Viis head põhjust sel suvel Soome reisimiseks

Põhja-Soome. Foto: (C) Harri Tarvainen / Visit Finland

Piirid põhja suunas on jälle lahti ning saabki reisida maailma kõige õnnelikumasse riiki lihtsalt puhkama. Uus normaalsus on Soomes käes ning suuri inimmasse eest ei leia. Visit Finland pakub välja viis põhjust Soome külastamiseks sel rahulikul suvel.

1. Liigu saarelt saarele jalgrattaga 

Saarestike avastamine jalgrattal on tänu heale praamiühendusele ja sildadele võimalik maailma kõige suuremas saarestikus, ilma et selleks oleks vaja isiklikku paati. Saared on Soome kõige päikesepaistelisemad kohad. Soomes on ka kõige rohkem saari maailmas ühe riigi kohta - rannikujoonel asub üle 180 000 saare, mis muudab Soome iga saarearmastaja unistuste paigaks. Juhul, kui otsite omaette rattasõidu sihtkohta, siis saab selleks kasutada "Saariston rengastie" saarestikurada, mille alguspunkt asub Turus ning mis on ligikaudu 220 km pikk teedest ja praamiühendustest koosnev marsruut. Rada läbib selliseid suuremaid saari nagu Pargas, Nagu, Korpo, Houtskärja, Iniö. Rattarajal on vaid üks tasuline praam. Kõikide muude praamidega sõitmine on tasuta. Samuti leiab teelt palju suurepäraseid restorane ning ööbimiskohti.

Vaata lähemalt www.visitfinland.com/article/cycling-the-archipelago-trail/#ff223b62 

2. Võta ette sõit Lapimaale ning naudi valgeid öid ja põhjapõtru

Põhja-Soomes on garanteeritud topeltannus päikesevalgust ning praegusel aastaajal paistab päike seal terve öö. Lapimaale on võimalik sõita Helsingist autoga, samuti saab võtta öörongi Rovaniemisse, mis asub polaarjoonel. 

Tänu 24-le päikesepaistelisele tunnile on arktilise loodusega tutvumiseks aega terve ööpäev. Inimeste asemel on Lapimaal suurem tõenäosus põhjapõtradega kohtumiseks, sest piirkonnas elab väga vähe inimesi, aga samal ajal palju loomi. Põhjapõtrade vasikad sünnivaid maikuus ning just nüüd on võimalus näha noori põhjapõtru.

Maailma kõige puhtama õhu hingamiseks tuleb tõusta Ylläse mäele, mis on 718 meetrit kõrge. Üks maailma õhukvaliteedi mõõtmise keskusi asub Pallas-Yllästunturi rahvuspargis, mis on ühtlasi ka kõige populaarsem rahvuspark Soomes. 

Vaata lähemalt www.visitfinland.com/lapland/ 

3. Veeda suvepuhkus soomlasele kohaselt ning rendi endale suvemaja  

Soomlased armastavad veeta puhkust oma suvemajas, mis on soome keeles tuntud kui „mökki“. Kokku on Soomes suvemajasid peaaegu pool miljonit. Suurem osa neist asuvad mõne järve ääres - järvi on Soomes kokku 188 000.

Paljude Soome puidust suvemajade omaduseks võib lugeda lihtsust: puuduvad naabrid, internet, elekter ja kraanivesi. Suvemajas viibides köetakse puudega sauna, ujutakse paljalt järves ning kalapüügiks on kanuu või paat. Suvemaja ehk „mökki“ ümbrusest leiab metsamarju ja seeni, mida võib Soomes igaüks vabalt korjata. Juhul, kui on plaanis rentida suvemaja Soome suurima ja Euroopa suuruselt neljanda järve Saimaa kaldal, võib hiljem kohtuda ka Saimaa kohaliku viigerhülgega, kellele meeldib rannaäärsetel kividel päikest võtta. Need ülimalt ohustatud loomad on maailma ainsad hülged, kes elavad järves. 

Vaata lähemalt www.visitfinland.com/article/the-essentials-of-cottage-life/#ff223b62 

4. Ööbi rahvuspargis ripptelgis 

Rohkem kui 75% Soomest on kaetud metsaga, mille poolest on Soome kõige metsarikkam riik Euroopas. Geograafiliselt on Soome peaaegu sama suur kui Saksamaa, aga kuna rahvaarv on Soomes vaid 5,5 miljonit, teeb see ohutu vahemaa hoidmise teistega väga lihtsaks. Soome metsas on võimalik looduses tundide kaupa matkata, ilma et kohtaks ühtegi hingelist.

Rändajad saavad valida 40 rahvuspargi seast, millest kõige suurem ja põhjapoolsem on Lemmenjoki rahvuspark. Kuulus Lemmenjoki jõgi voolab läbi Lapimaa põlisasukate saamide poolt asustatud maa. Rahvuspargis on olemas ööbimiseks mõeldud laavu - tasuta puidust varjualune koos lõkkekohaga. Samuti on saadaval ööbimiseks mõeldud ripptelgid ehk kattega võrkkiiged. Näiteks on selline ööbimisvõimalus olemas Nuuksio rahvuspargis Espoos, mis asub Helsingist 45-minutiliste autosõidu kaugusel.

Vaata lähemalt www.visitfinland.com/article/experience-the-finnish-national-park/#ff223b62 

5. Erinevad maitsed Helsingis - maailma kõige õnnelikumas pealinnas  

Linnapuhkus sotsiaalset distantsi hoides on Soome pealinnas Helsingis täiesti võimalik. Suuri inimmasse siit praegu ei leia. Helsingi ei ole mitte ainult kõige õnnelikum pealinn maailmas, vaid ka rohkem kui 300 saarega mereäärne metropol. Näiteks asub UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv ajaloolise väärtusega Suomenlinna turuväljakust vaid 20-minutilise praamisõidu kaugusel. Teistele saartele pääseb veetakso, kajaki või SUP-laua abil.

Vähem kui kahetunnise autosõidu kaugusel on kuus rahvusparki ning hulk muid looduskauneid kohti. Kesklinnas on olemas mitmeid muuseume, sh uus Amos Rex - üsna hiljuti avatud kunsti ja linnakultuuri kohtumispaik, kus on olemas maa-alune näitusesaal ning avalikud saunad Allas Sea Pool ja Löyly. Muidugi on Helsingis ka palju Soome restorane, kus pakutakse traditsioonilisi põhjamaiseid roogi. 

Vaata lähemalt www.visitfinland.com/helsinki/ 

Tervise- ja ohutusnõuete järgimine 

Üldised tervise- ja ohutusnõuded koroonaviiruse pandeemia järgselt on Soomes järgmised.

Vältida tuleb kehalist kontakti, soovitatav on hoida turvalist vahemaad teistega ning pesta käsi koos hügieeni heade tavade järgimisega.

Näomaskide kandmine välitingimustes, avalikes siseruumides ning ühistranspordis ei ole küll kohustuslik, kuid Soome lennujaamades on näomaskide kandmine tugevalt soovitatud. Kõikides transpordivahendites tuleb vältida füüsilist kontakti, teiste inimestega peab hoidma ohutut vahemaad. 

Kontaktivabad makseviisid on Soomes laialt levinud. Restoranides, kohvikutes ja baarides on eraldatud istekohad kõikide klientide jaoks olemas. Teenusepakkujad peavad tagama, et saabudes on klientidel võimalik kohe käsi pesta või kasutada kätepuhastusvahendit. Samuti on tagatud mööbli, sööginõude ja söögiriistade ning pindade puhtus, et viirus ei saaks nende kaudu levida.

Värske info selle kohta, kuidas koroonaviirus Soomes reisimist mõjutab, on üleval Visit Finlandi veebilehel.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.