Looduskalender

MINU METS: kuidas puud metsast ära tuua?

1 päev 9 tundi ago

Me võime raie kavandamisel lähtuda kuitahes õigeist põhimõtteist ja jätta kasvama kuitahes hästi valitud puid, kuid järelemõtlematu ja hoolimatu väljavedu võib muuta selle kõik olematuks. Tulemuseks on vigastatud puud, purustatud pinnas ja alustaimestik, maha rullitud ning sodiks trambitud järelkasv.

Seepärast on välja veo õige ettevalmistamine, õige väljaveoviisi valik, õige tehnika ning korralik järelevalve hädavajalikud asjad. Mitte mingil juhul ei tohi alustada raiet, mõeldes, et kui saan puud langetatud, küll nad kuidagi metsast välja ka saab.

Looduskalender

Õnnelikku kaku noorpõlve!

2 päeva 18 tundi ago

 

Kodukakk       Strix aluco

 

Kümmekond minutit andis ta Klaarale ja Klausile teada, et on näljane, võttis südame rindu ja lahkus pesast talle veel tundmatusse maailma.

Pisem veetis pesapakus 37 päeva.

Parmad soovid vaatajate poolt – saa hakkama.

Looduskalender

Läänemaal nähti värvikirevaid mesilasenäppe

4 päeva 8 tundi ago

23. mail nägid linnuvaatlejad Uku Paal ja Kaarel Kaisel Läänemaal Puises kaheksat mesilasenäppi (Merops apiaster). Kiiresti kohale rutanud bongaritel neid kahjuks näha ei õnnestunud, kuna mesilasenäppide salk lahkus lääne suunas merele. Jääb loota, et neid mesilasenäppe kohatakse lähipäevil ka kusagil läänesaartel.

Looduskalender

MINU METS: jäta järelkasv alles

5 päeva 7 tundi ago

Enne kui saele voli anda, tuleb läbi mõelda, kas tasub midagi langile alles jätta. Elujõuline järelkasv on rahaline võit, sest neid kohti ei ole siis vaja uuesti täis istutada või külvala.

Seega tuleks raie ja eriti väljavedu kavandada ning korraldada nii, et võimalikult palju kasvuvõimelist järelkasvu alles jääks. Ühtlasi säilib nii alustikku ning seeneniidistikku, mis sealt siis kiiremini ülejäänud maa-alale levib.

Looduskalender

Eesti teadlased kalakajaka tiivalaikude saladust lahendamas

5 päeva 8 tundi ago

Lindude pea-, saba- või tiivasulestikus on sageli silmatorkavaid laike. Sellised „ornamendid“ on märgid isendi kõrgest kvaliteedist: eredamaid või suuremaid laike saavad lubada vaid parimad isendid. Muuhulgas on sellistel „ornamentidel“ kõrge hind, kuna eredamalt värvunud sulgedega linnud on kaitsetumad sulgi söövate parasiitide vastu ning eredamad suled kuluvad tumedatest sulgedest kiiremini.

Looduskalender

Kaardistame kaldapääsukeste kolooniad

5 päeva 9 tundi ago

Kaldapääsukeste koloonia

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub kõiki linnuhuvilisi sel pesitsushooajal märkama ja kaardistama kaldajärsakutes ja karjääride nõlvades pesitsevaid kaldapääsukesi. Selleks on avatud veebirakendus: www.eoy.ee/riparia

Rakenduses saab kirja panna liigi pesitsusvaatlused ja täpsemad andmed koloonia kohta.

Looduskalender

20. NÄDAL 15.5.2016.-21.5.2017. Jõgeva ümbruses

6 päeva 6 tundi ago

Esmaspäeval veel paljud võililled ei õitsenud

Päikest paistis rohkesti ja kuivus jätkus

Ilm oli pilves ainult esmaspäeval ja neljapäeval ning siis tuli ka Jõgeva ümbruses mõni tiba vihma (kokku 0,4...1,4 mm).

Selge taevaga jahtus öö jooksul kuiv õhk kiiresti. Nädala kõige madalamaks õhutemperatuuriks mõõdeti kolmapäeval õhus -2, mulla pinnal -4, maapinna lähedal mullal -5 ja rohul -9 kraadi.

Looduskalender

Videolugu: ootamatu kohtumine mägraga

6 päeva 7 tundi ago

Mina olen noor ilma- ja loodushuviline Kairo Kiitsak. Räägin Teile väikese loo ühest põnevast kohtumisest. Nimelt 21. mai õhtul otsustasin minna Lääne-Virumaal Simunas metsa jalutama, lootes näha metsloomi. Ilm oli mõõdukalt soe ja päikesepaisteline. Kui olin jõudnud metsa siseneda, kuulsin koheselt, kuidas keegi krõbistas puuokste vahel. Lähemalt uurides selgus, et tegemist oli metskitsega. Pärast metskitsega kohtumist liikusin vaiksel sammul edasi turbarabasse, kus märkasin tedrekukkesid. Neid ma segama ei hakanud ja liikusin ikka edasi mööda teed.

Looduskalender
Kontrollitud
29.05.2017 17:11
Asu Looduskalender voog´u jälgima