Vormsi

Reisijutte ja pilte Vormsi saarest. Vt ka Vormsi.ee.

Tõukekelk on teatud tingimustel merel liikumiseks ideaalne vahend, kui purjed ja lohed välja arvata. Nii juhtuski 11. märtsil, täpselt viis aastat hiljem esimesest Reisijutud.com-i Hobulaiu-matkast, et tuul oli sobivast suunast, lund vähe ja sellel vähesel ka kandev koorik peal ning kiirused küündisid parimatel hetkedel 20 km/h-ni. Kokku sai matka 15,5 km, maad puudutasime Hobulaiul, Vormsil ja Pullapää otsas Nõmmel. 

Sama marsruuti võib muidugi korrata ka matkauiskudega, aga siis tuleb valida lumeta jää. Kajakiga saab korrata marsruuti jääta merel. Start on Haapsalust Rohuküla poole sõites Pullapääle ära keerates, lõpuni kuni tsaari monumendini välja, kus on väike parkla ja sealt - merele.

Uisumatk Haapsalust Vormsile

360 kraadi korraldab sel aastal tihti mereuisumatku, sest jää ja ilmad on selleks pikalt soodsad. Reisijutud.com proovis 14. veebruari matka Haapsalust Hobulaiule ja Vormsile. Muide, varemgi oleme me sealkandis käinud, näiteks Paralepast Noarootsi.

Alustasime Haapsalust Lahe tänavalt, kus on parkla suvistele surfaritele ja rand oma lohede ja purilaudade vettelaskmiseks. Nüüd ajasime samas kohas uisud alla.

Kerges külgtuules on haapsalust Hobulaiule 7,5 km. Värskelt lahti laevatee kulges Haapsalu sadamast välja, kuid mitte Hobulaiu vahelt läbi, vaid Voosi kurku pidi põhja suunas. Seega ei takistanud see lahvandus Hobulaiule jõudjaid, küll aga lõikas ära avatud Noarootsi jääteel kihutajate soovi pääseda Vormsile.

Uisumatk Haapsalust Vormsile

Vormsi nõidade kokkutulek

Jüri Eintalu peab loengut. Aasta 1994.

Vormsi nõidade kokkutulek

Vormsil

Vormsil käimise alguses - päikesepaiste, selge taevas (mis läks üle vahelduvaks pilvisuseks või hoopis pilvisuseks) ja natuke üle normi-tugev tuul.         
 
Minu jaoks oli väga huvitav näha prügimaju. Neilt, kes rohkem Vormsil käinud olid, sain teada, et kunagi olid need nii puhtad, et seal sai ööbida.        
 

Vormsi orkaan

Saxby rand.

Vormsi orkaan

Orkaaniga Vormsil

Saxby rand.See nädalavahetus läks tormiliselt sõna otseses mõttes.

Vt pilte ka.

Vaatamata ilmahoiatustele eelmisel õhtul startisime Reisijututoa seltskonnaga pühapäeva hommikul kell 10 Vormsi suunas. Ilm oli nagu Islandil - ühel hetkel päike, järgmisel paks lumetorm, siis vihm, siis jäätumine, siis sula jne. ja nii terve tee kuni Haapsaluni. Siis, nagu tellitult, kiskus jälle klaariks. Mere äärde jõudes oli jäätee lahti ja mõlemas suunas vilgas liiklus käis. Tuisk oli aga juba alanud - kohati oli pakse vaalusid, kuid need minnes ei takistanud.

Käisime kõigepealt Vormsi "8" idapoolsema aasa läbi - vaid Tiby külas oli mingit suuremat liikumist, muidu aga oli üsna vaikne ja rahulik. Geopeituse aaret ei hakanud otsima, ehkki kellegi jäljed läksid 2,7 km pealt õiges suunas. Proovisime enne pimedat ikka saare läbi käia.

Voosi kurk 2005. aasta talvel, merejääl

Peitsime Seasaare aarde

Koordinaadid: N 59° 00.768 E 023° 23.039

Asub Seasaarel, Vormsi ja Noaraatsi vahelisel laiul. Ületasime jää, et aaret peita, suvel saab Vormsi poolt ka läbi mere ujudes/kahlates ja Noarootsi poolt paadiga. Aare on peidetud saare ainsasse suuremasse metsatukka. Sisaldab vähesel määral nodi, logiraamatut, pliiatsit, tulemasinat.

Vt ka Geocachingu lehelt

Jäämatk Noarootsist Vormsile

Võtsime siis kätte ja läksime jääpiiri ründama... napilt sai üle Seasaare Noarootsist Vormsile, erinevaid jäämustreid ja lõhesid nähes.

Jäämatk Noarootsist Vormsile
Syndicate content