Looduskalender

Linnud hübridiseeruvad pigem harva

1 päev ago

Evolutsiooniliselt lähedaste liikide ristumisel tekkival hübriidil on mõlema liigi tunnused. Liikide ristumisel võivad tekkida ka uued liigid, kuid seda, millised linnuliigid on üldse võimelised ristuma, teame valdavalt laboriuuringutest. Nii ilu- kui ka teaduskirjandusest leiab väiteid, et hübridiseerumine on lindude seas tavaline ja väidetavalt – kuna sageli avalduvad hübridiseerumise tunnused ka välimuses – nähakse hübriide sageli. Kuid selleks, et saada aimu hübriidide rollist uute liikide tekkel, on vaja teada nende hulka looduses.

Looduskalender

47. NÄDAL 16.11.2020.- 22.11.2020. Jõgeval ja selle ümbruses

1 päev 3 tundi ago

Taliteraviljapõllud rohetavad ja metsad on raagus

Temperatuurirežiim püsis kogu nädala jooksul tavapärasest kõrgemana.

Vaatlusaastate (1922- 2019) keskmise järgi on langenud siinkandis ööpäeva keskmine õhutemperatuur kadripäeva paiku juba püsivalt alla null kraadi. Lõppenud nädalal aga kõikus ööpäeva keskmine õhutemperatuur 0,4…9,3 kraadi piires.

Neljapäeval (19.11) tõusis maksimaalne õhutemperatuur 11,2 kraadini. Varem ei ole nii hilisel kuupäeval Jõgeval sellist kõrget termomeetrinäitu registreeritud.

Looduskalender

Viristajate salgad

1 päev 20 tundi ago

 

Siidisaba ehk viristaja            Bombycilla garrulus

 

Sügis kestab ja linnud on juba tühjaks söönud nii pihlakad, lodjapuud, viirpuud, arooniad, kui metsõunapuud. Kauaks meilt läbirändavad viristajad siia pidama jäävad, kui söödavalt kasinalt leidub? Aga ränduritelele kõlbavad ka kadakamarjad, hädaga isegi lumemarjad…

Looduskalender

Linnuvaatleja juhiseid lindude talviseks lisatoitmiseks

3 päeva 2 tundi ago

Lindude, eelkõige väikeste värvuliste lisatoitmine on üle maailma väga levinud. Seda soovitavad mitmed tuntud ja usaldusväärsed linnuühingud nagu näiteks Suurbritannia BTO (The British Trust for Ornithology) ja RSPB (Royal Society for the Protection of Birds) ning Cornelli ornitoloogialabor USA-s. Räägitakse isegi lindude aastaringsest toitmisest, kuna see annab võimaluse ka teiste looduskaitseliste sõnumite levitamiseks.

Looduskalender

Raamatuparandus

4 päeva 3 tundi ago

Raamatu nöörimine

Sain hiljuti sugulastelt mitu kasti põnevaid vanaisa raamatuid. Raamatud on olnud pidevas “töös”, neid teatmeteoseid on tuhandeid kordi lapatud, nad on olnud kasutuses juba sada aastat. Ja need raamatud on üllatavalt hästi säilinud. Kaaned on enamasti hästi kinni ja rebenemisigi pole.

Kuid mul on kodus antikvariaatidest ostetud raamatuid, mil köide lahti ja lehed räbalad.

Looduskalender

I osa. Noorus - jutud Juhaniga 100!

5 päeva ago

Eelmisel nädalal võisite tutvuda Rein Marani 1994. aastal valminud filmiga  Juhan Lepasaarest: LINK

Tuleva aasta 13. mail saab Eesti loodusmeeste „raudvara“ Juhan Lepasaar 100 aastaseks.

21. jaanuaril 2015. aastal käis Jaan Riis Alutagusel Oonurmes kirja- ja metsamees Juhan Lepasaarel külas, kaasas fotograaf Toomas Tuul, Kaido Einama ja Tiit Lepik.

Jaan Riisi mõtted viie aasta eest toimunud Juhani usutlulusest:

Looduskalender

Vaatame Eesti loodusrekordeid - LXXVI osa

5 päeva 2 tundi ago

Rekord nr. 219       Kõige sügavam lumikatte paksus

Maksimaalseks lumikatte paksuseks ühe dekaadi keskmisena mõõdeti 104 sentimeetrit ja seda 1924. aasta veebruari 3. dekaadis Tallinnas.

Lumikatet mõõtelatt asus Kadriorus, Peeter I majakese lähedal. Lumikatte paksuseks mõõdeti dekaadi jooksul (21.-29.02.1924) kõikidel päevadel üle 100 sentimeetri, kuid mõõdeti vaid ühe püsilumelatiga. Eesti ilmajaamades alustati lumikatte mõõtmisega 1891. aastal

 

Looduskalender

Läänemere veebiviktoriin kestab veel kuu aega!

6 päeva 22 tundi ago

Läänemere Projekti veebiviktoriin on rahvusvaheline ingliskeelne viktoriin, milles oodatakse osalema kõigi Läänemere-äärsete riikide 4.-12.klasside õpilasi.

Viktoriin toimub sel aastal 8.korda ja küsimustele on vastanud juba rekordarv osalejaid - 1260 õpilast 7 riigist! Kõige rohkem osalejaid on seni Eestist, seejärel Lätist, samuti õpilasi Leedust, Soomest, Poolast, Saksamaalt ja Venemaalt. Kõige rohkem osalejaid on vanuserühmas 14-16a.

Looduskalender

VIDEO: hommik hülgelesilas

1 nädal ago

 

Hallhüljes     Halichoerus grypus

 

Tormihoiatus merel küll tühistati, aga lõunakaarte tuult puhub ikka üle 10m/s. Õhutemperatuur on sügise kohta hämmastavalt kõrge 11 soojakraadi ja veesooja 9.

Aga täna räägime hallhüljeste toidulauast.

Looduskalender

Talilinnuloenduse hooaeg on alanud

1 nädal ago

Ornitoloogiaühing kutsub nii kogenud linnutundjaid kui ka uusi huvilisi osalema iga-aastasel maismaa talilindude loendamisel. Talve jooksul on linde vaja loendada kolmel perioodil enda valitud piirkonnas ja rajal. Esimene loendusperiood on 16.–29. novembrini 2020, teine periood 25. detsembrist 2020 kuni 7. jaanuarini 2021 ning kolmas periood 15.–28. veebruarini 2021.

Looduskalender

Linnamüra ei lase lindudel rahus keha kinnitada

1 nädal 1 päev ago

Linnade osakaal maastikus ning nende tähtsus elupaigana üha suureneb. Siiski kaasneb linnaeluga lisaks hüvedele ka mitmeid segajaid, sealhulgas müra. Lisaks häälitsuste abil üksteisega suhtlemisele takistab müra ka ligihiiliva kiskja märkamist ja tõstab silmadega ümbruse jälgimise olulisust. Sagedasem ringivaatamine jätab aga vähem aega toitumiseks.

Looduskalender

46. NÄDAL 9.11.2020.- 15.11.2020. Jõgeval ja selle ümbruses

1 nädal 1 päev ago

Hall maasikalehtedel esmaspäeva hommikul

Nädala esimene pool oli käesoleva sügise seni kõige külmemate öödega.

Esmaspäeva öösel langes minimaalne õhutemperatuur Jõgeva linna idaserval asuvas ilmajaamas -3,7 kraadini ja maapinna lähedal mõõdeti meteoväljaku kõrval mulla kohal -5,6 ja rohul -8,6 kraadi.

Looduskalender

VIDEO: Vilsandi rahvuspargi tutvustus

1 nädal 2 päeva ago

Vilsandi rahvuspark on Eesti kõige merelisem rahvuspark ja saarterikkaim piirkond, mille lõunaosas asub ka hallhüljeste seirekaamera.

Kaitseala pindala on 24 000 ha, millest 2/3 hõlmab meri. Siin asub Eesti läänepoolseim punkt – Nootamaa saar.

Looduskalender

Haruldane kohtumine

1 nädal 3 päeva ago

„Nagu hundist räägid, nii hunt kohal,“ ütleb Eesti vanasõna. Looda sa! Tänapäeval Eestis hunti kohata on enamasti suur õnn loodusesõbrale.  

 

Noorel loodusfotograafil, seitsmenda klassi õpilasel Jan Fred Joabil vedas - kui ta isaga mööda metsi sõitis, oli neil just hallivatimeest juttu, et kas jahil lastud põdranahk võiks hundi kohale meelitamiseks sobida - kui oligi hunt kohal!

 

Aasta Loom
Checked
25.11.2020 12:03
Asu Looduskalender voog teemat jälgima

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.