Looduskalender

Kotkapoeg kahe kuune

10 tundi 50 minutit ago

 

Merikotkas        Haliaeëtus albicilla

 

Kotkapere lagunema hakanud pesast on kahe nädalaga järgi jäänud vaid tugipuud. Muretsema panid muidugi nädala sees olnud tormipäevad ja tugevad vihmahood, aga kõik möödus ilma eriliste viperusteta.

Looduskalender

10 fakti huntide kohta

11 tundi 2 minutit ago

Seoses huntide tagasitulekuga on itaallased teinud toreda video 10 peamisest küsimusest, mis huntide osas võivad tekkida.

Aasta Loom

Jaanitule rõõm

1 päev 13 tundi ago

Tihti kuuleme nurinat, et jaanipäeval sajab meil alati vihma. Sajabki, suure tõenäosusega, sest Eestis sajab merelise asendi tõttu kahel kolmandikul päevadest.

Aga võibolla ongi seetõttu meil tulepühasid nii palju. Tuld tehakse kolmekuningapäeval, küünlapäeval, maarjapäeval, jüripäeval, volbripäeval, jaanipäeval, leedopäeval. Alles lauritsapäevast, 10. augustist saabub täielik tuletegemise keeld kuni hingedeajani. Sest juuli viimaste nädalatega saabub meile tavaliselt kuum põuaperiood. Vanasti oli sel ajal rangelt keelatud isegi toas tule üles võtmine.

Looduskalender

Linnuelu Hülgekaameras

2 päeva 12 tundi ago

Olen pidevalt jälginud muude Looduskalendri kaamerate kõrval ka Saaremaa läänerannikul, Innarahul asuvat hülgekaamerat.

Praegu näen kaadris rannal hallhanesid, sinikaelparte, kala-, meri- ja hõbekajakaid, randtiire ja meriskeid ning meres sulgimist alustavaid isahahku.

Enamus neist peale tiirude ja meriskite on mittepesitsevad „lebotajad“ kellel kuhugi kiiret ei ole ning ainus mure on merikotkaste toitumisreidid saarele.

Looduskalender

Jaan Eilartit meenutades. Mälestusseminar ratastel

2 päeva 13 tundi ago

Jaan Eilart. Foto: (CC) Jaan Künnap / Wikipedia

Eesti Looduskaitse Selts ja Looduse Omnibuss kutsuvad kõiki mõttekaaslasi osalema Jaan Eilarti 85. sünniaastapäevale pühendatud mälestusseminaril, jaanipäeval, 24. juunil 2018.

Meie rahvusliku looduskaitse suurkuju, Eesti Looduskaitse Seltsi asutaja ning kauaaegne juht Jaan Eilart sündis jaanipäeval 1933. Suure osa oma elust liikus ta kahe linna – Tallinna ja Tartu vahel.

Sel puhul korraldame seminari ratastel.

Looduskalender

Kalendrisuvi algab kell 13.07

3 päeva 13 tundi ago

Pööripäev jääb põhjapoolkeral alati 20. või 21. juunile.

Siis toimub nn päikeseseisak: Maa telg on sel ajal kõige enam Päikese poole kaldu ja päeva pikkus kestab 19. kuni 23. juunini 18 tundi 41 minutit. Päikesetõusu saame kena ilma korral imetlema hakata kella neljast alates. Ööd jagub vaid paari tunni jagu, kui hämaraajad välja arvata.

Muinaseestlastele oli suvine pööripäev ehk leedoaeg väga märgiline. Jaanipäeva nimi ning tähistamine võeti omaks tasahilju ja sunniliselt pärast ristisõdijate Liivimaale saabumist.

Looduskalender

Looduskalendri minutid Vikerraadios: Jaaniöö

3 päeva 14 tundi ago

Mul on viimastel aastatel olnud kombeks jaaniööl sõita mõnele pühale allikale, kus järgmiseks aastaks jõudu ja väge loitsida.

Head paigad selleks on Kuremäe allikas, Taevaskoja Emaläte, Merioon, Saula Siniallikas, Alatskivi Punane allikas, Allikukivi allikas. Kõik need, mille rõõmus vesi sulisedes laulu laulab või mille kohal ürgne liivakivi koopavõlv jaanipäeval oma varanduselaeka avab.

Sellel autosõidul saate enamasti kogeda ka seda, mida me enam ei mäleta, sest Nipernaadi viisi me mööda maad ei rända.

Looduskalender

VIDEOD: Mägralinna pojad

3 päeva 15 tundi ago

Mägralinnas on olnud loomaperede idülli ja eluohtlikku võitlust ning külalistena nähtud põtra, hirvi ja metskitsi. Üheksateistkümne uruavaga linnak peab ära mahutama vähemalt seitsme pojaga kährikupere ja kahe pojaga mägrapaari – kui on kõik kodus.

Ega me põhjalikult ei teagi, millised võivad olla mägrakünkkal mäkrade ja kährikute omavahelised suhted tegelikult. Juhtum, kuidas kaamera ees ründas kährik mägrapoega, pani arutlema karmide loodusseaduste üle ja kuidas saavad need kaks liiki kõrvuti ühes mägralinnas eluga hakkama.

 

Looduskalender

VIDEO: igati väärikas loom

4 päeva 4 tundi ago

 

Karu ehk pruunkaru       Ursus arctos

 

Karu trehvamine on suur asi. Mis sellest, et noor loom, kes nuuskimisega haistab videos võõrast lõhna, kuid kõigest hoolimata väärikalt taandub.

Looduskalender

Kurepojad kuu vanused

4 päeva 9 tundi ago

Harjutamine teeb meistriks

 

Must-toonekurg        Ciconia nigra

 

Must toonekurgede pesaelu kestab juba 8. aprillist, kui keskpäeva paiku saabus esmakordselt pesale isaslind Karl, aga juba sama päeva õhtul saabus emaslind Kati, mis polegi nii tavapärane - üldjuhul saabuvad emaslinnud hiljem.

Looduskalender

Kalakotkaste väike tähtpäev

4 päeva 10 tundi ago

Isaslind Ivo saabub pesale toidupoolisega

 

Kalakotkas         Pandion haliaetus

 

Juba põuaajal koorunud kotkapojad teissuguseid, kui suviseid ilmasid peaaegu ei teagi, kuni eilse raju tuulega tormipäevani, aga sel ajal oli emaslind Irma korralikult poegi katmas:

Looduskalender

Looduskalendri minutid Vikerraadios: Seatapu notsuninad

4 päeva 13 tundi ago

Ka kõige linnastunum inimene otsib nüüd endale maal katusekambri või aidanurga, kus võrkkiiges kõlkudes läbi lugeda arvestatav hulk armastusromaane ning magada ja unelda, magada ja unelda... Kogu seda puhkusemõnu looritab uimastav ebajasmiinihõng, imalmagus pojengiaroom ja valge ristiku ainulaadne lõhn.

Looduskalender

Positiivne kokkupuude lindudega suurendab inimese üldist heaolu

5 päeva 12 tundi ago

Lindude vilgas tegutsemine, kevadine laul ja toidumaja külastamine talvel tekitavad emotsioone, mille positiivset mõju inimese heaolule on tõendanud mitmed uuringud. Linnud tolmeldavad ja levitavad taimi, ohjavad kahjureid, pakkudes olulist mittemateriaalset kasu ning parendades meie loodustunnetust. Paraku puutuvad inimesed kokku ka lindude negatiivse poolega – väljaheidetega pargipingil ja autol, valju lärmi, haisu, inimeste ründamise, vara lõhkumise, haiguste levitamise, veekogude reostamisega. Asustiheduse tõttu on just linnad inimeste ja lindude kokkupõrgete tulipunktiks.

Looduskalender

24. NÄDAL 11.6.2018.- 17.6.2018. Jõgeval ja selle ümbruses

5 päeva 13 tundi ago

Rukkilill 

Nädal  algas  kuuma  päevaga  –  maksimaalne  õhutemperatuur  tõusis  ligi  28  kraadini.  Põud  jätkus. 

Ristik  oli  esmaspäeval  tugevalt  närbunud,  suviteraviljadel  kolletusid  alumised  lehed.  Esmaspäeva  õhtupoole  läks  taevas  pilve  ja  müristas.  Alevik  sai  lühiajalise  vihmahoo,  mis  linna  õieti  ei  ulatunud.  Järgmisel  päeval  jätkus  vihma  kõikjale  lähikonda,  ööpäevaseks  sajusummaks  mõõdeti  Jõgeva  ümbruses  4-5  mm. 

Looduskalender

Looduskalendri minutid Vikerraadios: Mulla murelased

5 päeva 14 tundi ago

Ma usun, et viimasel nädalal on teile, nii nagu mullegi, palju muret teinud mullamurelased. Pisikesed mustad sipelgad. Just mustadeks sipelgateks neid enamus inimesi kutsubki.

Punased sipelgad - nende tegelastega oleme tuttavad peenart rohides või vabaõhukontserditel maas istudes. Need tegelased hammustavad kambakesi, kui nende pesale istume ja siis kiheleb kogu hammustatud koht nagu oleks nõgesega vihutud.

Looduskalender

Hallhaned peesitavad laidudel?

6 päeva 6 tundi ago

 

Hallhani ehk roohani       Anser anser

 

Varakevadel vaikselt saabunud hallhanede esimesi poegadega pesakondi nähti juba maikuu alul. Hallhaned elavad ja tegutsevad sel ajal pea märkamatult.

Looduskalender
Kontrollitud
24.06.2018 22:54
Asu Looduskalender voog teemat jälgima

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.