukikütus on lähiaastatel üks olulisemaid vahendeid lennureiside heitkoguste vähendamiseks. Neste MY säästva lennukütuse kasutamine vähendab kasvuhoonegaaside heitkoguseid kuni 80% kütuse elutsükli jooksul võrreldes fossiilsete lennukikütuste kasutamisega. Nüüd ostetud kütusekogus on Finnairi suurim üksikpartii säästvat lennukikütust, mis on siiani ostetud.

Neste tarnib SAF-i Helsingi lennujaama 2023. aasta alguses. 750 tonni SAF-i vastab ligikaudu 400 lennule Helsingi ja Stockholmi vahel, kasutades segamata, 100% SAF-i kütust.

"Finnair tähistab tänavu oma 100. juubelit ja lendamisest tulenevate heitkoguste vähendamine on jätkusuutliku tuleviku jaoks hädavajalik. Säästlik lennukikütus on lähiaastatel üks olulisemaid vahendeid lennundusega seotud heitkoguste vähendamisel. Kaasame sellesse ka oma kliente, ja väike osa igast müüdud lennupiletist läheb säästva lennukikütuse kuludele,“ ütles Finnairi jätkusuutlikkuse osakonna juhataja Eveliina Huurre. "Lisaks saavad kliendid vähendada lendamise heitkoguseid, kasutades meie süsinikdioksiidi kompenseerimise teenust, mis ühendab SAF-i ostud ja sertifitseeritud tasaarvestusprojektid."

"Finnair oli üks esimesi lennufirmasid, mis kasutas meie Neste MY säästvat lennukütust ja oleme koos töötanud juba pikka aega," ütleb Neste taastuvlennunduse asepresident Jonathan Wood. "SAF on praegu kõige tõhusam vahend lennureiside heitkoguste vähendamiseks ja on tore näha, et Finnair võtab oma jätkusuutlikkuse kohustuse raames initsiatiivi meie SAF-i vabatahtlikult ostma ning tõstab oma klientide teadlikkust sellest, kuidas need võivad rolli mängida ka lennundusele säästvama tuleviku loomisel."

SAF-i kasutamise suurendamine suurendab küll lennufirma kulusid, kuna SAF on selgelt kallim kui fossiilkütus, kuid Finnair valmistub selleks, eraldades igast müüdud lennupiletist väikese osa, umbes 20 senti pileti kohta, säästva lennukikütuse kuludeks. See osakaal võib tulevikus olla suurem, kuna lennufirmadele pandud tegevuskohustused suurendavad SAF-i kasutamist.

Finnair julgustab ka oma kliente oma tegudega vähendama lendude süsinikdioksiidi heitkoguseid: Finnair on pakkunud alates 2022. aasta kevadest oma klientidele võimalust vähendada lendamise heitkoguseid, kombineerides säästvaid lennukütuseid ja sertifitseeritud heitkoguste vähendamise projekte. Teenus toimib Finnairi partneri Chooose veebilehel.

Säästev ja taastuv lennukikütus

SAF on taastuv lennukütus, mis pakub säästvamat alternatiivi tavapärasele fossiilpõhisele lennukikütusele. Neste MY Sustainable Aviation Fuel on toodetud säästva päritoluga 100% taastuvatest jäätme- ja jääktoormaterjalidest, sealhulgas kasutatud toiduõli ja loomsete rasvade jäätmetest. Finnair on pühendunud Oneworldi alliansi püüdlustele kasutada 2030. aastaks 10% säästvat lennukikütust ning osaleb aastatel 2025-2032 ka Oneworldi ühishangetel. SAF-i kasutamist suurendatakse samuti eelseisva EL-i SAF-i kasutamise kohustuse tõttu.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.