Hiina Eri

Hiina Eri wher2go 02.12.2008 00:56
Teadlik reisija

2008. aasta 21.-22. novembril olime Hiinas messil, Eesti Kaubandus-tööstuskoja poolt organiseeritud reis Italasia Ecoutorism and sustainable Travel 2008 konverentsile aitas Eesti loodusturismifirmadel kokku saada firmadega Aasiast ja Euroopast, et vastastiku turistid liikuma panna.

Olime seal meiegi - MTÜ Reisijutud koos leti ja assistendiga, sõlmisime tutvusi ja Hiina-Eris üritame kogemusi teistegagi jagada. Alates sellest, kuidas kohale saada, jätkates sellega, kuidas ärikohtumistel olla ning lõpetades sellega, kuidas hiinlastega pikemalt suhteid sisse seada.

See e-raamat uueneb pidevalt, nii et maksab aeg-ajalt vasakus veerus oleval raamatu kujutisel klikkida ja vaadata, mis juurde on tekkinud.

Hiina pildialbum (Shanghaist) asub siin.

Ettevalmistused Shanghaiks

Ettevalmistused Shanghaiks wher2go 16.11.2008 00:01

Enne looduse (ja majanduse) jäätumist mõned lingid. Nii iseendale kui teistele.

SHANGHAI SPRING INTERNATIONAL TRAVEL SERVICE - asutatud 1981. aastal, 2000 töötajat. Tõeliselt suur turismiagentuur, nende kodulehe andmetel alates 1994. aastast valitud ka igal aastal parimaks. Esimene turismifirma Hiinas, mis omab tsarterlennufirmat - Spring Airlines. Kes teab, äkki teevad mõne lennu ka Läänemere äärde tulevikus. Nad kasutavad ka Skype´i :)

http://www.ecotourism.org.cn/ - mul see leht küll ei avane...

BJITS-BEIJING JINGTIE INTERNATIONAL TRAVEL SERVICE - ega ei avane ka see link...

CENTER FOR RURAL DEVELOPMENT AND EDUCATION AWARENESS - midagi Nepalist. Kahtlane, kas nad Eestisse tuleksid (eksootikana oleks meil pakkuda väga lame maa ja madalad soised alad), kuid eestlasi sinna saata õnnestuks ikka.

ANHUI CHINA TRAVEL SERVICE - hiinakeelne lehekülg. Siiski on teada, et tegeletakse sise- ja välisturismiga ning otsitakse partnereid EU-st.

DUN HUANG INTERNATIONAL TRAVEL SERVICE - ei avane ka nende koduleht ingliskeelsena, kuid teada on, et firma loodi 1979. aastal ja tegutseb edukalt siiamaani sise- ja välisturismis ning loodab areneda Euroopa Liidu suunal edasi, saates hiinlasi Euroopasse ja võttes eurooplasi vastu Hiinas.

SICHUAN CHINA YOUTH TRAVEL SERVICE - hiinakeelse leheküljega. Google Translator annab siiski teada, et tegemist on (jah, nagu nimigi ütleb) Hiina noorte turismiorganisatsiooniga, aga ega muud ei selgugi palju. Põhisihtkohad jäävad Aasiasse, ehk tuleb kohtumise järel EL-i delegatsiooniga muutusi ka. Huvitav, kui ontlikud on Hiina õpilased vaheajareisidel?

CHINA TRAVEL INTERNATIONAL LTD - väga popi .travel lõpuga domeeni valinud, mis on ka ingliskeelse osaga. Sealt võib lugeda, et firma pärineb Hongkongist ning üks suurimaid Hiinas, tegeledes rahvusvahelise turismiga.

TIANJIN CLASSICAL HOLIDAY INTERNATIONAL TRAVEL SERVICE - .mobi lõpuga domeen? Mobiilile mõeldud veebist saab broneerida (vist) lende otse mobiililt ja vaadata aegu. Guugeldamine andis tulemuseks, et ettevõte kuulub TOP5 rahvusvahelise Hiina turismifirma hulka. Kõlab paljutõotavalt.

CAMBODIA COMMUNITY BASED ECO TOURISM NETWORK - Cambodzha ökoturismi ühendus, mis propageerib turistide suhtlust kohalikega ja vastastikust kasu turismist. Ehk siis mõte on selles, et Angkor Wat pole ainus, mille pärast sinna riiki reisida. galeriist on näha, et metsikutes dzhunglikülades saab turist veetud kaherattalise kaarikuga ja terve küla on häppi.

BEIJING SUCCESSFUL TOUR INTERNATIONAL TRAVEL SERVICE CO., LTD (BSTITS) - nad on tegelenud Venemaaga. Sellepärast ehk ka nende huvi Eesti vastu.

HOI AN TRAVEL - ainuke kohtumine vietnamlastega. Vähemalt on neil korralik ingliskeelne kodulehekülg, mida enamusel Hiina turismifirmadel pole. Sisendab lootust. Tegemist on Keskmaa juhtiva turismiettevõttega, mis organiseerib majutust ja transporti. Kodulehel pakutakse lihtsat Vietnami tuuriplaneerijat - väga minimalistlik, kuid täielikult "puhta lehena" saabuvale turistile annab esimesed pidepunktid kätte.

Need on siis Reisijututoa kohtumised Aasia turismimessil eesmärgiga loodusturiste Läänemere äärde meelitada. Ja vastupidi - hiinlastel on plaanis oma miljardilisse riiki pooleteistmiljonilise riigi rahvast mõned ehk ikka kohale meelitada. Kui kellelgi on häid ideid, mis sealt pärit turiste siin meelitaks, andke aga teada. Suvel külas käinud hongkongi turistid andsid teada, et hiinlastel on ettekujutus Eestist kui odavast Euroopa riigist euroopalike vaatamisväärsustega (ja natuke Venemaad ka), kuid tegelikult on eesti nende jaoks väga kallis. Pole ka ime - Shanghai näiteks on üks odavamaid suurlinnu maailmas, olles muust Hiinast siiski kallim.

Mis siis toimub? China International Travel Mart ehk midagi samasugust, nagu USA-s Pow Wow. Toimub Shanghai New International Expo Centeris (SNIEC), mille on muide ehitanud Deutche messe AG.

Reisijutud.com
Hiina

Hiina ärikultuur - kuidas kohtuda hiinlastega

Hiina ärikultuur - kuidas kohtuda hiinlastega wher2go 16.11.2008 21:10

Niisama teksades hiinlastega kohtuma minna ei maksa. tegemist on rangete traditsioonidega maaga. Ärikohtumistel eeldatakse, et Euroopa partner teab vähemalt elementaarseid asju. meie jaoks on sealsed elementaarsed asjad aga vaja pähe õppida. Alustame sii nüüd.

  • Range riietus - lips ja (pigem) tume ülikond on Hiinas ärikohtumisel absoluutselt vajalik. Muidu ei võeta tõsiselt.
  • Kohtumisele tuleb saabuda pigem varem kui hiljem, hiinlased tunnevad kella hästi.
  • Kohtub president presidendiga, osakonnajuhataja osakonnajuhatajaga – seda järgitakse väga täpselt, et vastane oleks võrdne ja mitte madalam. Nii et kohtumised saavad olema presidentidega...
  • Äriline õhtusöök. Alkoholi toidu kõrvale ei jooda, vaid on toostid (baijiu - 56 kraadine). Peoperemees ja peakülaline võtavad kõige kangemat napsu, teised võivad valida (kas eelistatakse õlut-veini kuni teeni välja - aga siis peab selle juurde jääma, nõrgemalt kangemale üle ei minda).
  • Riisist TULEB KEELDUDA – riisi pidulikul söögiajal ei pakuta, aga reeglina mingil hetkel küsitakse, kas tuua lauale ka riisi. Ettevaatust, see on lõks! Vastata tuleb „ei“ , sest kui riisi tahta, siis tähendab see, et toit oli kehv, kõht jäi tühjaks ning see on halb signaal võõrustajale. Kokk tagakambris võib veel depressiooni langeda...

Hotelli nimi tuleb hieroglüüfides välja trükkida ja kohalikke yüääne kotiga kaasa võtta, sest kaardiga maksta igal pool ei saa. Hotellis on traadiga võrk, WiFit pigem pole, traadi otsast Internett tuleb tasuliselt ja Hiinas seda ka tsenseeritakse.

Kui keegi omab head ideed, millega hiinlasi turistidena Eestisse meelitada, kirjutagu julgelt. Rakendan praktikasse, proovides mustas ülikonnas riisist keelduda...

Nõuanded on pärit kaubandus-tööstuskoja soovitustest Hiina ärireisijale. reisijututuba on kohapeal ja loodab varsti anda ülevaate, kuidas nõuannete rakendamine praktikas õnnestus.

Reisivarustus ja -kirjandus
Hiina

Kuidas saada Hiina viisat

Kuidas saada Hiina viisat wher2go 10.10.2008 12:46

Pikim kattega sild HiinasTegemist on märkmetega enda jaoks, mis hiljem täienevad peale saatkonnas käiku. Ehk läheb teistel ka vaja.

Hiina saatkonna kodulehelt väga palju viisataotluse kohta ei leiagi. Leidsin küll konsulaarosakonna lahtiolekuajad, aga muud eriti midagi.

Konsulaarosakond on avatud 14:00 kuni 17:00 igal teisipäeval ja neljapäeval v.a pühad.

Otsing aitab - viisataotluse materjalid on üleval näiteks Kaleva Traveli kodulehel.

Vaja on passi, viisaankeeti, 1 passipilt, reisidokumendid (lennupilet, hotellibroneering), töökoha garantiikiri, viisalõivuks ühekordsel viisal on 225 krooni.

Kui lähed Hongkongi või Macausse muu Hiina kaudu, tuleb võtta mitmekordne viisa.

LISA1. Saatkonnas käidud. Väike segadus paberitega, aga põhimõtteliselt kõik olemas: blanketid, käärid ja liim, lisad kaasasolevad dokumendid ja annad Applicationsi aknast sisse. Kõrvalolevast kassaluugist saab teoreetiliselt nelja päeva, praktiliselt aga nädala pärast viisa kätte, kui kõik klapib.

Töökoha tõend on oluline, hotellibroneering ja lennupiletid samuti. Aega läheb saatkonnas ca 20 minutit.

Reisidokumendid
Hiina

Kuidas saada Shanghaisse

Kuidas saada Shanghaisse wher2go 05.11.2008 23:00

Shanghaisse saab lennukiga, Helsingi kaudu. Lennuk väljub iga päev. Tallinnast 11:40, kohal 8:20.

Tegemist on 16 miljoni elanikuga hiigellinnaga, seega ei maksa oodata, et lennuk teid kesklinna maha paneb. Eurooplased maanduvad reeglina Pudongi rahvusvahelisse lennujaama, mis asub 40 km linnast. Lennujaamast saab edasi rongiga - kiirrongiga, mis kihutab üle 400 km/h ja väljub iga 15 minuti järel. Metroojaama jõuab kiirrongiga alla kümne minutiga. Takso läbib sama vahemaa kuni 40 minutiga.

Ühistranspordipilet maksab 30 kohalikku raha ja sellele tuleb laadida transpordiks vajalik summa, mis kontaktivaba RFID tehnoloogia abil ühistransporti sisenedes maha minema hakkab.

Metrooliine on kolm. Eurooplase kergenduseks on teated ja sildid hiina ja inglise keeles. metroo alustab kella kuue paiku hommikul ja lõpetab ca veerand üksteist õhtul.

Takso miinimumtasu on ca 14 kr esimese 3 km eest ja 2,5 krooni iga järgneva km eest.

Toll lubab välja viia ühe eksemplari raadiot, fotokaamerat, videokaamerat, kella ja ühe pudeli alkoholi. Ülejäänut tahab toll näha deklareerituna. Sisse tohib tuua kuni 5500 USD ulatuses valuutat.

Info on pärit sellest PDF-ina laetavast raamatust. Ja natuke mujalt ka.

Lennureisid
Hiina

Hiina: Shanghai kõrgeimad pilvelõhkujad

Hiina: Shanghai kõrgeimad pilvelõhkujad wher2go 07.12.2008 17:00

Kui me novembris Hiina Orient Pearli ehk Shanghai teletorni tippu sõitsime, siis oli sealt näha Mori Tower, Shanghai kõrgeim hoone ja maailma kõrgeima vaatlusplatvormiga hoone. Just nendel päevadel löödi aga kopp maasse kohe sellesama torni kõrval ja nagu kõrvalolevalt pildilt näha, täiendab ehitatav hiigeltorn Shanghai Tower oma rekordilise 632 meetriga kahe kõrgeima torni kompleksi otse Shanghai Citys.

Shanghai Toweri projekteerisid San Francisco insenerid ning seda hakkavad ehitama Hiina ehitusfirmad. Kolm kuud tagasi finantsraskustega valmis saanud Mori oli Jaapani ehitusfirma kätetöö. Uues kõrgeimas tornis saab aga olema maailma kõrgeim vabaõhu-vaateplatvorm.

Mori Toweri vaateplatvormist aga saab lugeda siit.

Hiina Shanghai Toweri asukohta on näha ka allolevalt pildilt (tehtud Shanghai teletornis) - see heledam plats Mori Towerist paremal:

Uuslinn

Teated kohapealt
Hiina

Lühike Hiina tänava-orienteeruja sõnastik

Lühike Hiina tänava-orienteeruja sõnastik wher2go 05.12.2008 12:57

Hiina linnades kohtab vaid suuremates kommertskeskustes ingliskeelseid viitasid. Omapäi orienteerujal ei pruugi abi olla ka inimestelt küsimisest, sest paljud ei mõista inglise keelt ega kaarti.

Siin on väike sõnastik kaardilugejale ja maastikul orienteerujale, et arusaamatuid silte deshifreerida. Trüki välja ja võta kaasa...

 

Hiina

Pinyin

Inglise

Eesti

lu

Road

maantee

大道

dadao

Avenue

puiestee

zhen

Town

linn

jie

Street

tänav

大街

dajie

Street

tänav

dong

East

ida

nan

South

lõuna

西

xi

West

lääs

bei

North

põhi

zhong

Middle

keskmine

yi

one/1st

üks/esimene

er

two/2nd

kaks/teine

san

three/3rd

kolm/kolmas

si

four/4th

neli/neljas

wu

five/5th

viis/viies

liu

six/6th

kuus/kuues

qi

seven/7th

seitse/seitsmes

ba

eight/8th

kaheksa/kaheksas

jiu

nine/9th

üheksa/üheksas

shi

ten/10th

kümme/kümnes

 

Teadlik reisija
Hiina

MTÜ Reisijutud Hiinas Shanghai turismiekspol

MTÜ Reisijutud Hiinas Shanghai turismiekspol wher2go 24.11.2008 19:58

Foto NAGI's: shanghai2Kaido Einama, MTÜ Reisijutud, Hiina, Shanghai, nov 2008.

Reisijututuba käis Shanghais messil, kus oli oma laud, materjalid, assistent, külalised Hiina, Vietnami, Nepaali, Itaalia ja Kambodzha turismiorganisatsioonidest.

Vaata pilte siit.

Praegu, peale kahepäevast ootamist Vantaa lennujaamas, on kõike seda veel veidi uimane kirja panna.

Aga peagi avame Hiina Eri. Hiina ja Shanghai on huvitavad. Eestlase kui pururikka eurooplase jaoks ka väga odav turismimaa. Ning hiinlased leidsid Eesti boksi külastades ka siin eksootikat. Nii et turistid Hiina ja Eesti vahel vastastiku liikuma.

Asia Interprise Ecotourism and Sustainable Tourism 2008 oli üritus, kus Eestit tutvustati kui loodusturismi sihtkohta ja "boksid" olid Soomaa.com-il ja Estonian Nature Toursil, kuid "raamüritusel" ehk 10ndal China International Travel Mart 2008 (CITM) messil oli ka EASi toetusel oma boks Eestil (või Tallinnal), mis organiseeritud ettevõtete omal algatusel.

CITM toimus 57 500 ruutmeetril 2300 stendiga ja on suurim turismimess Aasias. 

Foto NAGI's: Tulge meie boksi! :) Reisijutud MTÜ lett peale nepaallase lahkumist...
 

Pildil MTÜ Reisijutud "boks" ehk laud, veidi sassis peale Nepaali esindaja käiku ning Hiina assistent, kes aitas tõlkida ja õigeid inimesi leida.

Reisijutud.com
Hiina

Shanghais - 2025. aasta mõjukaima riigi äripealinnas

Shanghais - 2025. aasta mõjukaima riigi äripealinnas wher2go 02.12.2008 23:46

Esimest korda Hiinasse saabumine on shokk. Sudu, meeletud lagendikud täis linnu, rahvamassid, kohutav liiklus. Aga hiljem hakkab palju asju juba meeldima.

Viisa-ametnik laseb liigsete küsimusteta läbi, kusjuures tema kõrval plingib kogu aeg armatuurlaud, kus palutakse vastata, kas teenindus on piisavalt sõbralik, piisavalt kiire ja piisavalt täpne.

Taksonduses on aasiapärast sekeldamist - enne, kui taksopeatusse jõuad, on ammu platsis taksohangeldajad ja pakuvad näiteks neljasele grupile sõitu linna mikrobussis 400 yüaani eest. takso ise muidu maksab poole vähem.

Takso ei saa aru ei eurooplase hääldusest ega kirjutatud nimest. Vaja on hotell hieroglüüfides esitada, siis on lootust.

Maksta tuleb sulas.

Liiklus on hullumeelne. Mitte kunagi ei tohi sõiduteele astuda lootuses, et lähenev auto kiirust maha võtab, et jalakäija üle saaks. vastupidi - kui oled ülekäigurajal keset teed jõudnud, vilgutatakse tulesid ja signaalitatakse, et ära nüüd ette astu.

Lisaks võib auto ette jääda ka punase tule ajal (autodele), kui jalakäijatel põleb roheline. Vahele trügitakse julmalt, niipea kui trügija autonina on trügitavast natuke eespool.

Kui eurooplane tahab midagi süsteemivälist, näiteks jupikaupa arveldamist, siis teenindaja loogiline tegevus seiskub, Nad ei taha reeglitest välja minna.

Olukord Interetiga on vahelduv. Heades hotellides on numbritoas LAN, mis tuleb administraatoril eraldi sisse lülitada. Fuajeedes on vahest WiFi.

Mujal on levinud võrk CTC WiFi, kuid sinna sisse logida ei saa - visatase kohe välja. Starbucksi läheduses võib aga nettipääs õnnestuda - üks Starbucks on Orient Toweri juures natuke jõe poole minna.

Orient Toweris piisab teise kerasse minekust, sest kolmandast enam vaade eriti ei erinegi (samamoodi nagu Eiffeli tornis) - teine kera on isegi juba piisavalt kõrgel. Pilet 100 raha, kolmandasse kerasse minnes 135 raha.

Üle jõe jala ei saagi, või nagu kohalikud ütlevad, on see ülimalt ebamugav. Mugavam on metroo - 1 peatus, 3 raha. Metroojaamades on automaadid, tädid ei oska välismaalasega midagi peale hakata. Automaadid on aga ka ingliskeelsed ja väga lihtsad.

Metroorongis trügitakse üsna halastamatult. Eriti tipptunni ajal.

Süüa maksab rahvastatud kohtades - seal on normaalsed hinnad ja normaalne söök. Sõimegi ühes nurgapealses kiirkohas - tellimisega on ka seal lihtne, näitad toidule ja siis sõrmedega, mitut tahad. raha tuleb maksta kohe. Kui hiljem juurde tellid, siis ka raha kohe kätte.

60 krooni eest saab söönuks küll.

Igal pool kaubatänavatel on tegelased, kes müüvad võlts-Rolexeid ja võlts-iPhone'isid. Proovisime ühega õnne - tuli kuhugi kohale sõita, selgus. Ei hakanud katsetama.

Erinevalt Tuneesia ja Türgi pealekäijatest piisab hiinlasele tavaliselt ühest korrast, kui ütled, et ei taha - ta ei tule nagu uni uuesti peale käima.

16 miljoni elanikuga hiigellinna metroo kulgeb 30-40 km linna alt ühele ja teisele poole, selline suur pindala tähendab, et igale poole metrooga ei jõuagi, eriti öörelinnas. Tipptunni ajal voorivad agulites metroorongist tööliste hordid mööda kõnniteid kodude poole. Sellegipoolest ei lase autd neid kuskil vahele, rahvas silkab ise autode vahelt läbi kui saab.

Tervishoid on Hiinas kallis. Õppimine ka. Aga õpivad nad hirmsasti. Mõnikord käivad tööl ja samal ajal õpivad. Tudengid on väga püüdlikud, eriti naissoost. Kõik uus asi talletatakse oma elektronmärkmikesse. Ja natukese aja pärast korratakse üle ja jäetakse meelde.

Suitsetatakse igal pool. Ka hotellides.

Messil nänni eriti ei jagata. Näha oli, mis siis juhtus - messiboks laastati lihtsalt ära.

Eesti messiboks võttis siiski riski ja pakkus näksi ja vanatallinna-shampuse segu.

BBC andmetel on Hiina 2025. aastal kõige mõjukam riik. Järgnevad India ja Venemaa.

Reisijutud.com
Hiina

Hiina: kohtumine Hong Kongiga

Hiina: kohtumine Hong Kongiga wher2go 08.12.2008 00:29

Hong Kong öösel, vaade Kowloonist.
(C) Hong Kong Tourism Board.

Hong Kongi esindaja Aasia turismimessil Reisijututoa boksi küll ei tulnud kokkulepitud ajal, kuid polnud viga - me käisime oma delegatsiooniga ise nende juures messil.

Hong Kongil oli suurejooneline stend. Kaasa saime Hong Kong Wetland Parki brozhüüri ning (NB!) jalgsimatka juhendi Hong Kongi saarel. Jah, Hiina pilvelõhkujate vahel on matkarajad linnadzhunglis. Ning üht-teist selgus veel linna kohta, kus polnud käinud.

Hong Kongi kliima on soe - ekvaator pole kaugel. Maist septembrini võib olla liiga kuum ja niiske, muul ajal on lihtsalt soe. Külma ei ole põhjust eriti karta.

Hong Kong asub Hiina lõunaosas peamiselt saarel (Hong Kongi saar), kuid osa on ka mandril, seda osa nimetatakse Kowlooniks. Hotellid asuvad enamasti Wan Chai ja Causeway lahe ääres Hong Kongi saarel ja Tsim Sha Tsui või Tsim Sha Tsui Easti kandis Hiina mandriosa küljes Kowloonis.

Hong Kong on Hiina (ja arvatavasti maailma) üks turvalisimaid suurlinnu, see on ka koht, kus kõige rohkem Hiinas räägitakse inglise keelt. Linn oli möödunud sajandil Briti koloonia, kuid anti Hiinale üle möödunud sajandi lõpus ning omab teatud eristaatust Hiinas siiamaani.

Chek Lap Koki lennujaam asub Lantau saarel ja teda ühendab Hong Kongiga maailma pikim raudtee ja maanteega rippsild (2,2 km). Rong sõidab iga 12 minuti tagant, sõit kestab 23 minutit.

Lennujaamast väljuvad ka "A" bussid, mis teevad vähem peatusi ja viivad kiriemini kohale võrreldes tavaliste bussidega. Hinnad HK$14 kuni HK$45. Lisaks võib linna sõita ka laevaga.

Taksosid on kolme sorti:

  • Red ehk punased Hong Kongis, välja arvatud Tung Chung Road ja Lantau saare lõunaosa;
  • Green ehk rohelised teenindavad linnaäärseid piirkondi nn New Territories;
  • Blue ehk sinised opereerivad Lantau saarel.

Linnas sõidavad kahekordsed trammid (HK$2 pilet) ning rong.

Mida veel linnas teha? Atraktsioonide juhend on siin.

Nüüd aga räägime jalgsimarsruutidest Hong Kongis.

1. Kesk- ja läänepiirkond. Teel asuvad koloniaalaja ehitised ja moodne finantskeskus. Välju MTR-i Sheung Wan raudtejaamast, Exit B, pööra paremale, jaluta ca 3 min. Jaluta Morrisoni tänavani, pööra paremale, Wing Loki tänavale. Wing Loki lõpus pööra vasakule, Des Voeux Road Westile. Siis jaluta Des Voeux Road Westi pidi ja pööra vasakule, Ko Shingi tänavale. Nüüd jaluta tagasi Des Voeux Road Westi peale, pööra paremale Bonham Strand Westile. Ja teekond jätkub... edasi saab näha Hollywood Roadi (antiigipoed), Man Mo templit, Mid-Levels Escalator (maailma pikim kaetud eskalaator, 800m), Victoria vanglat, Lan Kwai Fongi (keskne restoranide ja baaride piirkond) jne.

2. Shau Kei Wan - kaluriküla. Algab MTR-i Kei Wani raudteejaamast, Exit C, jaluta Mong Lungi tänavat pidi edasi. Näeb: Shing Wongi templit, Tin Hau templit, Tsung Tsini kirikut, Yuk Wongi templit, rannakaitse muuseumi (piraatide vastu), Tam Kungi templit.

3. Kowloon ja Wong Tai Sin. Alusta MTRi Diamond Hilli jaamast, Exit C2, suundu siltide suunas, mis juhatavad Nan Liani aedadesse. Näed: Sik Sik Yuen Wong Tai Sin templit, Hau Wongi templit, Kowlooni Müüridevahelise Linna parki (ehk siis nagu meie vanalinn?), Kowlooni toidukvartalit.

Hong Kong Walks on siin põhjalikumalt kirjas.

Hong Kong Wetland Park ehk "Soomaa" asub Kowloonist sisemaa poole, nn "New Territories" alal ja sinna viib rong. Kohata võib krokodilli, vaadelda linde ja jalutada soistel aladel mööda matkaradu. Vaata www.wetlandpark.com.

Jalgsimatkad
Hiina

Kohtumine Hiina farmiga: Hurun Benefit Agricultural Ecofarm

Kohtumine Hiina farmiga: Hurun Benefit Agricultural Ecofarm wher2go 02.12.2008 00:41

 

Shanghais toimunud ökoturismi konverentsi EST 2008 teisel päeval astus Reisijututoa boksi huvitav delegatsioon - inimesed põllumajandusest eesotsas Lim Meng Lai-ga. Põllumajandusinimesi on Eestiski põnev kohata, seekord aga oli tegemist Hiina nii-öelda farmiga, jätan ütlemata "kolhoos", sest ei tea, kas sealne elukorraldus on samasugune, nagu meil kunagi oli Mutual Benefit Agricultural Eco-farm (ettevaatust külalisteraamatu-lehel, keegi on sinna midagi kahtlast poetanud, mis viirusetõrje aktiveerib).

Kuid nendega kohtumine algas sellest, et põllumajandusettevõte on privatiseeritud. Seega - kõlab midagi meie 90ndate alguse moodi. Ehkki Hiinas on sellel asjal teine tähendus. Igatahes on Huruni põllumajandusettevõte võitnud mitmeid mainekaid auhindu, nagu selgus: "Hiina parim näidis-põllumajandusettevõte" (2005), "Juhtiv ettevõte Pekingi piirkonnas põllumajandusliku tootmise arendamisel" (2005-2007) ning 2006.-2007. aastal on võidetud tiitel "Arenenud eraomanduses ettevõte pealinna ümbruses uue sotsialistliku maapiirkonna ehitamisel".

Eestlasi, eriti nõukogude aja üleelanud maainimesi võiks tõsiselt huvitada, mis oleks saanud sotsialismist edasi, kui ta oleks arenenud sama kaugele, kui praegu Hiinas. Näidisfarm asub 66 hektaril Miyuni veehoidla kallastel Quingshui jõe ääres (pole ka Eesti kolhoosiajastuga võrreldes teab mis hiiglaslik farm), tegeleb põllumajandusülikooliga koostöös taimearetuse ja ökokasvatusega ning teine osa on leisure farm ehk turistidele mõeldud näidistootmine-puhkamine. Ühel pool on jõgi, teisel pool mäed. Farmi lähedal asub ka kuulus Hiina Müür ning pealinngi on väga lähedal.

Põllumajandustoodete töötlemise kompleksis on ruumi konverentsideks ja toitlustuseks, ütleb reklaammaterjal, kuid üsna suure tõenäosusega Eestist sinna konverentsi korraldama ei minda. Kuid Pekingist on vaid tunnise sõidu kaugusel mäed ja loodus. Näiteks mainitakse ära Wuzhi, mis on lamava Buddha kujuline ja nii seda mäge ka nimetatakse lisaks ametlikule nimele. Bangchui on 997 meetriga kohalik kõrgeim mägi.

Leisure Farming ehk n.ö puhkeküla, meie mõistes ka kämping on 43 hektaril ja näeb üsna meie kämpingu moodi välja: hulk ühesuguseid puumaju väikese terrassiga, ööbida saab kümnes majakeses, mis on ümbritsetud astmelise platoomaastiku ja 10 tuhande istutatud puuga.

Suur Hiina Müür on kämpingumajade juurest vaid 7 km kaugusel, läheduses on ka kolme kindluse varemed müüri rajamise aegadest. Sealsamas on ka maaliline mägitee reljeefsel kooniliste tippudega maastikul. Rada läbib ka mägikülasid, kus naised pesevad endiselt pesu mägijões ja mehed istuvad maja ees ja tõmbavad sigaretti. Piltidelt on näha veel maisikorjajad ja pudelkõrvitsad, mis on nööriga riputatud (savi?)onnide räästa alla kuivama.

Seega - kindlasti on Hiinas veel palju selliseid põllumajandusettevõtteid, kes pakuvad puhkust ka välisturistile, aga kuna nemad tundsid huvi ka Eesti boksi vastu, siis olgu nad näitena meie Hiina-Eris esindatud kui põllumajandusturismi hea näide :)

Farmiturism
Hiina

Kohtumine Pekingiga

Kohtumine Pekingiga wher2go 14.12.2008 23:31

Foto: http://www.ebeijing.gov.cn

Peab ütlema, et Reisijutud.com visiidil Aasia turismimessile Shanghais jäi meie kohtumine Pekingi turismifirmadega ära. Aga tegime taas nii, nagu teistegi ärajäänud kohtumistega, et läksime ise nende boksi.

Pekingi üldine boks oli hiiglaslik, orienteeritud enamasti kodumaisele või Aasia turistile ja inglise keele oskajaid polnudki hetkel kohal. Ka ingliskeelseid materjale mitte - kuid Reisijutud.com-i assistent oskas vabalt kohalikku keelt ja tegime küsimused selgeks. Materjale ja inimesi mindi mujalt tooma. Saimegi hea reisijuhi siiski kätte ja soovitati meie assistendi tõlke vahendusel sealt kõik järele vaadata ja siis polevat probleemi. Anti koguni kaks ilusat raamatut "Beijing All-in-One Tourism Guide´i", mida järgnevalt refereerimegi. Kuna anti neid kaks, siis on võimalus soovijail üks neist endale anda. Näiteks mõne reisikirja eest :) ja näeb välja ta selline:

Sealt võis lugeda, et Peking ehitati ca 1040. aastal e. kr, kuid linna ajalugu on üle 3000 aasta pikk. Peking on olnud pealinnaks Hiina dünastiate - Yuani, Mingi, ja Qingi - ajal ning alates 1949. aastast Hiina Rahvavabariigi pealinn. Kontinentaalse kliima tõttu on suvi ja talv pikk, kevad-sügis lühike. Suvel on kuum, talvel külm. Linn asub ligikaudu 12x12 km suurusel alal.

Lennujaama info leiab aadressilt www.bcia.com.cn.

Lennujaama shuttle bus nr 2,3 ja 4 väljuvad iga 15 minuti tagant, teised iga 30 min tagant ja ootavad, kuni buss on täis. Pileti hind 16 yuani.

Takso maksab 2 yuani kilomeeter pluss 10 yuani sisseistumistasu kella 5st 23ni. Öösel natuke kallim: 2,4 yuani ja 11 yuani.

Raudteejaamu on Pekingis neli: North, West, South ja Beijing Railway Station Taevase Rahu väljaku läheduses.

Pekingi turismiamet soovitab kaheksat tähtamat vaatamisväärsust:

Ning lisaks:

Keelatud Linn - kõige paremini säilinud muistne keisripaleede kompleks maailmas (1406). Säilinud on 980 ehitist selles linnas, ala on 961 meetrit pikk ja 753 meetrit lai.

Suvepalee - Pekingi lääneosasse jäävas äärelinnas asuv suveresidents, mis on 290-hektarine vanade planeeringute järgi säilinud aedade ja parkide kompleks.

Suur Hiina Müür - bussidega 919 ja 969, peatus Badaling (linna nimi). Müür on suurim inimese loodud ehitis maailmas. Badalingi lõik on üks huvitavamaid.

Taevatempel - Mingi dünastia ajal ehitatud 273 hektaril laiuv tempel. Valitsejad käisid siin hea saagi nimel palvetamas.

Tian'anmeni väljak - Pekingi keskne väljak, 880x500 meetrit. Maailma suurim väljak, mahutab miljon inimest. Väljak on Hiina Rahvavabariigi sümboliks.

Vaata www.bjta.gov.cn

Vaata kaarti:

Vaata suuremalt.

Teadlik reisija
Hiina