Kuhu jää on jõudnud?

Pilk jääkaardile ja pikem termomeetri jälgimine ütlevad, et jää hiilib iga päevaga aina edasi. Püsiv miinus, vähe tuult (viimastel päevadel küll natuke rohkem ja nüüd ennustatakse lausa tormi saabumist) on siiski tekitanud korralikud jäälaamad Lääne-Eestisse ja ka üksikutesse lahtedesse põhjarannikul. Ida-Virumaast rääkimata.

Niisiis, aeg jääolusid hinnata. Haapsalu lahel me juba käisime, seal peab. Jalgsi saab igale poole, autoga on endiselt oht läbi vajuda ka siis, kui keskmine paksus 30 cm. Aga ka jala maksab arvestada ohutusnõuetega: kaasa jäänaasklid, köis, veekindel kott, mis hoiab vee peal, päästevest, kui seda pole. Kompass või GPS koos lisa-akudega kindlasti ka. Ning jäätuur jää paksuse kontrollimiseks. Siis võib minna.

Kuhu siis minna? Kaardi järgi võib Väinamere kallastel vabalt uiselda või suusatada või jala käia, keskel on kahtlasem. Mööda jääd enam lausa Riiga vist ei saa, tuul on Liivi lahe idakalda lagedaks löönud. Aga Sõrve ja Kura sääre vahel näitab kaart justnagu jääd, kuid see on liikuv. Seega võib isegi Saaremaalt Lätti pääseda, kuid hülgeküti paat jalastega peab ilmselt kaasas lohisema.

Vormsi on ka ümbritsetud jääga - isegi põhajküljel märgitakse värsket, kuid veel liikuvat jääd, mis võib teiste tuultega jalga lasta.

Pakrite ja Kurkse vahel on samuti jääpangad, kuid Rootsi jääkaardi järgi juba paikseks külmunud, kannatavad isegi ületamist. Samas pole nagu enamusel aastatel seal uisuga midagi teha - pakrid kipuvad ikka krobeliselt kinni külmuma.

Nüüd aga vaatame videot - kuidas uisutati mõni nädal tagasi teispool Hobulaidu:

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.