Looduskalender

Eesti esmasleide muuseumide kogudes – vööt-lehelind

22 tundi 35 minutit ago

Vööt-lehelind (Phylloscopus inornatus) tabati Eestis esimest korda 13.10.1974 Pärnumaal Kabli linnurõngastusjaamas. Kuna 1970-ndatel koguti kõikide Eesti esmasleidude eksemplarid tõestusmaterjaliks, säilitatakse sellegi linnu nahka Tartu ülikooli loodusmuuseumi zooloogiakogus. Järgmise aasta sügisel püüti Kabli linnujaamas juba viis vööt-lehelindu, kellest ühe topist võis kuni 2012. aastani vaadata Tartu ülikooli zooloogiamuuseumi ekspositsioonis.

Looduskalender

37. NÄDAL 11.9.2017.-17.9.2017. Jõgeva ümbruses

1 päev 17 tundi ago

Hele-villkäpa röövik sarapuul

Nädal oli sajune, esines äikest. Vihmata jäi ainult pühapäev, kuid siis oli kuni lõunani paks udu, mis kõik märjana hoidis. Nädala sajusummaks kogunes siin kandis 35-41 mm, mis on enam kui pool kogu septembrikuu tavapärasest sajukogusest.

Ööpäeva keskmine õhutemperatuur püsis 1...6 kraadi võrra normist kõrgemana. Pilves taevaga olid ööd soojad ja nädala minimaalseks õhutemperatuuriks jäi 7,7 kraadi. Päevased temperatuurid tõusid esmaspäevast kolmapäevani 18...20 kraadini, neljapäevast pühapäevani 14...17 kraadini.

Looduskalender

Noore turteltuvi ellujäämine sõltub soodsa toitumisala lähedusest

1 päev 19 tundi ago

Esimestel elunädalatel on kogenematud noorlinnud kergeks saagiks kiskjatele, samuti on kesised nende teadmised toitumisvõimalustest, mistõttu nad püsivad pesapaiga lähistel.

Sarnaselt paljude teiste põllumajandusmaastiku lindudele on turteltuvide (Streptopelia turtur) arvukus kogu Euroopas ja ka Eestis kiiresti kahanenud: aastatel 1980 – 2013 langes Euroopas liigi arvukus 78%, sealhulgas Suurbritannias vahemikus 1970 – 2012 lausa 96%.

Looduskalender

Laupäeva võiks veeta Lihula mõisas - loodusfotode seas

1 päev 21 tundi ago

Juba viieteistkümnendat sügist on kombeks, et loodusfilmide tegijad ja loodusfotohuvilised kogunevad Lihulasse

Matsalu Loodusfilmide festivalile, kus laupäev on traditsiooniliselt loodusfoto päev.

Tänavusel loodusfotopäeval räägivad oma tegemistest Jarek Jõepera ja Ingmar Muusikus.

Loodusfotograafiat ja -filmi ühendavad Lõuna-Eesti loodusfoto professorite Arne Aderi ja Urmas Tartese ning festivali

žürii liikme, Inglismaalt kohale tulnud Nicholas Upton´i ettekannet.

Looduskalender

Must-toonekure kaamerad Eestis ja Lätis

2 päeva 11 tundi ago

Nagu must-toonekure pesaelu jälgijad juba hästi teavad, olid pesitsustulemused kahes jälgitavas pesas erinevad. Lätis seni edukalt poegi kasvatanud pesas pesitsemine ei õnnestunud. Võimalik, et kevadel põgusalt kohal olnud emaslind polnud see, kes varem siin pesitses ja hiljem tulnud kohaliku isaslinnuga nad pesitsuspaari ei moodustanud. Nii saimegi näha, kuidas üksik isaslind pesa ehitab ja seda regulaarselt külastab. Nagu Läti kolleeg  Maris Strazds kirjutab, käis pesal mitu emaslindu, aga ükski ei jäänud pidama.

Looduskalender

Silmapaistvad seened ka linnainimestele

2 päeva 19 tundi ago

 

Vääveltorik ehk väävlik         Laetiporus sulphureus

 

Kaunist väävlikku võime märgata kasvamas, vanadel tammedel või hõberemmelgatel, kas puude tüvedel või ka jämedamatel okstel. Teistel lehtpuudel leiab vääveltorikut üpris harva. Linnaparkides, maanteede alleedel või üksikutel vanematel puudel kohtame neid juba alates juunikuu teisest poolest.

Looduskalender

Matk Mukri rabas vesiroosijärve äärde

3 päeva 21 tundi ago

Mukri rabast pole paljud midagi kuulnudki. Kuid 2017. aasta suvel, kui seal sai valmis uus kõrge vaatetorn, hakkas rahvast saabuma murdu. Kohalikud parklad raja alguses, aga eriti raja keskel, kust viib kõige lühem laudteejupp vaatetornini, olid autodest ummistunud. Kitsas sirge tee läbi soo on servadest hakanud ära vajuma tihedast liiklusest, aga tegelikult saab kõige paremini parkida raja lõpus, kus on kuivkäimla, lõkkeplats ja isegi väike katusealune lauakesega.

Looduskalender

Lõhmuse salavägi

4 päeva 21 tundi ago

Tänavune suvi sai otsa ilma algamatagi. Ja kuigi ikka hellitasime lootust, et see hakkab lihtsalt kaks nädalat hiljem, sai soe suve põuest enne otsa. Aga kaks nädalat hiljem tulid kärbseseened, mida on ikkagi üllatavalt vähe ja kaks nädalat hiljem aeti herilased pesadest välja ja ka neidki on üllatavalt vähe. Palju on vaid nälkjaid ja palju on ka pihlakaid, samas napib tammetõrusid.

Looduskalender

Valgamaal korraldab EOÜ kassikaku otsimise talgud

5 päeva 1 tund ago

Kutsume kõiki huvilisi 29. sept - 1. okt Valgamaale Soontaga kaitsealal ja selle ümbruses toimuvale kassikaku otsimise talgutele. Talgute käigus püütakse üles leida ka Põru must-toonekure pesa ja Soontaga kanakulli. Talgutel osalemine on prii, talgulisi ootame appi mitmekümne ringis. Talgute lõpus toimub ühine EuroBirdwatch2017, mille käigus pannakse kirja kõik kohatud linnuliigid. Talgud toimuvad EOÜ mälumängusarja ühe väljundina.

Looduskalender

Valgamaal korraldab ELF kassikaku otsimise talgud

5 päeva 1 tund ago

Kutsume kõiki huvilisi 29. sept - 1. okt Valgamaale Soontaga kaitsealal ja selle ümbruses toimuvale kassikaku otsimise talgutele. Talgute käigus püütakse üles leida ka Põru must-toonekure pesa ja Soontaga kanakulli. Talgutel osalemine on prii, talgulisi ootame appi mitmekümne ringis. Talgute lõpus toimub ühine EuroBirdwatch2017, mille käigus pannakse kirja kõik kohatud linnuliigid. Talgud toimuvad EOÜ mälumängusarja ühe väljundina.

Looduskalender

Alanud on aasta linnu postkaardi joonistamise konkurss

6 päeva ago

 

Turteltuvi       Streptopelia turtu

 

Eesti Ornitoloogiaühing kuulutab välja postkaardi joonistamise konkursi, mis on pühendatud tänavustele aasta lindudele – turteltuvidele. Konkursile on oodatud osalema kõik väikesed ja suured joonistajad ja maalijad. Parimad tööd pannakse näitusele ja trükitakse ka postkaardid.

Looduskalender

Valge-toonekurgedel oli hea pesitsusaasta

6 päeva 17 tundi ago

Vaatamata külma kevade tõttu veidi hilisemaks nihkunud pesitsemisele oli valge-toonekurgedel siiski hea pesitsusaasta.

12. septembri seisuga oli valge-toonekure pesapaikade kaardirakenduse

kaudu selle aasta kohta andmebaasi kantud 386 pesa andmed, millest 208 pesa kohta ka täpsed andmed pesitsustulemuste kohta.

2017. aastal kasvas Eestis valge-toonekure pesades lennuvõimeliseks keskmiselt 2,12 poega. Edukalt pesitsenud paaridel, kellel kasvas lennuvõimeliseks vähemalt 1 poeg, lennuvõimestus keskmiselt 2,38 poega.

Looduskalender

Seenenäitus ja seonduvad üritused Tallinnas

1 nädal ago

15.-24. septembril on Eesti Loodusmuuseumi hoovis avatud sügisene seenenäitus, mis sel korral kannab juubelihõngulist järjekorranumbrit 55. Kümme päeva kestval väljapanekul on eksponeeritud nii söödavad, mittesöödavad, tinglikult söödavad kui ka mürgised seeneliigid.

Looduskalender
Kontrollitud
21.09.2017 09:41
Asu Looduskalender voog´u jälgima