Hiiumaa

WWW: (Hiiumaa.ee)


Around Africa ehk 10 etapiga ümber Hiiumaa

Et kogu lugu ausalt ära rääkida, tuleb alustada sellest, et ühel laupäevasel õhtupoolikul tekkis meil mõte teha kodusaarele mööda rannikut ring peale. Meetod: jalgsi – et oleks õilsam, ning veini rüübates – et oleks pidulikum. Põhjus: et väljendada oma kiindumust Hiiumaa vastu.

Kui kogenenumad pärismaalased julgesid olla skeptilised meie esialgse plaani suhtes läbida vahemaa seitsme päevaga, loobusime asjatust praalimisest ja sõlmisime kihlveo kümne etapi ja umbes 326 kilomeetri peale.

Jääd mööda Hiiumaale

Kuna Hiiumaale oli muidu ka asja, siis ühitasime selle ajaga, millal sinna sai jääteed mööda.

Pildid muidugi ka - vt galeriist.

Aega oli napilt, sest jäätee Rohukülast Hiiumaale oli avatud vaid valgel ajal ja ega seda märsti alguses veel väga palju polegi... olime esimeste seas kohal ja alles Opera Miniga mobiilist Maanteeameti lehele vaadates avastasime, et just on tee avatud. Hommikul oli veel kindel info, et jäätee on kinni.

Hülgejutt kajakkide, binoklite ja rändlindudega

Hülgeid siiski nägime, need on pisikesed täpid silmapiiri lähedal...Ilmunud 11. septembri Eesti Päevalehes

Kaido Einama

Septembrist muutub Eesti Euroopa teede sõlmpunktiks. Kuid mitte inimestele, vaid rändlindudele. Kireva suleliste seltskonnaga samaaegselt ronivad sügisel veest välja lesilatesse hülged, keda on kõige parem vaatlema minna mootorita sõiduvahendiga, näiteks kajakiga.

“Suvel on siin igavam,” ütleb Seikleja.com-i matkajuht Bert, kui oleme oma kotid otse Hiiumaa praamilt kajakkidele vedanud. Kohe sadamast stardime merekajakkidega Hiiumaa laidude poole, et sügisel kogunevaid linde ja hülgeid vaatlema hakata. Enne, nagu ikka, tehakse instruktsioon meresõidu ohtudest ja oskustest. Nii umbes kümne minutiga on hülgevaatlejate meresõidu-oskuste teoreetiline osa läbitud ja istume kajakkidesse. Telgid, söögid ja muu kahe päeva varustus on pakitud veekindlatesse sektsioonidesse ninas ja ahtris.

Hidden from God and Strangers

Links:

 

Published in Global Estonian, a magazine celebrating Estonians everywhere

Ruuben Post
Managing director
of the Hiiumaa Centre of the Archipelago Biosphere Reserve of Western Estonia

 

Members of today’s older generation might still recall their mothers’ stories of how women gathered to card wool by the dim glow of pine splinters, or their fathers’ recollections of thrashing grain at manor estates. I still remember the stories of my mother, who was older than the century (she was born in 1897). She told of a boy from the local village who had worked on a ship and had seen the wide world. He set a flashlight on a stone wall and had all the girls believing that the stars from the heavens had been brought down to Earth. But what unbelievable stories will today’s boys and girls tell their children?

Oodatud ja ootamatud külalised Hiiumaal

Päevaleht, Vojaazh, juuli 1994. Aarne Ruben Kaido Einama
• Hiiumaa turismipäevad •

Mõnikord tundub, et Eestil ongi ainult üks suurem saar – Saaremaa. Teistest on kuulda üsna vähe, välismaised turistidki kipuvad enamasti sattuma Kuressaare kanti. Seda ebaõiglust püüdsidki hiidlased 7.–9. juulini kestnud Hiiumaa turismipäevadel leevendada. Üle tüki aja toimus ka Hiiumaal üritusi, mis meelitasid ligi kaugemaid külalisi. Kuigi saarele oodatakse rohkem turiste sealse majanduselu elavdamiseks, ei taheta samas liiga rohkearvuliselt reisijaid kohale meelitada, et see muud elu häirima ei hakkaks. Turismipäevadel otsitigi optimaalset lahendust turismi arendamiseks Hiiumaal.

Enne Jaani Hiiumaal: õlletegu ja seatapp

Pühapäevaleht, juuni 1996

Kaido Einama

Enne Jaanipäeva kaovad inimesed tsiviliseeritud kohtadest
ära. Ilmuvad välja mingis maakohas ja ehmatavad, sest kohalikud inimesed tegelevad linlase jaoks üsna hirmsate asjadega.

Kõigepealt pakuvad nad jalust maha võtvat jooki,
söövad peale kuivatatud sauruse moodi kalu ja lähevad siis
noaga loomadele kallale. Ikka selleks, et need siis
julmal moel tükeldada ja ära süüa.