GPS ütleb, kus pilt on tehtud

GPS ütleb, kus pilt on tehtud wher2go 05.08.2007 00:00

Sony on saanud valmis GPS-asja, mis peaks koos (ja ainult) Sony digikaameratega tegema geograafiliselt märgistatud fotosid. Mõte on lihtne ja juba ammu kasutusel - kaasasolnud GPS salvestab teekonna ja digifotokas ajamärgiga pildid, pärast tuleb vaid kokku viia teekonna samal kellaajal olevad koordinaadid ja samal ajal tehtud fotod.

 

Aga selleks ju pole eraldi Sony GPSi vaja. 150 dollari eest võid endale osta juba tavalise, arvutiga ühendatava GPSi, mis pole vaid ekraanita võtmehoidja sinu Sony kaamera juures.  Tarkvara, mis träkist otsib kellaajaga varsustatud teekonnapunkte, võib sama teha ka ükskõik mis digifotokaga ja ükskõik mis GPSiga salvestatud matkapildist/teekonnast. Vana trikk. Peaasi, et fotoka ja GPSi kellaajad oleksid sünkroniseeritud.

 

Olen seda juba varemgi kasutanud tehtud piltide asukoha määramiseks - võta suvaline digipilt, vaata EXIF-infost klõpsu tegemise kellaaeg, seejärel ava GPS-träkk (nt GPX-failist) mõnes programmis, näiteks GPSU-s ja otsi üles sellele kellaajale vastavad koordinaadid, kus sa sel hetkel olid, ja ongi käes koht, kus pilt tehtud.

 

Et asja automatiseerida, on vaja programmi, mis piltide EXIF-infost saadud kellaajad ja GPS-träkist saadud samale kellaajale vastavad koordinaadid kokku viiks ja pildid kaardil asukohaga seoks. Näiteks Google Earthis. Selleks on vahendid täiesti olemas.

 

Siin veel üks kahuriga varblase laskmine - GPSiga ühilduv kaamera. No milleks? Saab ka lihtsamalt, vaid fotoka, GPSi ja vastava tarkvaraga hakkama.

 

Ja veel vahendeid - lausa veebis kaardile fotode kandmiseks.

 

GPS, geopeitus