Homme avatakse Itaalias suusakuurordid talviseks hooajaks

Foto: Nicola Brollo

Homme, 8. detsembril avatakse Itaalias talvehooajaks suusakuurordid. 8. detsember on Itaalias riigipüha ja sellega tähistatakse traditsiooniliselt suusahooaja algust. Tasuta suusatamine on kuni 8-aastastele lastele, toimuvad kontserdid jääst valmistatud instrumentidega ja suusatamine Dolomiitides džässihelide saatel. Need on vaid mõned selle aasta talvehooaja tippsündmused Itaalias.

Hooaja esimese suusatamise saab suurepäraselt kombineerida Itaalia jõuluturgudega. Trentino provintsi pealinn Trento on ajalooline linn iidse kaubatee ääres ja sellel traditsioonilisel jõuluturul on mõnus pühadeõhustik. Ühendada saab jõulude või uusaasta ostud, veinidegustatsioonid ja gurmee-õhtusöögid Trentos hooaja esimeste laskumistega lähedalasuvatelt nõlvadelt, nagu Val di Sole, Madonna di Campiglio ja Paganella-Andalo kaunites Dolomiti di Brenta mägedes. Jõulumeeleolu kestab jaanuarini.

Olümpia lumegarantii rohelise energiaga

Via Lattea on suur suusapiirkond Piemonte piirkonnas olümpiamängude mägedes ning asub Torino linna ja Prantsusmaa piiri lähedal. Sel aastal on Via Latteas käivitatud uue algatusena ambitsioonikas projekt, et lumi oleks mäenõlvadel kindlasti olemas.

Kliimamuutused esitavad väljakutseid paljudele mäesuusakuurortidele. Investeerides uude rohelisse tehnoloogiasse ja kasutades piirkonna looduslikke veevarusid, suudetakse Via Latteas tagada lumeolud nii hooaja alguses detsembris kui ka märtsi-aprilli viimastel nädalatel. Via Lattea lumetootmissüsteemid on ühed suurimad Euroopas, mis tagavad suusatajatele kindlalt lumega hooaja.

Vähestes Põhja-Itaalia suusapiirkondades on tõstukisüsteemid nii komplekssed kui Via Latteas. Nõlvade piirkonnas asub seitse suusakuurorti, sealhulgas Prantsuse Montgenèvre. Sealsed ligi 400 kilomeetrit suusanõlvu on jaotatud umbes 200 raja vahel, olemas on kaasaegne tõstukisüsteem üle 120 tõstukiga ja neli lumeparki.

Laste- ja eelarvesõbralik suusatamine Friuli Venezia Giulias

Itaalia idapoolseimad Alpid asuvad Friuli Venezia Giulia piirkonnas, mis on osa Dolomiitidest. Siin pakuvad mitmed eelarvesõbralikud suusakuurordid erinevaid võimalusi, sealhulgas väikestele lastele.

Pian di Sopra / Saurise ja Piancavallo suusakuurortides saab nautida rahulikku ja vaheldusrikast suusatamist väiksemate tõstukisüsteemidega mägedel, mis katavad umbes 15 km nõlvadest, need sobivad ideaalselt peredele, kes külastavad Alpe esmakordselt. Aastatel 2017-2021 sündinud lastele on tõstukipiletid tasuta ning kuni 19-aastased noored ja üle 75-aastased pensionärid saavad suusatada 10 euroga päevas. Samuti saavad 25% soodustust kuni 26-aastased üliõpilased, kellel on rahvusvaheline õpilaspilet.

Piirkonnas on ka suurepärased võimalused murdmaasuusatamiseks, aga ka muude lõbusate talispordialade harrastamiseks, nagu uisutamine, kelgutamine ja lumetuubidega laskumine.

Pärast suusatamist džäss ja jäine rokk Dolomiitides

Rõõmus muusika lumisel maastikul: see on Dolomiti Ski Jazzi ifestivali kontseptsioon. Märtsis 2024 toimub Dolomiitide talvisel maastikul üheksapäevane džässifestival, kus kõlab kõige populaarsem džäss- ja funkmuusika. Kontserte saab nautida nii suuskadel, nõlvadel kui ka teatrites, klubides ja pubides üle kogu Trentino provintsi. Lisaks Dolomiti Ski Jazz 2024 festivalile korraldatakse Val di Fiemme orus ka Dolomiti Food Jazz festivali, kus on džässikontserdid ühendatud kohalike juustude, veinide ja õllede nautimisega.

Dolomiti_Ski_Jazz_in_Trentino_pg_visitfiemme.it_-_photo_G._Panozzo_2
Dolomiti Ski Jazz. Foto: G. Panozzo

Kui eelistada pop- ja rokkmuusikat, on hea valik Trentino ja Lombardia vahel asuv Presena Glacier. Siin, Val di Soles / Passo Tonales, mis on üks neist kohtadest Itaalias, kus on kindlasti lund, on mitu tõstukisüsteemi ja siin toimub igal aastal jäämuusikafestival. 2600 meetri kõrgusel saavad külastajad kuulata-vaadata rahvusvaheliselt tuntud ansamblit ParadICE, kes mängib jääst valmistatud pillidel. Jääst nikerdatud iglu-kujuline kontserdisaal loob selle erilise muusikaelamuse jaoks ainulaadse keskkonna.

Jäähallis toimub arvukalt kontserte; jaanuarist märtsini esineb ParadICE igal neljapäeval ja teised artistid igal laupäeval.

Murdmaasuusatamine UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvas paigas

Alta Badia piirkond on suusatamise paradiis mitte ainult mäe-, vaid ka murdmaasuusatajatele. Lõuna-Tirooli provintsi idaosas ja UNESCO tunnustatud Dolomiitide südames on üle 26 km murdmaasuusaradu ja vähemalt kui neli FIS-i heakskiidetud võistlusrada. Kokku on kaheksa erineva raskusastmega rada. Samuti saab harrastada laskesuusatamist.

Jaanuaris 2024 avatakse täielikult renoveeritud suusaspordikeskus, mis parandab piirkonna taristut ja loob veelgi paremad tingimused suusatamiseks. Rajatiste hulka kuuluvad restoran, suusalaenutus, suusakool ning kohad suuskade hoidmiseks ja parkimiseks. Alta Badia on tuntud ka oma hubase õhustiku, kultuuri ja arhitektuuri poolest ning värskelt renoveeritud keskuses võetakse neid asjaolusid arvesse. Keskuses pannakse suurt rõhku ka jätkusuutlikkusele, kasutatud on eranditult kohalikku puitu ja muid materjale, et tagada kõrge kvaliteet ning toetada kohalikku majandust ja traditsioonilist käsitööd.

Jätkusuutlikkus on Alta Badia jaoks üldiselt üks peamisi eesmärke. Augustis 2022 sai keskus, mille renoveerimine peagi lõpeb, ülemaailmse säästva turismi nõukogu (GSTC) sertifikaadi.

Lugege Itaalia kui sihtkoha kohta täpsemalt siit.

Asukoht

46.4102117167, 11.8440351

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.