Looduskalender

Kalendrikevad algab - teisipäeval kell 18.15

18 tundi 32 minutit ago

Tänavune kalendrikevad algab lõokesetalvega.

Päev ja öö on võrdselt kaheteist tunni pikkused. Kuid päevapikkust saame nautida tänasest alates üha enam ja see toob meile igal juhul naeratuse näole…

Soojades, päikesepoolsetes ning tuulevarjulistes kohtades rõõmustavad meid ilmast hoolimata tärkavad märtsikellukesed. Ootame ja jälgime värvuliste saabumisi, märkame rändavaid hallhaned, varaseid sookurgi… Igal järgneval päeval saame midagi eneste jaoks avastada, millegi üle rõõmu tunda.

Looduskalender

Talvise aialinnuvaatluse tulemused

19 tundi 33 minutit ago

Talvine aialinnuvaatlus on Eesti populaarseim linnuvaatlusüritus ning suurim rahvateaduse (citizen science) algatus, mis toimus 26.-29. jaanuaril Ornitoloogiaühingu eestvedamisel juba üheksandat aastat.

Tänavu oli osavõtjateks ligi 2400 linnusõpra pea 1700 paigast üle Eesti, kes vaatlesid ligi üle 54 000 linnu 64 liigist.

Aialinnuvaatluse kokkuvõtte, koostas Aarne Tuule, talvise aialinnuvaatluse koordinaator: LINK

Looduskalender

Kas suurenenud kisklusrisk sunnib partnerit petma?

20 tundi 34 minutit ago

Suur osa linnuliikidest on sotsiaalselt monogaamsed. Kuid aeg-ajalt võivad partnerid teineteist petta ja soetada järglasi naaberterritooriumil pesitseva vastassoo esindajaga. Isaslinnu partneri petmise põhjus on ilmne – rohkem järglasi tagab enda geenide tõenäolisema jõudmise järgmistesse põlvkondadesse. Naabrimehe viljastatud munadest kooruvad pojad suurendavad aga emaslinnu järglaste geneetilist mitmekesisust, mis võib soodustada emaslinnu geenide levimist ja tagada mõne järglase ellujäämise parasiitidesse või haigusesse nakatudes.

Looduskalender

11. NÄDAL 12.3.2018.- 18.3.2018. Jõgeval ja selle ümbruses

1 päev 7 tundi ago

Laiguti sulas talirüpsi kaitsev lumikate

Nädala esimene pool oli soe ja sompus ilmaga. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis nelja kraadini. Sadas vihma.

Lumikate kahanes kiiresti ja künninukid tulid nähtavale. Kõnniteed olid vett täis ja jalakäijatel oli raskusi sihtkohta jõudmisega. Põldudel vajus vesi lume alla ja teisipäeva õhtupoolikuks tulid veeloigud lume alt nähtavale. Sula jätkus kolmapäeval, kuid õhtuks läks juba külmaks.

Looduskalender

VIDEO: muna pesas ja kuidas edasi toimetati

1 päev 11 tundi ago

 

Merikotkas          Haliaeëtus albicilla

 

Emaslind tänavust  tähtsat toimingut teostamas ja isalind teha kõrvalt julgustamas…

Täna on kotkapaar vaheldumisi pesal muna soojendanud. Õhtu hakul algas lumesadu, aga oleme varasematelgi aastatel näinud linde „lumekuhjas haudumas“.

Looduskalender

Esimene muna kotkapesas!

2 päeva 9 tundi ago

Muna on halvasti näha, aga ta on pesas

 

Merikotkas       Haliaeëtus albicilla

 

Hilistalviselt karge ja selge ilm, lisandub tugevnev läänetuul – kotkapesas võib olla tajutav umbes 6 külmakraadi. Emaslind ei saagi muna pikalt katteta hoida. Öö ei tule pakaseline, aga homseks lubatakse lisaks veel lobjakat.

Looduskalender

Merikotka kaamerapesa asukad

2 päeva 19 tundi ago

Kes siin pesas siis elavad? Vastus võiks olla – merikotkad. Aga kui täpsemalt vaadata, siis on siin pesaomanikeks merikotka paar. Tumedama sulestiku ja tumedate silmadega on emaslind, keda kohtasime kohe peale kaamera paigaldamist (5.veebruar). Klassikalise määrangu järgi võiks öelda, et emaslind on küllalt nooruke (just silmade ja sulestiku üldise tooni järgi). Aga saba värvus viitab täiskasvanud eale. Pole siiski võimatu, et sel linnul on mingi pigmendihälve ja enam tumedat ei viita noorele eale?

Looduskalender

Mis toob kevade südamesse?

4 päeva 3 tundi ago

Lumikellukesed

Igal kevadel saabub üks hetk, kus hakkame äkki kõik kevadest rääkima. Millal see hetk täpselt saabub, ei tea keegi. Ja kuigi aastad on omanäolised ja linnud ja lilled saabuvad meie vaatevälja mõnel aastal kuu aega hiljem, teisel varem, on midagi, mis ütleb, et nüüd on kevad käes.

Tulbid

Looduskalender

Jäädvustame Karula, Soomaa ja Vilsandi rahvusparke

4 päeva 17 tundi ago

Enne päikesetõusu Kuresoo rabas Soomaal

Jäädvustame 25-aastaseks saavaid Karula, Soomaa ja Vilsandi rahvusparke

8. detsembril 2018 täitub veerandsada aastat Karula, Soomaa ja Vilsandi rahvusparkide loomisest, mistõttu kutsume jäädvustama rahvusparkide loodust ja inimest selle keskel.

Looduskalender

Algas piltide vastuvõtt - Looduse Aasta Foto 2018

5 päeva 19 tundi ago

Autor: Jarek Jõepera - "Kodumaine Amazonas". Aasta Loodusfoto 2017 – Inimene ja loodus

 

Neljapäeval, 15. märtsil algab piltide vastuvõtt Eesti suurimale fotovõistlusele „Looduse Aasta Foto 2018“.  Traditsiooniline aastakonkurss, mille žürii tööd juhib algusest peale Rein Maran, toimub kaheksateistkümnendat korda ning on pühendatud Eesti Vabariigi juubeliaastale ja Eesti rahvusmaastike valimisele.

Eelmisel aastal osales 852 autorit 6202 tööga, lisaks 90 liikuvat pilti viiekümnelt autorilt.

Looduskalender

Hirvesarved kaovad otse-eetris

6 päeva 12 tundi ago

Hirvepullid heidavad praegu hoogsalt sarvi, esimene üksik sarv leiti sel aastal kaamera lähistelt 20. veebruaril.

Paljude hirvede magamisasemed kõrval metsatukas viitavad sellele, et 20-22 pealine pullikari on olnud talvel üsna vähe liikuv ja püsinud enamasti söödakoha läheduses. Kui eelnevatel talvedel-kevadetel pudenes platsile sarvi üksikutel kordadel, siis nüüd paar-kolm nädalat kestnud sarveheitmise ajal on neid siia jäänud tavatult palju – pudenenud sarved senini juba vähemalt kuuelt hirvelt.

Looduskalender

Aita valida parim kaanekujundus

6 päeva 13 tundi ago

MTÜ Loodusajakiri annab välja ajakirju Eesti Loodus, Eesti Mets ja Horisont. Kuna iga ajakirja väga oluline osa on selle kaanekujundus, soovime saada tagasisidet, et vastata  lugejate ootustele. 21. märtsini saab osaleda hääletusel, kus igaüks saab valida oma lemmiku eelmisel aastal ilmunud ajakirjade esikaante seast. Hääletada saab meie kodulehel: www.loodusajakiri.ee

Looduskalender

Uue Eesti linnuatlase ettetellimine kestab15. märtsini

6 päeva 14 tundi ago

Uue Eesti haudelinde käsitleva raamatu „Linnuatlas. Eesti haudelindude levik ja arvukus“ ettetellimine kestab kuni 15. märtsini. Tegemist on viimase 25 aasta kõige põhjalikuma Eesti haudelinde käsitleva raamatuga, mis põhineb aastatel 2003–2009 läbi viidud välitöödel ning on valminud üle 800 linnuhuvilise vabatahtliku töö tulemusena. Raamatu annab välja Eesti Ornitoloogiaühing.

 

Uuest värvifotodega Eesti linnuatlasest leiab:

Looduskalender
Kontrollitud
21.03.2018 04:28
Asu Looduskalender voog teemat jälgima