Tuksis selgitati välja Aasta Matkaja ja Aasta Matkategelane

Nädalavahetusel Läänemaal toimunud matkajate ja matkajuhtide kokkutulekul valiti aasta matkajaks saatesarja „Piire ületades” matkarühm ning aasta matkategelaseks Kristjan–Erik Suurväli Matkamise ja Mägironimise edendamise klubist.

Aasta matkaja tiitli sai seekord „Piire ületades” telesaates osalenud matkarühm. Üheksa erivajadustega inimest, kes võtsid vastu väljakutse ning läksid 15-päevasele seikluslikule rännakule läbi Eestimaa looduse. Teekonnal tuli ületada jõgesid ja võtta mitmeid tõuse, läbida metsad ning sood. Tõenäoliselt poleks keegi neist üksi nii raske matkaga hakkama saanud, kuid üksteist toetades jõudsid nad 15 päevaga põhjarannikult Munamäe tippu. Erivajadustega matkajate gruppi juhtis matkajuht Mart Reimann.

Aasta matkategelaseks valiti Krstjan–Erik Suurväli, kes Peruus Cordillera Blanca mäestikus Tocllaraju mäel Eesti alpinistidega juhtunud õnnetuse järel koordineeris alul Eestist toetavat tegevust ning ainsana pääsenud alpinisti heaolu tagamist. Ta vahendas infot alpinistilt kogukonnale ja vastupidi. Suurväli seadis eetika ettepoole ka oma isiklike plaanide teostamisest ning loobus osaliselt oma pikalt planeeritud tiputõusudest samas mäestikus, et asetada hukkunud Eesti alpinistide mälestuseks Tocllaraju mäe baaslaagrisse mälestustahvel ning olla abiks hukkunute omastele ja välisministeeriumile asjaajamisel. Suurväli on varasemalt korraldanud mitmeid ekspeditsioone ja alpinistlikke tõuse kõrgetele mägedele paljudes kohtades üle maailma ning temast on kujunenud mägironijate kogukonna eestkõneleja Eestis.

Aasta matkajat ja matkategelast valiti juba 22. korda.

Eesti Matkaliidu tänukirja matkamise propageerimise ning noortega tegelemise eest sai Üllar Põld. Teine tänukiri läks Riigi Metsamajandamise Keskusele (RMK), kes on viimaste aastate jooksul rajanud üle 2000 km matkaradasid ja mitmeid lõkkekohti. RMK tegevuse tulemusel on Eesti riigimetsas asuvad looduslikud vaatamisväärsused matkajatele palju kättesaadavamad. Eesti Matkaliit tunnustab ka RMK tegevust matkamise propageerijana.

Kokkutuleku kava oli väga tihe ja esinejaid palju. Jagati kogemusi nii Eestis kui ka kaugemal matkamisest. Räägiti nii jalgsi–, mägi, vee– kui ka jalgrattamatkadest. Toomas Holmberg tõi kuulajad vettpidi Stockholmist Tallinna, Anneli Alekand jagas muljeid eestis RMK pikal matkateel matkamisest, Priit Joosu viis kuulajad–vaatajad Peruu mägedesse, Jaan Riis andis ülevaate Looduse Omnibussi tegemistest; Tanel Tuuleveski jagas muljeid eestlaste esimesest katsest tõusta K2-le, Raimo Kummer pajatas telesaate „Piire ületades” sünnist ning saates osalenud Julia ja Tom jagasid oma emotsioone. Arutleti ka reisikindlustuse teemadel ning sellest, kas ja millistel tingimustel on Eestis sõlmitavatest reisikindlustusest abi ja tuge nt mägedes matkajatel. Lõppeva matka–aasta õnnetusi analüüsis Eesti Matkaliidu kutsekomisjoni esimees Raivo Plumer.

21.-22. novembril Läänemaal Tuksi Tervise– ja Spordikeskuses toimunud matkajate ja matkajuhtide kokkutulek oli järjekorras juba 48. Osales ligi 100 matkajuhti ja matkahuvilist.

FOTO: KAADER KANAL 2 SAATEST

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.