Looduskalender

Meie oma hanedest

6 tundi 13 minutit ago

 

Hallhani ehk roohani        Anser anser

 

Ütleme kohe alustuseks, et suurtes haneparvedes läbirändajad on rabahaned, suur-laukhaned või siis valgepõsk-lagled (hallidest hanedest oleme juba kirjutanud, lingid leiab loo lõpust).

Looduskalender

12. NÄDAL 20.3.2016.-26.3.2017. Jõgeva ümbruses

13 tundi 20 minutit ago

Harilik karikseen

Ilm oli jätkuvalt tavapärasest soojem. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur (0...3,5 °C) püsis ühe kuni nelja kraadi võrra normist (1981-2010 keskmine) kõrgemana.

Kõige soojemal päeval (neljapäeval) tõusis maksimaalne õhutemperatuur ligi 9 kraadini, kõige külmemal hommikul (laupäeval) langes temperatuur õhus -3,5 ja maapinna lähedal -6...-7 kraadini. Hommikuti oli muld pinnalt külmunud, veeloigud jääs.

Looduskalender

Linnade linnuvaatluspäeva tulemused

16 tundi 23 minutit ago

Hõbehaigrud Pedja jõel

Saadan huvilistele tutvumiseks linnade linnuvaatluspäeva lõpptulemuste kokkuvõtte koos liigitabeliga. Kui veel mõni näpukas peaks kuskil leiduma, siis andke sellest mulle palun otse teada. Suur tänu kõigile osavõtjatele!

Möödunud pühapäeval toimus Eesti Ornitoloogiaühingu poolt korraldatav igakevadine linnade linnuvaatlus. Ürituse raames oli linnalinde jälgima läinud 109 linnuhuvilist, kes vaatlesid linde kokku 25 erinevas Eestimaa linnas.

Looduskalender

Kagu-Eesti õitsejaid

1 päev 6 tundi ago

Kopsurohi

 

Harilik kopsurohi        Pulmonaria officinalis

 

Kasvukohaks meie leht- ja segametsad.

Lepatriinusid oli Kristel samuti märganud.

Lähemalt tutvustame kopsurohtu, kuiesimesi  õitsejaid võib leida juba kõikjal.

Looduskalender

Loe Tiirutajat

2 päeva 13 tundi ago

Linnuhuviliste teabelehe Tiirutaja aasta esimese numbri pikemad lood on aastatel 2015-2016 toimunud linnualade invenuuridest, eelmise aasta suvise aialinnupäeviku ja möödunud jaanuari talvise aialinnuvaatluse tulemustest, Eesti tuvidest ja nende eristamisest ning metsapoliitikast. Lühemad jutud räägivad kassikaku huvitavast pesaleiust, käesoleva aasta pesakaameratest, uuest lindude kaugloendamise võimalusest ja kaldapääsukeste uuringust.

Lehest leiab ka nuputamisülesande, saabuvad sündmused jm.

Looduskalender

Millal minna kevadlilli korjama?

3 päeva 14 tundi ago

Kevad ei tulnud selle nädala esmaspäeval mitte ainult paberil, vaid ka tõeliselt. Kas märkasite, kuidas äkki sai õhk linnulaulu täis? Sädistavad kõik need, kes siin talvläbi olnud - varblased, tihased, puukoristajad, rähnid, rohevindid. Aga ka need, kes on võtnud vaevaks kohale ilmuda.

Looduskalender

Klaara neljas muna

4 päeva 16 tundi ago

Varahommikul, kell 4.52

 

Kodukakk        Strix aluco

 

Neljandat muna lootsime näha pesapakus eile õhtul, pärast päikeseloojangut,kui Klaara läheb peale kella seitset „konte sirutama“. Väljalend kestiski maru lühikest aega, seega võis loota, et miskit on veel teoksil.

Munad munetud: 15, 18, 21, 24. märtsil.

Looduskalender

Kevadvaksikud lennus

4 päeva 17 tundi ago

Eile Tohkri külas Lasva vallas Võrumaal. Liblikas istus Kristel Vilbaste kohvitassile

 

Harilik kevadvaksik       Archiearis parthenias

 

Õigusega peetakse kevadvaksikuid liblikaaja varasemateks esindajateks. Harilik kevadvaksik tegutseb päevasel ajal olles oma rühma värvikamaid esindajaid.

Looduskalender

Linnadevaheline linnuvõistlus

4 päeva 18 tundi ago

Märtsikuu viimasel pühapäeval, 26. märtsil toimub traditsiooniline linnade linnuvaatlus.

Linnade linnuvaatluse stardipauk antakse juba kell 5 hommikul. Varasest kellaajast ei tasu end siiski lasta heidutada, sest arvesse lähevad kõik linnuvaatlused, mis on linnades tehtud kuni kell 13-ni.

Linnades leiduvale linnurikkusele ja alanud rändlindude saabumisele tähelepanu juhtiv üritus on oma kandepinda järjekindlalt laiendanud. Möödunud aastal laekusid vaatlustulemused juba 24 Eestimaa linnast, kus vaadeldi 118 linnuliiki.

Looduskalender

Sinilille aja hakatus

5 päeva 7 tundi ago

Sinililled

 

Sinilill      Hepatica nobilis

 

Kütiorus on sinililleõied veel mulluste lehtede all peidus, aga pildil olevad õitsejad sai leitud metsa alt. Kristel märkas samas ka esimest arusisalikku.

Põhjaranniku sinililleajani kulub veel hulk aega.

Looduskalender

VIDEOD: kuldnokkade võitlus

5 päeva 18 tundi ago

 

Kuldnokk         Sturnus vulgaris

 

Eellugu:

Jaanuarikuust pesakasti okupeerinud suur-kirjurähn pole kaamera vaateväljas kahel viimasel ööbinud – ju on „trummeldamise“ aeg alanud ja vast seltsilinegi leitud?

Varahommikul, kell 6.30 külastas pesakasti esimene kuldnokk. Päevavalgust jagub ja sellisel „villal“ peab pilku peal hoidma.

Looduskalender

Märka ja jäädvusta linnaloodust

5 päeva 18 tundi ago

Püüa metsik linn pildile! Fotokonkurss “Metsik linn” kutsub Sind märkama ja pildistama linnaloodust.

Linnupojad paneelmaja rõdukastis, esimene roheline võrse trepikivide vahel või kakupojad pargis möödujatele nägusid tegemas - need on vaid mõned näited linna metsikusest. Pole ka vahet, kas teed klõpsu telefoni või kaameraga - kui usud, et oled jäädvustanud midagi vahvat ja tähelepanuväärset, siis saada kindlasti oma foto konkursile!

Looduskalender
Kontrollitud
29.03.2017 01:26
Asu Looduskalender voog jälgima