Geotagimine ehk pilt kaardile

Geotagimine ehk pilt kaardile wher2go 11.07.2008 00:47

Kuna teine töö (MTÜ) nõuab piltide kaardistamist, siis panen kirja selle töö vaevalised etapid, ehk on teistelgi abi. Algus oli muidugi lihtne, kui käsitsi pidi tegema.

 

Foto NAGI's: Geotagimine Picasaga

 

1. Kui on ainult pilt ja teada, kus tehtud.

Ava Picasa, vali pilt välja, vali menüüst Tools -> Geotag -> Geotag with Google Earth, vii sihik kohale, kus sulle meenub, et pilt sai tehtud ja Picasa aknas vali geotagimine. Ongi koordinaadid pildi EXIF infosse lisatud. Seda saab nüüd näidata kaardil või Picasa veebialbumis näidata asukohta Google Mapsis ühe klikiga.

 

Foto NAGI's: geotagimine: WWMX

 

2. Kui on pildid ja samal ajal salvestatud GPS träkk.

Jällegi on kõik suhteliselt lihtne. Laadi WWMX ja seejärel lisa reisil tehtud fotod ning GPX-vormingus GPS-träkk. Kellaajad peavad fotodel ja träkil olema sünkroonis. Hetke pärast on GPS-träkist loetud koordinaadid kõigi piltide EXIF-infosse ja edasi saab piltide asukohta vaadata juba Google Earthis, Picasas (mööndustega, vt allpool), Picasawebis, Flickris ja võib-olla peagi ka kodumaises Nagis.

 

3. Kui on pildid koos fotoka salvestatud EXIF infoga

Tegelikult kehtib see punkt ka WWMX-is salvestatud piltide kohta, sest Picasa on uuendustega muutunud GPS info suhtes ülitundlikuks ja EXIF infos peab olema märgitud Picasa ja Google Earthi jaoks sobiv versioon. Flickriga pole tavaliselt probleemi, ta sööb paljusid EXIFi versioone. Picasa jaoks aga tuleb oma korralikult geotagitud fotod üle käia ühe toore programmiga Exiftool, mis on MS DOSis käsurealt käivitatav. Laadi aadressilt http://www.sno.phy.queensu.ca/~phil/exiftool/, tõsta piltide kataloogi ja käivita käsurealt exiftool -GPSVersionID=0.0.2.2 -overwrite_original *.jpg. Picasa jaoks on seejärel EXIFis kirjas õige versioon ning kõik töötab nagu kompu. Juhend ja foorum siin.

 

Foto NAGI's: GPS_008 - 100% geotagitud!

 

4. Irfanview ei näita?

Seda ikka juhtub. Et Irfanview õigesti EXIF infot näitaks (sealhulgas ka koordinaate), tuleb laadida EXIF-i plugin. Siis saab pilti ka kaardilt vaadata EXIF info menüüs kaardinupul klikkides. Mugav.

 

Foto NAGI's: w-piritatrack 

 

5. Kuidas oma pilte kaardil näidata?

Jälle lihtne. Vaata p. 1 juures olevat pilti: seal on link Export to Google Earth File. Eksporditakse üks suur KML fail, millel pildid juba sees. Kui tahad ka träkki lisada, siis ava koos selle KML-iga Google Earthis ka GPSist saadud GPS-fail, vali need mõlemad välja ja salvesta uueks KML-iks. Et veebis oma asja näidata, tõsta see KML kuhugi veebiserverisse, kopeeri link Google Mapsi aknasse või moodusta sellises stiilis link nagu see siin:

http://maps.google.com/maps?f=q&hl=en&t=h&q=http://travel.reisijutud.com/GPS/kmz/Pirita-piltidega-trackiga-geotag.kmz&ie=UTF8&ll=59.468989,24.846352&spn=0.012183,0.040346&om=1&source=embed

Nüüd võib kaardil pilte klikata ja näha neid natuke suuremana. Veel suuremate piltide vaatamiseks võib need panna Picasaveebi ja teha samasuguse lehekülje, koos klikitavate piltidega.

GPS, geopeitus