Looduskalender

Igihaljaid metsataimi

15 tundi 44 minutit ago

 

Harilik metspipar         Asarum europaeum

 

Harilik metspipar on igihaljas taim, tema nahkjalt neerukujulised ja kenad lehed püsivad taimel kogu aasta. Sarnaselt näiteks sinilillega, kellega sageli isegi kasvukohta jagatakse.

Looduskalender

Eesti esmasleide muuseumide kogudes – jahipistrik

17 tundi 46 minutit ago

Maailma suurima pistriku – jahipistriku (Falco rusticolus) – Eesti esmasleiu täpse kuupäeva ja leidja kohta andmeid säilinud ei ole. Siiski on teada, et 1863. aasta aprillis lasti üks vana isaslind Tartumaal Võnnu kihelkonnas Kurista küla maadel. Linnust tehti topis, mida säilitatakse Eesti Loodusmuuseumis.

Looduskalender

Ahjust ja ahjuküttest

1 päev 20 tundi ago

" Den norske langrennsboka", illustratsioon raamatust

Kuu aega tagasi sain ma esimest korda teada, mida tähendab päriselt kõnekäänd “vesi ahjus”. Seda, et see hetk, kui vesi ahjus on, on tõeliselt suur häda.

Varem olin ma ette kujutanud, et see tähendab midagi Pärnu jaanuaritormi üleujutuse laadset, et vesi tõuseb ahju ja ahju ei saa kütta.

Looduskalender

Hirvekaamera alustab

2 päeva 5 tundi ago

RMK hirvekaamera viies hooaeg läks käima ja ikka seal samas paigas, kus kaamerapilti on edastatud kõikidel eelnevatelgi aastatel.

Meenutamaks, et esimest korda saime veebikaamera vahendusel hirvi jälgida otse-eetris 2014. aasta veebruaris.

Läbi aastate on siin söödaplatsil juhtunud mõndagi põnevat ja tavatut. Kummaline tumeda ja pika sassis karvkattega hirv oli lausa mõistatus.

Looduskalender

Aialindude lisatoitmine: pesitsusedukuse mõjutaja

2 päeva 18 tundi ago

Et tutvustada lindude lisatoitmist käsitlevaid teadusuuringuid ja nende tulemusi, aga eelkõige toitmise võimalikke mõjusid värvulistele, ilmub Linnuvaatleja kodulehel neljaosaline ülevaatlik lühiartiklite sari. Seekordses osas on jutuks lisatoitmise mõju pesitsusedukusele.

Looduskalender

Ohakalindudest

4 päeva 11 tundi ago

 

Ohakalind          Carduelis carduelis

 

Ohakalindudest läbirändajate suundumine lõuna poole lõpeb külmade saabumisega, aga olulist rolli mängivad nii ilmad, kui tuuled.

Talvitujaidki jääb meile mõnekümne tuhande ringis, seda juba olenevalt talve karmusest.

Looduskalender

Alates tänasest algab talilinnuloendus

4 päeva 19 tundi ago

Täna, 15. novembril algas selleaastane talilindude loendamise hooaeg, mis kestab kolme perioodi hõlmates kuni 2018. aasta kevadeni.

Eesti Ornitoloogiaühing käivitas talilinnuloendused 1987. aastal eesmärgiga saada teavet eeskätt maismaal tegutsevate talilindude leviku ning arvukuse muutuste kohta nii ühe talve kui ka aastate jooksul.

Talilinnuloenduse metoodika ning tulemuste kohta loe täpsemalt Eesti Ornitoloogiaühingu kodulehelt: LINK

Looduskalender

Ilmus "Tiirutaja" sügisnumber

4 päeva 20 tundi ago

Tiirutaja 2017. aasta sügisnumbris tuleb juttu tuvide rändest ja rändekiirusest, tänavu ümmargust 30. juubelit tähistanud Vaibla ja Pikla linnujaamadest ning Põhja-Euroopa metsalinnustiku ekspertide kokkusaamisest Lahemaal Viinistul. Pikemalt tutvustatakse Eestis pesitsevaid linde, kes talvitavad mitte Aafrikas vaid Aasias ning tehakse ülevaade Läänemaal Roostal toimunud kõrgetasemelisest merikotkale pühendatud konverentsist. Aga põnevat lugemist on veel!

 

Loe Tiirutajat: LINK

Looduskalender

Metsade kaitseks liigse majandamise eest

5 päeva 9 tundi ago

Raiesmik pärast lageraiet, kui metsata metsamaa näide, metsa arenguklass „lage ala“. Metsakooslus on asendunud niiduga.

 

Ühendused esitasid eelnõu kaitsealuste metsade kaitsmiseks liigse majandamise eest

Looduskalender

Kirka sulestiku saladus võib peituda soolestikus

5 päeva 17 tundi ago

Linnu sulestiku värvus on oluline sugulise valiku tunnus – kirgas sulestik on märk isendi kvaliteedist. Värvi määravad sulgedesse talletunud pigmendid – melaniin ja porfüriin värvivad sulestiku tumedaks, karotenoidid annavad aga sulestikule kirkaid kollaseid, punaseid, oranže toone. Karotenoididel on oluline osa erinevates füsioloogilistes protsessides ja mitte iga lind, vaid ainult terved isendid saavad endale lubada luksust kasutada neid sulestiku kirkamaks muutmisel. Seetõttu ei ole ime, et sageli on partneri silmis eelistatud just kirkavärvilisemad isendid.

Looduskalender

45. NÄDAL 6.11.2017.-12.11.2017. Jõgeval ja selle ümbruses

5 päeva 21 tundi ago

Raiesmik pärast lageraiet kui metsata metsamaa näide, metsa arenguklass „lage ala“. Metsakooslus on asendunud niiduga.

Keskmine õhutempetuur kõikus nädala kestel ühe kuni kuue kraadi piires. Kõige külmemaks päevaks oli, nii nagu eelmiselgi nädalal, kolmapäev. Öösel mõõdeti siis minimaalseks temperatuuriks õhus -1,9 °C, maapinna lähedal mulla kohal -4,4 °C ja rohul -7,3 °C ning päeval jäi õhutemperatuur alla kolme kraadi. Hommikul oli paks udu, mis hajus alles veidi enne lõunat.

Looduskalender

Kuldnokaparvi kohtame lumeni

6 päeva 10 tundi ago

 

Kuldnokk       Sturnus vulgaris

 

Nii põhja-, kui ida poolt meile saabunud kuldnokkade läbiränne kestab ning lõpeb suurema lume ja veekogude jäätumisega. Meil pesitsenud kuldnokad peaks juba oma talvitusaladel, Belgias ja Hollandis viibima.

Looduskalender

Võrtsjärvel loendati rekordarv väikekosklaid

6 päeva 11 tundi ago

Esmaspäeval, 13. novembril loendasid Leho Luigujõe ja Uku Paal Eesti Maaülikooli limnoloogiajaama juures Võrtsjärve lõunaosast kokku 3750 rändel peatuvat väikekosklat. Nii palju väikekosklaid ei ole Eestis varem ühes kohas korraga vaadeldud. Võrtsjärv on üks olulisemaid väikekoskla rändepeatuskohti ning vaadeldud 3750 isendit moodustab umbes 15% väikekoskla Euroopa populatsioonist.

Looduskalender
Kontrollitud
20.11.2017 05:36
Asu Looduskalender voog teemat jälgima