Looduskalender

Orjaku linnuhiilimisrada roostiku vahel

6 tundi 36 minutit ago

Mandril on roostikuradadega kitsas peale Silma raja lühendamist. Hiiumaal on üks klassikaline sedasorti looduse õpperada siiski olemas. Või mitte päris Hiiu "mandril", vaid hiljutises merepõhjas Orjaku ja Kassari vahel, kus raske on praegu öelda, kustmaalt algab meri ja lõpeb maa.

Roostikurajal on siiski kindel maa kogu aeg jalge all - lai laudtee algab lambakoplist, kust viib väikese kaarega pika roostiku vahele, ronida saab rändrahnu otsa ja vaatetorni. Kes tahab, teeb veel väikese lisatiiru ümber kadakase metsatuka.

Looduskalender

VIDEO: medaliväärsete sarvedega sokk

11 tundi 30 minutit ago

Juba mõnda aega olen otsinud suure sarvekrooniga sokku. Siit ja sealt on tulnud teavet, et mõnda isendit olla nähtud heinamaadel, aga kaamera ette polnud senini nõus ükski astuma ja kui mõni tuligi, siis mitte medali vääriline jahimeeste mõistes.

Olen ise käes hoidnud tänavu kütitud medalisarvi, aga looduses sellist isendit elusana näha on mõistagi, midagi sootuks muud.

Looduskalender

Hõberemmelga sündroom

1 päev 12 tundi ago

Süda tänava hõlmikpuu

Suvi on nüüd üle poole ja tavaliselt tabab Eestit sel ajal kaks asja – poolteist nädalat troopilist kuumust ja enne selle kuumuse tulekut üle maa kihutav keeristorm. Ootame ja vaatame. Igatahes ei tasu kunagi selleks ajaks kodust lõunamaale päevitama sõita, sest pruuniks saab ka siin ja siis on võimalus oma minemalennanud asju kokku korjata, äikesepurustuste haavu lakkuda ja külilikukkunud puid saagida.

Looduskalender

VIDEOD: Kotkapojad sirguvad

1 päev 17 tundi ago

Vähemate kalatükkidega saavad kotkapojad ise hakkama

 

Kalakotkas     Pandion haliaetus

 

Kui isaslind Ivo kalaga pesale jõuab, ulatatakse saak alustuseks ikka emaslind Irmale – nõnda on ju kombeks olnud. Kotkapoegi veel söödetakse, aga toiduaja jäänustega saadakse juba iseseisvalt hakkama.

Looduskalender

Tegemisi kopratammil näeb nüüd kogu öö

2 päeva 14 tundi ago

 

Kobras       Castor fiber

 

Mõnda aega saime jälgida kobraste tegemisi kahe kaamera vahendusel.

Nüüdsest saab aga kopratammi jälgida ööpäevaringselt - koprakaamera kolis 50-meetri kaugusele kopratammi juurde ja infrapunavalguse toel on võimalik kobraste ehitustöid tammil vaadata ka pimedal ajal.

Looduskalender

Haigrukoloonia pesitsused on lõppemas

2 päeva 17 tundi ago

Kahjuks peame sel aastal haigrukaameraga hüvasti jätma, uus haigrupõlvkond on üles kasvatatud, haigrukoloonia elanikud on laiali lennanud. Kaamera muidu läbipaistev kate on samuti juba vaatamist segav ja vajab puhastamist.

Pesitsushooaeg algas märtsis (siis veel kaamera kaudu pesaelu ei näinud), esimese haigrutibu fikseerisime 20. aprillil.

Huvitav oli jälgida neid imekauneid linde ja kui armsad olid haigrupojad kui nad munast koorusid, nagu pisikesed punkarid, suletutt pealael püsti.

Looduskalender

VIDEO: Metskitsedel jooksuaeg

3 päeva 19 tundi ago

Metskits on 2017 aasta loom, seetõttu käisin uurimas ,kuidas Eesti metskitsedel pulmade pidamine läheb ja pean tunnistama, et õhtu oli elamusterikas.

Töölt koju sõites oli kindel teadmine ,et täna lähen metskitsi filmima - küsimus jäi, et kuhu minna?

Looduskalender

Vaibla linnujaam tähistab 30. sünnipäeva

4 päeva 8 tundi ago

Laupäeval, 5. augustil tähistab Vaibla linnujaam 30 aasta möödumist tegevuse algusest.

Vaibla linnurõngastusjaam asutati Võrtsjärve põhjakaldale 1987. aastal ornitoloogi Heinrich Veromanni eestvedamisel ning linnujaamas on linde rõngastatud aastatel 1987-1993, 2001-2008 ja taas alates 2015. aastast. Püügihooaeg kestab Vaiblas tavaliselt juuli keskpaigast augusti teise pooleni.

Looduskalender

Matk Nõmmeveskilt Valgejõele ja tagasi

4 päeva 9 tundi ago

Nõmmeveskilt võib, nagu paljudest teistestki kaunitest paikadest, teele asuda kõigi nelja ilmakaare suunas. Suur RMK matkatee Oandu-Aegviidu-Ikla jõuab Nõmmeveskile ida poolt ja läheb edasi Viru raba suunas, siinkirjeldatud matkateekond läheb aga Valgejõe kallast pidi ülesvoolu ehk Valgejõe külani ja tuleb algusse tagasi ka. Ehk siis Nõmmeveskile võib oma transpordivahendi jätta ja samasse kohta naasta. 

Looduskalender

Teadus.ee nr 197

5 päeva 5 tundi ago

juht.mõte

Kehvad poeedid teeb veelgi kehvemaks see, et nad ei loe muud kui poeete (nagu kehvad filosoofid loevad ainult filosoofe), kuna tegelikult saaksid nad suuremat kasu hoopis mõnest botaanika- või geoloogiaraamatust. Meid rikastab vaid meie oma erialast kaugete erialade külastamine. See kehtib muidugi vaid neis valdkondades, kus võimutseb mina.

E. M. Cioran (1911–1995), prantsuse-rumeenia kirjanik

suve.kool

teadus.ee suvekool „tõde ja õigus“ toimub 26.-27. augustil Käsmu meremuuseumis

Looduskalender

Elu kalatiigil – hea või halb hallpõsk-pütile?

5 päeva 13 tundi ago

Leida hea pesitsuskoht, otsida toitu, trotsida halba ilma, võidelda parasiitidega, püsida elus – nende olukordadega hakkama saamine toob lindudele muuhulgas kaasa võitluse stressiga. Ka poegade kasvatamine on linnuvanematele stressirohke periood, mil piisava toidu tagamiseks on juba pesitsemise alguses oluline leida koht, kus on tagatud piisav toit nii poegadele kui ka vanalindudele.

Looduskalender

28. NÄDAL 10.7.2017.-16.7.2017. Jõgeva ümbruses

5 päeva 15 tundi ago

Tuules lainetav oder

Nädal algas uduse hommikuga. Kella üheksaks juba udu hajus, järgnes soe ja päikseline päev.

Teisipäev oli valdavalt sompus ilmaga ja ainult aegajalt oli päikest näha. Õhtupoolikul hakkas sadama. Hooti oli sadu tugev ja ööpäevaseks sajusummaks kogunes siinkandis 10...11 mm. Vähest vihma tuli aegajalt ka järgneval ööl ja kolmapäeva hommikupoolikul.

Looduskalender

Videokokkuvõte rasvatihase poegade pesast lahkumisest

6 päeva 12 tundi ago

Rasvatihase kaameraga pesas lennuvõimestusid kõik kaheksa poega ning lahkusid pesast laupäeval, 15. juulil. Hommikul esimesena lendasid välja vanimad, 20-päevased pojad, viimasena lahkus pärastlõunal väikseim, teistest kuni neli päeva noorem poeg.

Rasvatihase poegade väljalendu saab järele vaadata lisatud videost (salvestas Urmas Lett, EENet):

Looduskalender

Kaunis, kuid äärmiselt kihvtine

1 nädal ago

 

Harilik näsiniin        Daphne mezereum

 

Seda taime tuleb tunda. Liiginimi mezereum tähendab pärsia keeles tapma.

Hariliku näsiniine kaunid viljad valmivad, aga mürgine on kogu taim ning inimese võib tappa juba tosina marja söömine…

Näsiniint kasvab hajusalt üle kogu Eesti ikka viljakamatel ning lubjarikkamatel muldadel, segametsade alusrindes, aga ka soostunud kasvukohtadel.

Looduskalender
Kontrollitud
24.07.2017 05:10
Asu Looduskalender voog´u jälgima