Teekonna ja huvipunktide salvestamine arvutisse

Teekonna ja huvipunktide salvestamine arvutisse wher2go 10.07.2008 18:24
GPS, geopeitus

GPS träkid matkajatele

GPS träkid matkajatele wher2go 11.07.2008 00:16

Peab vahepeal meelde tuletama, et on olemas selline koht, kus Eestis matkajad saavad omale GPS-träkke laadida. oleme Reisijututoa matkadest üht-teist salvestanud. Pildilingid ja träki kaardile kantud joon ka juures.

Mujal maailmas on sellistest lehtedest GPSi omanikele palju kasu. Näiteks siin, kus on GPSi träkina võimalik GPSi salvestada üks lopergune ring (link viitab GPX-failile), mis on Londoni tasulise sissesõidu piirjoon. Boonusena saab ka waypointid olulisematele vaatamisväärsustele, mis tasulise ala sisse jäävad. Nimelt tuleb Londonis tasuda kesklinna jõudmise tasu ja kuskil pole ees piletikontrolöre. Pileteid kontrollitakse numbrituvastuse abil: kaamera registreerib auto regtistrimärgi ja kui selle auto eest makstud pole, järgneb kompsaka trahvi nõue, mille leiab hiljem postkastist.

Häid GPSi träkke leiab sellest saidist veel. Reisijututoa träkid on kah kirjas.

Kuidas oma GPS-träkk kaardile saada? Selleks sobib näiteks GPSU, mis kannab teekonna suvalisele digikujul kaardile. Enne on vaja natuke kalibreerida ka.

SÕNASELETUSI:
  • Träkk / track - GPSi jaoks sobiv teekonnapunktide kogum, mille järgi saab taasesitada läbitud teekonna arvutis või GPSis või kujutada graafiliselt mõnel aluskaardil. Sisaldab geograafilisi koordinaate, kellaaega ja kõrgust merepinnast (tavaliselt).
  • GPX - tegelikult üks XML-fail, mida oskavad lugeda GPS-seadmed. Selle faili saab salvestada GPSi ja siis on seal näha failis kirjas olnud teekonnapunktid ja waypointid* (* - vt allpool)
  • Waypoint - teekonnapunkt ehk huvitav geograafiline punkt. Seda iseloomustavad geograafilised koordinaadid, punkti liik ja kõrgus merepinnast. Täpsus mõni meeter. Liik tähendab, kas tegemist on monumendi, bensiinijaama, WiFi hotspoti, raudteejaama vms vajaliku liigitatud objektiga.
  • GPSU - hea (tasuta) programm, mis aitab GPSist andmed arvutisse laadida, neid redigeerida ja visualiseerida. Näiteks saab kalibreerida kaarte ja GPSi andmed kaardile kanda.
     
GPS, geopeitus

Matkateekond Google Earthi - see on tegelikult imelihtne

Matkateekond Google Earthi - see on tegelikult imelihtne wher2go 11.07.2008 01:09

Inimesed on üsna pikalt ja põhjalikult vaeva näinud sellega, et oma GPSist andmed Google Earthi saada. Mina ka. Lõpuks aga selgus, et pole midagi lihtsamat - võtad oma teekonnapunktid ja waypointide GPSist arvutisse kas GPS- või GPX-formaadis, valid Google Earthis "Open" ja ongi korras - kaardile ilmuvad nii huvipunktid kui matkateekond.

Tegelikult saab natuke keerulisemalt ka - GPS Visualizer nimelt omab nüüd ka Google Earthi KML-formaati konvertijat, laadi vaid oma GPSi fail ja vastu sülitatakse Google Earthi formaadis fail, mis samuti teekonna ja kõik muud GPSi salvestatud asjad satelliidifotole kuvab. Allpool siis on näha, mismoodi viimati suvel Lätis sai seigeldud - poolläbipaitsev triip on GPSist salvestatud GPX-failis asuv teekonnajoon. GPSist saab andmed kätte näiteks GPSU-ga, millega saab oma teekonna samuti (suvalisele) kaardile kanda, aga seda tuleb ise kalibreerida, mis on tülikas. Google Earthis, muide, saab teekonna alt ka selle ebatäpse ja uduse satifoto ära vahetada oma aluskaartide või piltide vastu, siis aga hakkab taas pihta see kalibreerimise-vaev...

GPS, geopeitus

Reisijututuba hakkab koguma GPS-träkke

Reisijututuba hakkab koguma GPS-träkke wher2go 07.07.2005 13:53

Alustame lennujaama juurest, sõidame Ülemiste ja Harku järvede tagant läbi ja lõpetame lauluväljakul.Kuna välismaalastel on Eesti matkaradade salvestatud träkkide vastu tõsine huvi, siis alates tänasest on esimesed GPX-formaadis navigeerimisjäljed Reisijututoa arendusjärgus ingliskeelsel lehel juba üleval.

Mida saab? Saab faili, milles on puhastatud matkajälg, mõned waypointid oluliste objektidega raja ääres ja kaardi, kus teekond peal. Pilte, kui neid Reisijututoa galeriis on, saab ka.

GPS, geopeitus