Pääsküla matkarada - nagu raba ja nagu ei ole ka

Pääsküla raba matkarada.

Linnarabadega on see lugu, et seal võib leida küll laudtee, turbapinnase ja vesiseid kohti, aga päris klassikaline raba nagu Kakerdajas või Soomaal see pole. Aga siiski on see matkarada, pealegi linnas. Tallinnas võiks ehk sellise rabatee teha ka lennujaama taha, kuhu turistid otse saaks liikuda, seal on ka selline pooleldi nagu raba, pooleldi lihtsalt kiduravõitu mets turba peal.

Pääsküla rabarada on kohati ka kummituslik. Kümmekond aastat tagasi raba põles. Sellest on alles söestunud tüvedega maastik. Põlenud puud kestavad kauem ja ei mädane nii lihtsalt.

Pääsküla raiesmik.

Pääsküla raba matkarada on ilmselt kesklinnale lähim laudteega rabarada. Nädalavahetustel ei maksa sinna vaikust ja rahu otsima minna - siis tuleb kitsal teel vastu sadu inimesi. Kui mujal on laiad teed, siis laudadel võib kitsaks minna.

Ega Pääsküla rada polegi lihtne üles leida, kuigi sellel on alustamiseks kaks otsa. Männiku poolt Kraavi tänavalt alustamiseks peab jõudma õigele teeotsale, Hiiu poolt peab samuti leidma haigla kõrvalt õige teeotsa, mille äärest algab laiem laudtee. Aitab Tallinna voldiku PDF - seal on kaart ilusti peal ja seda läheb vaja, sest tähistus pole igal pool märgatav. Enamus pööranguid on puidust nooltega muidugi tähistatud.

Tavaliselt läbitakse seda rada vastupäeva, aga võib muidugi ükskõik mis pidi rajale minna. Ida poolt Kraavi tänavalt jalutades jõuab umbes poole kilomeetri pärast peaaegu üsna eksimatult laudtee algusse. Vähemalt kui tundub, et tee läheb kaheks, võiks mäest alla paremale hoida. Siis aga esineb hargnemisi, kus kaart on abiks.

Kui alustame Hiiu poolt, siis parkimiskohast veidi vasakule hoides on uus lai laudtee ots kohe näha ja läbi metsa jõuab see lõiguti rabapinnasele rajatud vetruval teel kulgedes peaaegu Männikuni välja.

Männiku-poolsel nõlval männimetsa all on raja peal ka vaatetorn, kust paistab üle puude natuke raba ja Mustamäe suusahüppetorni ning paari Nõmme kõrghoonet.

Vaade tornist:

Raja üks osa pool kulgeb põhiliselt põlenud rabametsas, mis on ka omamoodi huvitav. Siis on kahel pool raiesmik. Jah, see vihjab maasikatele, neid on suvel tee ääres tõesti palju. Sekka ka mõned muulukad, vaatetorni juures kasvavad pohlad ja mustikad. Männiku elanikud käivad neid korjamas.

Pääsküla marjad.

Kui mõnedele meenutab Pääsküla raba prügimäge, siis neile üllatuseks on rabaraja ääres mitmeid selgeveelisi allikaid. Prügimägi, mis on ammu suletud, asub hoopis eemal ja allikad tulevad Männiku poolt liivastelt maastikelt. Siiski hoiatab silt, et vesi ei pruugi lausa joogikõlbulik olla, kuigi vett käiakse allikatelt võtmas siiamaani. Aiataguse allikatest voolavast ojast läheb tee üle ja seal on ka väike sild ning selgeveeline liivase põhjaga org. Pisut rajast eemal asuvad Kasetuka allikad. Mõlemad allikagrupid on kaitse alla võetud. Lõpuks voolab see oja läbi kuivenduskraavi Pääsküla jõkke.

Aiataguse allikad.

Laudteed võib läbida kokkupandava lapsekäruga, mõned on üritanud ka rattaga sõita. Ring saab täis, kui on natuke üle 4 km läbitud.

Huvipunktid:

Vaata kaarti suuremalt:

Video 20. novembrist 2011:

Street View Kraavi tänava parklast vaatetornini:

Asukoht

59.369955, 24.683819

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.