Mida osta koju ja kuhu mitte reisida koroonaviiruse ohu ajal

Foto: (CC) Soydul Uddin / Pixabay

Kohati on ka Eestis hakatud poode tühjendama, valmistudes suuremaks kriisiks. Kui Austraalias kaovad lettidelt tualettpaberirullid, Hiinas näomaskid ja meil Eestis põhiliselt käte desinfitseerimisvahendid, siis mida üldse peaks võimaliku viirusekarantiini puhul omale varuma, et see niisama paanikas kokkuostmiseks ei kujuneks?

Siin on mõned soovitused.

Viimsekspäevaks pole vaja valmistuda

Koroonaviiruse puhul on kõige tõenäolisem olukord, millega mõned inimesed võivad kokku puutuda, karantiini jäämine. See tähendab 14 päeva kodus olemist ilma väliste kontaktideta. Ehkki ka siis saab omale kõik vajaliku e-poest tellida, võib juhtuda, et kullerite koormus kasvab ja ootejärjekord venib mitmepäevaseks. Seega piisab, kui kodus oleks näiteks nädala jagu  tavaline toiduvaru, või kui oled paranoilisem, võid ka kogu võimaliku 14-päevase pagenduse jaoks või veidi kauemaks asjad valmis osta. Ei midagi erilist - ikka needsamad asjad, mida ikka kodus tarvitad ja mis ei rikne selle aja jooksul. 

Kui lapsed koolis ei käi ja ise tööle ei lähe, tuleb ka lõunasöök kodus teha. Arvesta siis varude soetamisel ka sellega.

Üks asi, mis peaks nakkusohuga kindlasti kodus olemas olema, on kätepesuvahend. Alkoholipõhist desinfitseerimisgeeli pole siiski vaja, kuna veekatkestuste ohtu ju pole - kasuta seepi ja pese käsi pikalt (arstid soovitavad, et vähemalt 20 sekundit). Pese tihti ja iga kord peale seda, kui oled puutunud kokku pindadega, mida võib olla katsunud teine inimene.Gripiviirus peab väljaspool organismi vastu pindadel kõige rohkem mõne tunni.

Igasuguste tööpindade ja ukselinkide puhastamiseks võiks olla olemas tavaline majapidamise puhastusvahend.

Palavikuohu puhul varu neid arstirohte, mida ikka gripi puhul ja muidugi võiks olla ka kraadiklaas.

Kui tahad igaks juhuks pikemaks ajaks toitu varuda, siis kasuta selliseid varusid, mida saaks ka peale ohu möödumist kasutada: makaronid, konservid, kuivained ja kuivatatud toiduained sobivad, need ei lähe seistes raisku.

Tualettpaberi ostmisel on ka mõtet, kuid mitte tohututes kogustes. Varu omale näiteks paari nädala varu.

Kuhu reisida viiruseohtlikul ajal?

Pandeemiat praegu pole, kuhugi ei keelata reisida. Samas Hiinasse on üsna raske saada, sest enamus lennufirmasid on sinna lõpetanud lendamise ja kui nakkusohtlikust piirkonnast tagasi tuled, on rangelt soovitatav olla vähemalt 14 päeva karantiinis ja otsekontakte vältida. Seega teisi arvestav ja mõistlik on vältida neid kohti, kus on haiguspuhangud. 

Välisministeerium uuendab pidevalt riikide ja piirkondade nimekirja, kuhu soovitatakse ilma väga tungiva vajaduseta mitte reisida. Need riigid ja piirkonnad on hetkel järgmised:

  • Hiina Rahvavabariik
  • Itaalia
  • Prantsusmaal Alsace’i piirkond
  • Saksamaal Nordrhein-Westphaleni liidumaa
  • Iraan
  • Jaapan
  • Singapur
  • Lõuna-Korea

Uuenevat nimekirja saab näha siit.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.