Valgejärve matkarada Ellamaal - Antsülusjärve rannast voortele ja rappa

Valgejärve matkarada. Foto: (C) Kaido Einama

(Algselt postitatud 2008, uuendatud 2017)

Valgejärve matkarajal oleme käinud korduvalt ja tunne on alati sama - seda rada võib soojalt soovitada igal aastaajal. Hea rada, mis on lähenetav mitmest suunast - nii uue kui vana Haapsalu maantee poolt.

Valgejärve matkarada pole tüüpiline rabarada, vaid vaheldusrikas ja üsna omapärane teekond jääaega ja Antsülusjärve äärde. Laudteid on klassikalise rabaraja võtmes järve kinnikasvanud osas, kõrvemaalikke vooresid samuti, mille harjadel saab jalutada, leidub männimetsa ja kuusikut, soometsa ja kuiva liivikut. Raja ääres tuleb maapinnale allikas.

Sügiselgi leiab seal rahvast, kuid tunduvalt vähem kui südasuvel, mil rada on mõnikord nii hõivatud, et kohalik omavalitsus lasi ühel hetkel tee Kullamaalt parklani ära asfalteerida. Hiljuti tehti kruusane parkla ja saepuruteega ligipääs ka Vana-Haapsalu maantee poolt lähenejatele.

Rada algab peale Ellamaad (ligi 200 elanikku) üle kunagise Haapsalu raudtee (mis nüüd on rattarada) edasi sõites asfaldi lõpuni Järveotsa järve ääres. Seal on ujumiskoht, piknikuplats, WC, geopeituse aare ja raja algus. Esialgu kulgeb see soometsas, siis läheb kuivemaks, kui laskume jääaja merekaldast alla Valgejärvele ning ongi juba esimene infostend, mis seletab ära haruldaste valgete (lubjaste) põhjadega lompidega järve tekkimisloo. Edasi kulgeb tee kinnikasvanud järve pidi järvesaarele (mis on tegelikult rohkem poolsaar) ja seal asub ka katusealune, kus hädapärast kõlbab ööbidagi. Kolm seina on kinnised, üks lahtine. Lõket teha siiski ei tohi. Lubjakasutuse näidisena on osa palke valgeks lubjatud sellesama järvelubjaga.

Teel olev järvesaareke pakub vaatamiseks männi, mida on karud kasutanud kraapepuuna. See on kohe raja ääres.

Järve ääres mändide vahel on vaatetorn:

Vaatetornile järgneb rada vooreharju pidi ja pöörab tagasi alla soometsa, kus saab kiigata lubjase põhjaga allika juurde ja tutvuda huvitavate jahinduslike eksponaatidega. Üks neist on hundipeibutisega auk ja teine hundiaed - geniaalne hundilõks, mille töötamispõhimõtet ei hakka siin pikemalt lahti seletama, las jääb see kohapealseks üllatuseks:

Hundilõks.

Kokku on raja pikkuseks ca 6-7 km, ei midagi kontimurdvat. Tagasi võib minna ka Padise kaudu, mööda teed edasi sõites Kloostri jõe kallast pidi.

2016.-2017. aastal kaeti vana Haapsalu maanteed pidi lähenemiseks raielangi äärne rada laastudega, nii et rajale saab minna ka lääne poolt.  

Huvipunktid kaardil:

  • Sild
  • Geopeituse aare ja vaatetorn
  • Kuidas hunte püütakse - hundiaed
  • Infostend Valgejärve tekkeloost
  • Onnike. Öömaja ja pikniku võimalus katusealusega
  • Järveotsa järv, parkla
  • Allikas
  • Puhkekoht

Video 2011. aastast:

Kaart:

Asukoht

59.093964, 24.150754

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.