Looduskalender

Terviseameti oluline teavitus

19 tundi 39 minutit ago

SARS-CoV-2 kujutis elektronmikroskoobis vaadatuna

Hea Eesti inimene!

Edastame kõige olulisema info koroonaviiruse kohta.

Koroonaviirus levib inimeselt inimesele piisknakkuse kaudu, peamiselt lähikontaktis haigestunud inimesega. Viiruse peamised sümptomid on peavalu, ninakinnisus, köha, väsimus, lihasvalu, nohu, kurguvalu ja palavik. Raskematel juhtudel võivad tekkida hingamisraskused, rindkere valud, häired kõnes ja liigutustes.

Looduskalender

Kuderände õnnestumiseks peame paise ja kalapääse hooldama

21 tundi 41 minutit ago

Kalade kuderände õnnestumiseks tuleb omanikel paise ja kalapääse hooldada

Oktoober ja november on rändekaladele kudeaeg – lõhe, meriforell, jõeforell ja jõesilm tulevad praegu jõgedesse sünnikoelmutele kudema. Paisud ja hooldamata kalapääsud on aga siirdekaladele takistuseks. Seetõttu tuleb paisuomanikel rajatisi hooldada ning ummistunud kalapääsud puhastada.

Looduskalender

Vaatame Eesti loodusrekordeid - LXXII osa

1 päev ago

Foto VikipeediA, Võru linn

 

Rekord nr. 207        Kõrgeim mõõdetud õhutemperatuur

 

Õhutemperatuuri absoluutne maksimumiks on mõõdetud 35,6 ˚C ja seda 11. augustil 1992. aastal Võrus. Augustis valitses südasuvine soojus. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis 11. augustil kõikjal Mandri-Eestis +30 kraadi piirile, vaid saartel jäi maksimaalne õhutemperatuur alla +30 kraadi. Võrus tõusis termomeetri näit +35,6 kraadini (registreeritud kell 12 UTC, 3 tunni maksimum).

 

Looduskalender

Looduskaitseorganisatsioonid üle kogu maailma nõuavad metsade põletamise lõpetamist taastuvenergia sildi all

1 päev 21 tundi ago

Üle seitsmekümne organisatsiooni kogu maailmast nõuab Euroopa Liidult puidulise biomassi toetamise ja taastuvenergiana käsitlemise lõpetamist. Wemove.eu keskkonnas allkirju koguva petitsiooni haldajateks on Eesti kodanikuühendus Eesti Metsa Abiks (EMA), Rumeenia organisatsioon “2Celsius”, Hollandi “Puhta Õhu Komitee” (Clean Air Committee), Saksamaa organisatsioon “ROBIN WOOD”, Slovakkia organisatsioon “Hunt” (WOLF) ja Poola organisatsioon “Kõikide Olendite Töökoda” (Workshop for All Beings).

Looduskalender

VIDEO: tedrekuked koristatud viljapõllul

1 päev 23 tundi ago

 

Teder      Tetrao tetrix

 

Meie põlislooduse suured kanalised nii teder, kui metsis kustutati jahilindude nimistust 1979. aastal, kuid erilube kevadjahiks eraldati kuni 1990. aastani (kommentaarid on liigsed). Nüüdseks on kaitsealused kantud rahvusvahelisse „punasesse raamatusse“.

Looduskalender

Eestlaste teadlikkus LIFE programmist on madal

2 päeva 22 tundi ago

KIKi ja Keskkonnaministeeriumi eestvedamisel valminud uuring näitab, et üleeuroopaline LIFE programm vajab Eestis rohkem tähelepanu ja tutvustamist, sest vaid 9% elanikkonnast on sellest kuulnud. Samas on eestlased juhtinud mitmeid edukaid keskkonnaprojekte, mis just LIFE-i abil ära tehtud.

Looduskalender

42. NÄDAL 12.10.2020.- 18.10.2020. Jõgeval ja selle ümbruses

3 päeva 23 tundi ago

Sügis Piiri pargis Ilmad muutusid nädala jooksul korrast külmemaks.

Esmaspäeval ja teisipäeval oli veel päeval sooja 12…13 kraadi ja öösel 6…8 kraadi, ööpäeva keskmine jäi 8…10 kraadi piiresse. Pühapäevaks langes ööpäeva keskmine õhutemperatuur kolme kraadini, kusjuures päevane maksimaalne õhutemperatuur küündis ainult veidi üle viie kraadi.

Looduskalender

Rüüstaja roll Euroopa lindude arvukuse languses

4 päeva ago

Liikide kaitse edu seisneb elupaikade kaitses. Siiski on vaatamata elupaikade kaitsmisele või nende loodussõbralikumale majandamisele Euroopas lindude arvukus – eelkõige maaspesitsejate arvukus – nii mandri Euroopas kui ka Suurbritannias ja Iirimaal vähenemas.

Looduskalender

VIDEO: metsisekukk männil toitumas

4 päeva 17 tundi ago

 

Metsis ehk mõtus      Tetrao urogallus

 

Vastu talve liiguvad paiksed metsised männikutes, vähemal määral männi ja kase segametsades. Metsiste elupaikadeks ei sobi alla kuuekümne aastased  metsad. Nii loendusandmetest, kui metsiste seire kinnitab, et üle poole meie metsiste asurkonnast elutseb saja aastastes metsades.

Looduskalender

VIDEO: merikotkas Tallinna kesklinnas

4 päeva 19 tundi ago

Just wanted to share a video I made yesterday along the harbour front towards Pirita (in front of Ajaloom Museum) of a White-Tailed Eagle eating a seagull (grabbed him out of the sky moments before, got a photo of that but in far distance). Feel free to share if this is worthy material for Looduskalender.

Looduskalender

Saage tuttavaks - Kosmosehunt

5 päeva 23 tundi ago

6. oktoobril avaldas NASA oma Facebooki lehel Hubble Space teleskoobiga tehtud pildi Lupuse tähtkujus asuvast spiraalgalaktikast. 

 

Aasta Loom

Õpilaste rahvusvaheline Läänemere veebiviktoriin

6 päeva 21 tundi ago

Läänemere veebiviktoriin toimub juba kaheksandat korda ja sellest võtab osa peaaegu 1200 kooliõpilast üheksast Läänemere-äärsest riigist. Osalema on oodatud ka kõik Eesti üldharidus- ja huvikoolide õpilased vanuses 10-19a. Viktoriini eesmärk on juhtida tähelepanu Läänemere elustiku ja ökoloogilistele probleemkohtadele ning kasvatada õpilastes keskkonnateadlikku mõtteviisi.

Looduskalender

Prügipaine

1 nädal ago

Millegipärast on mul juba kolmandat sügist järjest septembrikuus hästi aktiivne kirjutamisaeg. Aeg, mil unustad ära õuemineku ja loodusenautimise. Aga siis, kui peas on kõik mõtted ja ideekatked end lõplikult sasipuntrasse keeranud, istud autosse ja sõidad nii kaugele metsa kui saab, et kiiresti ei oleks võimalik tavareaalsusesse naasta. Põgened.

Põgened kaugustesse, otsima “midagi”. Midagi, mis aitaks lahendada kõik puntrasse jooksnud olukorrad. Küllap olete sel koroona-aastal tundnud sama, mis minagi. Sest inimeste jalajälgi on nüüd kogu Eesti metsaalune tihedalt täis.

Looduskalender

Digijoonistuste võistlus

1 nädal ago

Eesti Ornitoloogiaühing ning Haridus- ja Noorteamet kutsuvad igas vanuses huvilisi joonistama selle aasta lindu tuttpütti ja ka teisi Eestis elavaid pütte. Digikultuuriaasta puhul on seekord oodatud digijoonistused. Tööde esitamise tähtaeg on 10. november.

Tutvu joonistusvõistluse tingimustega: LINK

Looduskalender

Vaatame Eesti loodusrekordeid - LXXI osa

1 nädal 1 päev ago

Foto VikipeediA, Narva-jõesuu rand

 

Rekord nr. 204        Kõige soojem kuu

 

Narva-Jõesuus mõõdeti 2010. aasta juulis kõrgeim kuu keskmine õhutemperatuur, 23,4 ˚C

Juulis oli valitsevaks eriliselt soojad suvised ilmad. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur oli enamikel päevadel üle +20 kraadi, vaid üksikutel päevadel jäi selles madalamaks.

Looduskalender
Checked
24.10.2020 09:39
Asu Looduskalender voog teemat jälgima

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.