Tõukekelk on tagasi – seekord matkaradadel

Foto: Paavo Kongo.Äripäev, Puhkepäev, 26.01.2007

Kaido Einama

Vaata ka EPLi lugu
Igas talumajapidamises leidus veel paarkümmend aastat tagasi nõukogude päritolu, istmega tõukekelk. Võib-olla oli ka soomekelguna tuntud sõiduvahend pärit veel ennesõjaaegsest ajast. Siis tuli aga autoajastu ja tõukekelguga sõitsid vaid üksikud fanaatikud. Nüüd võib öelda, et uute ja moodsate kelkude tulekuga on tagasi ka tõukekelgu ajad – nendega saab minna näiteks matkale.

Moodsatel, terasest kelkudel pole mobiilsuse ja kiiruse huvides enam ees istet, kuid selle eest on sportlikul liikumisvahendil hea juhitavus ja kuni 40 km/h sõidukiirus, kui hästi tõugata libedal jääl. Tõukekelgumatkade korraldaja Levo Tohva Matkajuht OÜ-st tegi investeeringu ja ostis moodsaid soome kelke paarkümmend tükki. Tema kirjeldab neid mugavaid ja kiireid talveliikureid nii: "Kaasaegse tõukekelgu (kickspark inglise keeles) raam ja jalased on valmistatud eriterasest. Kuigi sõna „teras” kõlab raskelt, on kelgu kaaluks kõigest 6 kg. Jalase tallad on vahetatavad. Kinnitrambitud lume peal liikumiseks kasutatakse 36 mm, lahtisel lumel liikumiseks 56 mm taldu ja jääl liikumiseks spetsiaalseid jääjalaseid.”

Algselt disainiti kickspark võistluste tarbeks. Sealt edasi levis kasutusala Levo Tohva sõnul ka matkamisse. „Tänu kergele kaalule ja disainile võib tasasel pinnal (jääl) saavutada näiteks kiiruseks kuni 40 km tunnis,” lisab tõukekelgumatkade korraldaja. „Soomes pole haruldased pikad, kuni 100 kilomeetrised tõukekelgumatkad. Mina sain oma esimese Kicksparki kogemuse 2002 aastal Soomes Metsäkartano laagrikeskuses õppereisil olles.”

Matkajuht OÜ korraldab matkasid Lõuna-Eestis. Kelkude jalased on vahetatavad, nii et takistuseks pole ei paks lumi ega kiilasjää – vastavalt pinnasele pannakse kelgule kasvõi matka ajal alla õige jalas. Tõugatakse, nagu ikka, jalaga korralikult eest hoogu võttes ja nii kaugele taha välja libistades, kui vähegi annab. Lausa kiilasjääl ja eriti sula ajal võib talla alla kinnitada ka metallist tõukuri või kasutada naeltega jalanõusid.

Tõukekelguga tehakse Soomes ka võistlusi, kulgetakse talvistel libedatel rattateedel ning käiakse mitmepäevastel matkadel nii libedal külavaheteel kui jäätunud veekogul. Viimastel aastatel on sportlik tõukekelk ilmunud tagasi ka maanteede äärde, teeservasid hoitakse tõukekelguga liiklejate jaoks spetsiaalselt soola- ja liivavabadena. Eesti külapildis jääb soome kelku aina vähemaks, kuid peagi võib nende aeg tagasi tulla – soome kelke polnud vahepeal lihtsalt kuskilt saada. Need sportlikud ja kiired kelgud, millega matkale minnakse, on maainimestele kalli hinna tõttu mittesobivad, kuid poodidesse on jõudnud ka odavamaid: ligi 400 krooni eest saab vanast tuntud soome kelgust küll tunduvalt pisema, kuid samasuguse puust istmega liikumisvahendi, millega saab libedal metsateel kulgedes poes käia või miks mitte väikeseid jää- ja metsamatku ette võtta. Arvatavasti on juba mõne talve pärast soome kelk taas populaarne, nii sporditegijate kui igapäevaliikujate seas.

Tõukekelgumatk

Vajalik varustus: soojad ja tuultpidavad riided (soovitavalt kapuutsiga), peakate,  matkasaabas, kindad, sall ja väike seljakott isiklike asjade jaoks.

Hind: 300.- kr täiskasvanud matkaja, 150.- kr noor matkaja (8-16 a). Hind sisaldab tõukekelku, retkejuhi teenust, lõket ja matkaeinet.

Sobiv seltskonna suurus: 6-21 inimest.

Kestvus:  2 - 2,5 tundi.

Pikkus: ca 6 km.

Korraldaja: Matkajuht OÜ

Allikas: www.matkajuht.ee

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.