Et salasilm ei seletaks: kuidas leida majutuskohast salakaameraid?

Foto: Yan Krukau, Pexels

Reisimine ja uutes kohtades peatumine on küll põnev, eriti kui leiad endale soodsa ja eksootilise kodumajutuse või AirBnB öömaja, kuid igaks tasub olla ettevaatlik oma privaatsuse osas. On teada juhtumeid, kus mõnes AirBnB või muus öömaja toas on leitud salakaameraid ja mikrofone, mis võivad salvestada külaliste tegemisi.

Seega on oluline teada, kuidas neid salakaameraid ja mikrofone leida ja oma privaatsust kaitsta.

Kuidas salakaameraid ja mikrofone leida?

Alusta oma silmaga toa ülevaatamisest. See on kõige lihtsam ja paljastab mõnda loogilisse kohta peidetud salasilma.

 • Uuri oma tuba hoolikalt, eriti pööra tähelepanu suitsuanduritele, lampidele, kellraadiotele, lampidele ja dekoratiivsetele asjadele. Salakaamerad võivad olla peidetud nende sisse või läheduses.
 • Otsi kahtlaseid avasid, näiteks väikseid auke seinas või mööblis, mis võivad peita kaamera läätsesid.
 • Lülita toas kõik tuled välja, liigu taskulambiga või mobiili LED-valgustiga ruumis aeglaselt ringi ja otsi peegeldusi, mis võivad viidata objektiividele, kust valgus tagasi peegeldub. Liigu piisavalt aeglaselt, sest läätsest tulev sähvatus võib olla väga väike.
 • Kontrolli tuba täielikus pimeduses, sest siis võivad ka salakaamerate infrapunavalgustid välja paista, kui tegemist on öökaameratega.

Elektroonilised vahendid aitavad siis, kui tahad täiesti kindel olla, et keegi ei luura. 

 • Kasuta spetsiaalset signaalidetektorit, mis suudab tuvastada kaameraid ja mikrofone reetvaid raadiosignaale. Need detektorid on saadaval e-poodidest ja elektroonikakauplustest.
 • Laadige alla mobiilirakendus, mis suudab tuvastada kaameraid ja mikrofone. Need rakendused kasutavad teie telefoni kaamerat ja mikrofoni, et tuvastada kahtlaseid signaale.

Mõned sellised seadmed on müügil näiteks Aliexpressis: siin, siin ja siin.

Mida teha, kui leiadki salakaamera või mikrofoni?

 • Ära seda puuduta ega liiguta. See võib raskendada tõendite kogumist.
 • Tee pilti või filmi seadet oma telefoni või kaameraga. See aitab dokumenteerida seadme asukohta ja välimust.
 • Teavita seadmest kohe majutusasutuse administraatorit või omanikku. Selgita, mida leidsid ja palu seade eemaldada.
 • Võta ühendust ka politsei või kohalike ametivõimudega, kui ei tunne ennast turvaliselt. Võimalik, et on toime pandud kuritegu ja vajalik on ametlik uurimine.
 • Kui turvatunne on kadunud, ütle majutuskoht üles ja mine kuhugi mujale.

AirBnB lubab näiteks teatud juhtudel kaamerate paigaldamist, kuid vaid avalikku ühisesse ruumi, mitte aga magamistubadesse ega pesuruumidesse. Võib näiteks paigaldada välisukse juurde, parkimiskohale või ühisesse suurde elutuppa, kuid mitte peidetud kaameraid. Need peavad sel juhul olema nähtavad, tähistatud ja kirjas ka pakkumise kirjelduses.

Booking.com nõuab samuti majutuskohtadelt valvekaamerate olemasolu avalikustamist. Need võivad olla lubatud, kuid klient peab neist teadlik olema ja varjatud kaameraid paigaldada ei tohi. 

 

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.